יום רביעי ד בכסלו, 22 בנובמבר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

21.7.1925 משפט הקופים

בארצות הברית של שנות העשרים שקעו רוב האמריקנים בחומרנות מתוך תחושת ביטחון שהעולם, שבו הם חיים, מגשים את החלום האמריקני. תקופה זו צוינה בשפע ושגשוג אצל המעמד הבינוני ואפילו אצל מעמד הפועלים.
בתקופה זו התפתחו שתי מגמות מנוגדות: האחת - נטייה הולכת וגדלה להתרחק מהדת, בעיקר בקרב בני המעמד הבינוני והאינטלקטואלים; והשניה שיבה לדת ולערכיה תוך טיהור מוסדות החינוך הדתיים מהשפעה ליברלית מודרנית.

אחד הנושאים שעמד לויכוח ציבורי בין שני הפלגים היה מוצא המינים. הליברלים דגלו בתורת האבולוציה של דארווין שטען שמוצא המינים (היצורים החיים) הוא גלגול של מינים קדומים יותר שהתפתחו בשנות קיומו של כדור הארץ. לעומת "הבריאתנים" שהחזיקו בגישה הדתית שכל היצורים החיים נוצרו בששת ימי הבריאה ובהם בלבד.

כתוצאה מלחץ כבד שהפעילו אנשי דת קיצוניים, חוקקה מדינת טנסי חוק האוסר על בתי הספר הציבוריים ללמד את תורת האבולוציה של דארווין, שנחשבה בעיני קנאי דת ככפירה.

האיגוד האמריקני לחירויות האזרח, יזם מהלך שנועדה לקרוא תיגר על החוק מעורר-מחלוקת שהתקבל בטנסי. לבקשת האיגוד, הסכים מורה לביולוגיה בשם ג'ון סקופס להפר חוק זה, כדי להעמיד את שאלת חופש האמונה והדעה במבחן.

ג'ון סקופס נעצר על כך שלימד בכיתה את תורת האבולוציה של דארווין.

בדייטון, כפר קטן ורדום בטנסי, נערכה בקיץ 1925 אחת הדרמות הגדולות של המאה: סקופס הועמד לדין במשפט שעורר התעניינות רבה וסיקור תקשורתי נרחב וכונה בשם "משפט הקופים". מול מצדדי תורת האבולוציה עמדו גורמים נוצריים פונדמנטליסטיים. שטענו שתורת דרווין סותרת את התנ"ך. "משפט המאה", היווה תמצית של המאבק המתמשך בארה"ב בין החירות האישית לבין שלטון הרוב.

בתאריך 21.7.1925 הורשע סקופס ונמצא אשם בהפרת החוק, גזר דינו היה קל ביותר ובסופו של דבר לא התקבלה כל החלטה לביטול החוק. החוק בוטל במדינת טנסי רק בשנת 1967 אך הוויכוח על אבולוציה, תנ"ך ובית הספר נמשך עד ימינו.


האבולוציה האנושית

17.07.2004השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


דה-גול, שרל

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק