יום שלישי ג בכסלו, 21 בנובמבר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

צב צבי הנינג'ה

מי לא מכיר את הצב?? אותה חיה איטית, חביבה ולא מזיקה המזדחלת לה בין הסלעים בעיקר בעונות הסתו והאביב. אז זהו, עוד מעט כמעט ולא נפגוש בה מאחר וצב היבשה המצוי נמצא בסכנת ה-כ-ח-ד-ה!!!
אוכלוסיית צבי היבשה בארץ ובעולם פוחתת בהתמדה עקב חמדנותם של אספנים ושל חובבי חיות מחמד. בגלל מספרם המועט של הצבים המבוקשים מאד באירופה, מתנהל בהם מסחר בלתי חוקי, הגורם להכחדתם. צבי היבשה קיימים בעולם למעלה מ- 200 מליון שנה, והארגונים להגנה על בעלי חיים עושים מאמצים רבים כדי לשמר את אוכלוסייתם.

כשבכל זאת פוגשים בטיול איזשהו צב נחמד אחת השאלות הראשונות שנשאלות היא, איך מבדילים בין צב לצבה?
אז ככה, הרימו בעדינות את הצב בשריונו היפכו אותו והתבוננו בגחונו (בטנו), אם הגחון קעור, זהו צב זכר ואם קמור או שטוח, זוהי נקבה. במקרה זה להבדלים יש משמעות חשובה בחיי הצבים. בזמן ההזדווגות צריך הזכר לטפס על גבה של הנקבה והשקערורית שבגחונו עוזרת לו לייצב את עצמו על שריונה.

ואיך יודעים בן כמה הצב?
סופרים את הריבועים שעל שריונו! ממש ללללללא!!!! מספר הלוחיות שעל גב הצב הוא קבוע ולא משתנה, לעומת זאת מספר הטבעות שבכל לוחית הולך וגדל, בכל שנה נוספת טבעת ולכן אם תספרו את מספר הטבעות שבלוחית תוכלו לדעת את גילו של הצב. שיטה זו מדויקת עד גיל 5-6 , לאחר מכן נשחקות הטבעות וניתן רק להעריך את גילו.

לאיזו משפחה הוא שייך?
צב היבשה המצוי שייך למשפחת הצבים היבשתיים שבמחלקת הזוחלים. להרבה ילדים זה נראה קצת מוזר שהצב הוא קרוב לנחשים וללטאות שגם הן במחלקת הזוחלים אבל, אם תתבוננו ברגליו וראשו תוכלו לראות שהם מכוסים בקשקשים בדיוק בדומה לנחש וללטאה.

והיכן גר הצב?
מה זאת אומרת? בשיריון שעל גבו! ממש ללללא!!! השיריון מהווה חלק מהשלד של הצב ומשמש להגנתו. בעונת החורף חופר הצב מחילה בעזרת טופריו (ציפורניו) ומבלה בה בתרדמה כמה חודשים.

ומה בעניין המזון?
חסה כמובן! נכון, כמגדלים צב בשבייה הוא בהחלט יאכל חסה וגזר ואפילו ביצה אבל בטבע הסעודות שלו כוללות מלבד צמחים גם שלשולים, שבלולים ואפילו בשר פגרים.

וצאצאים?
עונת הרבייה מתרחשת בעיקר באביב (אבל גם בסתו) ומתחילה בטקס חיזור קולני שנשמע למרחוק. הזכר עוקב אחר הנקבה, נוגח בה ומכה בשריונה פעמים רבות. לאחר הטקס נעמדת הנקבה, הזכר מטפס על גבה (זוכרים?) ומצמיד את זנבו לזנבה (בזנב מצויים אברי המין). ההזדווגות נמשכת כדקה ולאחריה נפרדים בני הזוג. בתחילת חודשי הקיץ מטילה הנקבה 3-5 ביצים בגומה שהיא חופרת בקרקע ומכסה אותם באדמה. לאחר כ- 3 חודשים בוקעים הצעירים. שיריונם בתחילה רך אך הוא הולך ומתקשה עם השנים.

רוצים לדעת עוד?
אתם מוזמנים להיכנס לסיפורו של עודד בורלא "הצב והעקרב" ובכל מקום בו כתובה המילה צב, מסתתרת עובדה מדליקה אודות צבים.
הצב והעקרב

30.08.2002השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


מגריט, רנה

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק