יום שבת א בחשוון, 21 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

12.6.1920 ייסוד "ההגנה"

מיום שהחלה ההתיישבות היהודית החדשה בארץ ישראל נתקלו היישובים בבעיות בטחון ועל שכם המתיישבים הוטל עול שמירת הרכוש והחיים.

בשנים הראשונות לעליה ועד סוף העשור הראשון למאה שלנו, התארגנה השמירה בכל יישוב לעצמו. בתחילה הופקדה בידי שומרים ערבים אך במשך הזמן הפכה להיות מעורבת או עברה לחלוטין לידיים יהודיות. הרעיון, שמקורו בחוגים ציוניים אשר מימשוהו כבר בפעולות הגנה עצמית בגולה והמשיכו בארץ בפעילות כשומרים עבריים במושבות ובארגונים 'בר גיורא' ו'השומר' - הביא את חסידיו ליזום הקמת ארגון הגנה יהודי ארצי.

ארגון ה"הגנה" הוקם ביוני 1920 כתוצאה מלקח מאורעות תל - חי והפרעות בירושלים וביפו. מאורעות הדמים הבהירו את הצורך בהקמת ארגון הגנה יהודי עצמאי שיוכל להגן על היישובים היהודים מפני התפרעויות הערבים.
בסיוון תר"פ התכנסה בכנרת ועידת אחדות העבודה ובה הוחלט, בין היתר, על הקמת ההגנה שהתפתחה במרוצת השנים לכוח המגן המרכזי של היישוב היהודי עד הקמת מדינת ישראל.

בעשור הראשון לקיומה הייתה ה"הגנה" ארגון רופף, שהתבסס על קבוצות נבחרות של מתנדבים בערים וביישובים. בעקבות מאורעות 1929 הוכר הצורך לארגן מחדש את שורות הארגון.
השינוי התבטא במישורים הבאים:
* ה"הגנה" הפכה לארגון ארצי כולל של כל חוגי היישוב. רבבות מתנדבים השתייכו לארגון.
* פותחה מערכת רכישת נשק. הנשק הוברח מחו"ל והוסתר במחסנים מחתרתיים, שכונו "סליקים".
*הונח היסוד לתעשיית נשק במחתרת. בכל שנות קיומה הייתה ההגנה ארגון מחתרתי ובלתי מוכר רשמית על-ידי השלטון הבריטי.

ארגון ההגנה לא פעל בתחום הצבאי בלבד. במסגרת התפיסה שהנחתה את מדיניות ההתיישבות של ההנהגה הלאומית, לפיה יקבעו הגבולות על-פי פריסת היישובים היהודיים בארץ, נדרשה ההגנה לשיתוף פעולה עם התנועות החלוציות והמוסדות המיישבים בייזום מבצעי התיישבות חדשה, בהגנה על היישובים החדשים ובחיזוק היישובים הקיימים.

בין השנים 1947 - 1945 היו ההתיישבות וההעפלה יחד עם הפעילות הצבאית של ההגנה -אמצעי המאבק העקריים כנגד המדיניות האנטי ציונית של הבריטים והם שהכשירו את היישוב למלחמת העצמאות והקמת המדינה. עם הקמת מדינת ישראל יצאה ההגנה ממחתרת ונהפכה לצבא סדיר.


האתר הרשמי של ההגנה

07.06.2008השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


נובל, אלפרד ברנהרד

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק