יום שבת א בחשוון, 21 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

28.7.1914 מלחמת העולם ה -1

אחד המניעים העיקריים לפרוץ מלחמת העולם הראשונה היה שאיפתה של גרמניה להשיג מושבות חדשות באסיה ובאפריקה למען אוכלוסיתה ההולכת ומתרחבת.

לשאיפות התפשטות אלה של גרמניה התנגדו בכל תוקף בריטניה וצרפת שגם להן היו מושבות מחוץ לאירופה בהן תמכה גם רוסיה שהיתה מעוניינת למנוע את התפשטות גרמניה מזרחה. כמו כן רוסיה היתה מסוכסכת עם בת בריתה של גרמניה, האימפריה האוסטרו-הונגרית על השפעה ושליטה בחבל הבלקן וגרמניה מצדה היתה מסוכסכת על צרפת על חבל ארץ בגבולן המשותף "אלזס-לוריין". בעקבות יריבויות אלה התלהטו הרוחות באירופה שאזרחיה היו בעלי שאיפות לאומניות.

ה"פיצוץ" החל דווקא באירוע שנראה כביכול שולי, התנקשותו של אזרח סרבי בעל שאיפות לאומניות ביורש העצר האוסטרו-הונגרי פרנץ פרדיננד ואשתו.

בעקבות הרצח הכריזה כאמור אוסטריה מלחמה על סרביה, בת חסותה של רוסיה וברוסיה החל גיוס כללי לצבא, גרמניה בת בריתה של אוסטריה נחלצה לעזרתה והכריזה מלחמה על רוסיה, צרפת הודיעה מיד שתלחם לצד בת בריתה רוסיה ומיד הכריזה גרמניה מלחמה גם על צרפת. בהמשך הצטרפה למלחמה גם בריטניה שהיתה מחויבת לסייע לבלגיה שצבאות גרמניה איימו לפלוש לתוכה. תוך זמן קצר נסחפה אירופה כולה לתוך המלחמה כשהאימפריה העותמנית (טורקיה) מצטרפת אף היא לצד גרמניה.

המלחמה חרגה מגבולות אירופה וגלשה גם לאסיה ואפריקה (גם ישראל נכללה במערכה וכך גורש השלטון הטורקי מהארץ והוחלף במנדט הבריטי).

הלחימה נמשכה עד נובמבר 1918 אז הובס הכוח האוסטרי האחרון בגוש האוסטרי-גרמני-טורקי.

בעקבות המלחמה התחוללו שינויים מכריעים במפת העולם: שתי אמפריות אדירות, האוסטרו-הונגרית והעותמנית חדלו להתקיים.
בעיקר באירופה.
לפי ההערכות נהרגו יותר מ- 8 מיליון חיילים מכל הצדדים במלחמה, ועוד 8 מיליון אזרחים נהרגו במהלכה. הייתה זאת המלחמה הראשונה שנעשה בה שימוש בטכנולוגיות חדישות, כולל אפילו לוחמה כימית.למידע נוסף אודות המלחמה

25.07.2009השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


נובל, אלפרד ברנהרד

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק