יום שבת א בחשוון, 21 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

3.7.1976 "מבצע יונתן"

ב-27 ביוני 1976 נחטף מטוס "אייר פראנס" בקו תל אביב-אתונה-פריז. החטיפה בוצעה על ידי ארבעה מחבלים, זמן קצר לאחר המראתו מאתונה, והחוטפים הפנו את המטוס לעבר אנטבה שבאוגנדה. ב-29 ביוני תבעו החוטפים שחרור 53 מחבלים, תוך 48 שעות. במקביל, הפרידו בין 105 הנוסעים הישראליים והיהודיים לבין האחרים, אותם שיחררו.

לממשלת ישראל היו שתי אפשרויות: שחרור המחבלים, או שחרור בני הערובה במבצע צבאי. בעקבות הודעת ישראל, כי תפתח במשא ומתן לשחרור המחבלים, הוארך האולטימטום עד ה-4 ביולי, שעה 13:00, דבר שאפשר שקילתה וגיבושה של האפשרות הצבאית. ב-1 ביולי הוצגה התכנית הצבאית על ידי מתכננה, דן שומרון, לשר הביטחון ולרמטכ"ל. היה ברור, כי באפשרות היחידה להגיע לאנטבה, היא בטיסה.

לאחר אימונים על מודל של שדה התעופה ולאחר שקיבלה התוכנית את אישור הממשלה, המריאו משארם א-שיח' ארבעה מטוסי תובלה גדולים וטסו היישר לאנטבה.

לאחר טיסה שארכה שבע שעות ו-20 דקות, נחתו המטוסים באנטבה בהפתעה גמורה. המטוס הראשון נחת ב23:01, דקה אחת לאחר התכנון המקורי, ואחריו בהפרשים של כמה דקות, שאר המטוסים. לאחר לחימה קצרה, השתלט חלק מהכוח הישראלי על החוטפים בטרמינל הישן.

במהלך הפעולה המוצלחת נהרגו שלושה ישראלים, וביניהם קצין בסיירת מטכ"ל
יונתן (יוני) נתניהו, דורה בלוך, קשישה שנשארה במקום כי היתה מאושפזת בבית-חולים, נרצחה לאחר מעשה.

הפעולה ארכה 51 דקות, והיוותה מכה רצינית לטרור הבינלאומי מבצע "אנטבה" העלה את קרנו של צה"ל, שימש כמקור השראה לכתיבת ספרים, הפקת סרטים, והפך לפרק לימודי ועיוני באקדמיות צבאיות בכל העולם.מידע מפורט אודות המבצע

28.06.2008השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


נובל, אלפרד ברנהרד

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק