יום שני ג בחשוון, 23 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

דברי ימי המבצר

אם הר החרמון זכה לכינוי "העיניים של המדינה", נרשה לעצמנו לכנות את האתר בו נבקר מייד "האף של המדינה" וזאת מסיבת מיקומו שני ריסים מתחת לאתר החרמון. הכוונה היא כמובן למבצר המפואר הידוע בשמו - קלעת נמרוד.

איך מגיעים?
נוסעים על כביש 90 מראש פנה לקרית שמונה, בצומת המצודות (הצומת הצפוני של קריית שמונה) פונים מזרחה לכביש מס' 99. ממשיכים עם הכביש ועוברים את הבניאס, עד שמגיעים לצומת המוביל לנווה אטי"ב ולחרמון (צומת מפל סער). פונים וממשיכים בנסיעה עד לגן לאומי מבצר נמרוד.

מבצר נמרוד הוא אחד המבצרים המרשימים ביותר שנשתמרו מימי הביניים. שנים רבות סברו החוקרים שאת המצודה בנו הצלבנים, אך לאור מחקרים חדשים התברר שהמצודה היא אמנם מצודה מימי הביניים, אך בוניה היו המוסלמים, אויבי הצלבנים באותה תקופה (למי שראה בעיני רוחו אבירים בשריונות נוצצים גבירות חצר ונערי ארווה והתאכזב מהגילוי החדש, פה המקום להבהיר כי סיפורי המוסלמים במקום והסיבות לבניית המצודה במקום אינם נופלים בתיאורם מסיפורי הצלבנים בארץ ישראל).

תקופת ימי הביניים היתה אחת התקופות הסוערות שהיתה כאן. ארץ ישראל נשלטת בחלקה על ידי הצלבנים ובחלקה על ידי המוסלמים, וכולם רוצים לשלוט על ירושלים ועל צירי התנועה החשובים באזור כולו.

וכך בשנת 1127 בונים המוסלמים את מצודת נמרוד בכדי להגן על הדרך המובילה אל עיר הבירה של האזור- דמשק. הבנייה הושלמה בשנת 1230. עם כניעת הצלבנים וגירושם הסופי מארץ ישראל בסוף המאה ה-13, הצורך במבצר ירד והוא הפך במאה ה-15 לבית כלא ואחר כך ניטש.

את ביקורנו נתחיל במגדל הצפון מערבי, שבשערו קבועה כתובת של השליט האיובי אל-עזיז עותמאן משנת 1230. ממגדל זה הובילה מנהרת סתרים אל מחוץ לחומות המבצר, לכיוון הבניאס. ביציאה מהמגדל לחצר ניתן לראות כתובת ערבית גדולה מאד משנת 1275 בה משבח ביליכ, סגנו של השליט הממלוכי בייברס, את בניית המצודה ואת שליטו.
נחלוף על פני המגדל המערבי שטרם נחפר, ונגיע אל המגדל הדרום-מערבי המרשים של המצודה. המגדל, שצפה על הדרך הראשית שעלתה מבניאס לדמשק, בנוי ממספר קומות, אולמות וחרכי ירי רבים וכן נשקף ממנו נוף יפה לכיוון הגליל ועמק החולה, וכן לעבר החומה הדרומית המבוצרת של המצודה כולה.
נפלס דרכנו מטה, עד למפלסים התחתונים של המגדל, בין המעברים החשוכים.

מפעל המים והביצורים

החלק החשוב ביותר במצודה הוא מאגר המים שלה וחוזק הביצורים.
נצא מהמגדל לכוון מזרח - ישר אל מפעלי המים של המצודה; מדובר במאגר מיםגדול עם תקרה ומתקן מים לשתיה (סביל) שמעליו כתובת של פח'ר א-דין חסן, ששיפץ את הסביל בשנת 1240.
נמשיך בסיור לאורך החומה הדרומית של המצודה, שהיא מבוצרת הרבה יותר מהחומה הצפונית. והסיבה לכך שבצד צפון מוגנת המצודה באופן טבעי על ידי ואדי תלול-נחל גובתה.
באמצע החומה הדרומית נגיע ל"מגדל היפה", הנקרא כך בשל הבניה האיכותית שלו.

השביל ממשיך מזרחה ועולה למגדל העוז. (דוןז'ון) זוהי בעצם מצודה בתוך מצודה, שנועדה לשמש את המגינים אם נפרצו חומות המבצר. בכניסה למגדל העוז ניתן להבחין בחפיר שנחצב בסלע ושנועד להקשות את ההסתערות עליו. בארבע פינותיו של מגדל העוז הוקמו מגדלים מרובעים ובנוסף ניתן להבחין בשרידי אולמות וקשתות. הנוף הנשקף מרום מגדל העוז הוא נפלא לכל כוון ובמיוחד ניתן לראות היטב את כל מבנה המצודה, שהיא הגדולה בארץ (אורכה מעל 400 מטר).

נחזור בשביל אחר עד המגדל הצפון-מערבי של המצודה. גם מגדל זה השתמר היטב ובתוכו אולם מרכזי וגרם מדרגות המטפס לגג. במאה ה- 15 שימש המקום, ככל הנראה, כבית כלא.

מרשות הטבע והגנים מסרו שבכל יום שישי בחודשים יולי אוגוסט 2003 בשעה 18:00

מתקיים סיור שקיעה לנוף המדהים של החרמון והגולן עם ביקור במצודה וקבלת שבת במקום
טלפון לפרטים: 04-6949277

הכתבה בחסות אתר אלתרנתיב


הכתבה בחסות אתר אלתר נתיב

25.07.2003השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


פלה

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק