יום שבת א בחשוון, 21 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

5.6.1967 פרצה מלחמת ששת הימים

למלחמה קדמו שנים של ההתדדרות ביחסי ישראל-מדינות ערב, שהחלו עם כינוסה של ועידת הפסגה הערבית הראשונה בינואר 1964. בועידה זו קיבלו מדינות ערב מספר החלטות מלחמתיות כנגד מדינת ישראל:
1. הטיית מקורות הירדן הנמצאים בסוריה, כדי לסכל את מפעל המוביל הארצי של ישראל, שהוקמה בגלל סירוב הסורים לתת לישראל את חלקה במי הירדן.

2. הקמת מפקדה ערבית משותפת לפיקוח על התעצמות צבאות ערב ותפעילם להגנתם.

3. הקמת ארגון השחרור הפלשתינאי (אש"ף) שהחלו בתמיכת סוריה בפעולות טרור נגד ישראל וזו הגיבה בפעולות תגמול.

בשנת 1967 החלה המתיחות ביחסים לגבור בשל כמה פעולות שנקטו מדינות ערב: התרבו התקריות בגבולות, הסורים פתחו באש על יישובי הצפון, ומטוסי צה"ל הגיבו בירי על סוללות סוריות. כנגדם הוזנקו "מיגים" סוריים, ושישה מהם הופלו על-ידי חיל האוויר הישראלי. מצרים קיבלה איתות מסוריה כי ישראל מרכזת כוחות בגבול הסורי והערכה כי כוונתה לפתוח במלחמה. שליט מצרים הזרים כוחות גדולים לסיני.

בהשפעת תעמולה ירדנית וסורית נגד כוח האו"ם בסיני, החליט נאצר לדרוש את פינוי כוח האו"ם ואת עמדותיהם תפסו כוחות מצרים.

ב - 22 במאי הכריז נאצר על חסימת מפרץ אילת לאניות ישראליות ולכל האניות המובילות הספקה לישראל. במהלך זה הפך נאצר את המלחמה לבלתי נמנעת. ממשלת ישראל ראתה בסגירת המיצרים "מעשה מלחמה". יחד עם זאת פעלה ישראל במישור המדיני כדי למצוא פתרון באמצעות המעצמות שערבו לחופש השיט הישראלי במיצרים.
נאצר העריך שיש בכוחו למנוע את כיבוש סיני, ובעקבות לחץ לאומי תיאלץ ישראל לסגת והמפרץ יישאר חסום ובשליטתו.

ב - 29 במאי הודיע המלך חוסיין כי ירדן תצטרף למלחמה , אם תתקוף ישראל מדינה ערבית כלשהי. חוסיין הושפע לגל ההתלהבות והתמיכה בנאצר שאחז את ההמונים והוא חשש לעתיד מלכותו.

למעשה מה-14 במאי החלה תקופת ההמתנה. ישראל החלה לגייס כוחות מילואים לכל גזרות הגבול. ישראל קיבלה שדרים מארה"ב לנהוג באיפוק, וכך גם מצרים שנקראה לא לפגוע בחופש השיט במיצרי טיראן.

ב-5 ביוני בשעת בוקר נפתחה מלחמת ששת הימים בהתקפה כבדה של מטוסי חיל האוויר הישראלי על שדות התעופה של מצרים, סוריה וירדן. בתוך שעות אחדות הושמדו רוב מטוסי האויב.

המלחמה התפרסה לכל אורך הגבולות. ב-5 ביוני פרצו כוחות צה"ל לסיני. ב-6 ביוני נכבשו עזה וראס אל נקב. בו ביום הגיעו
הצנחנים לירושלים, וכוחות נוספים התקדמו בכל אזור השומרון.

ב-7 ביוני שוחררה העיר העתיקה, והצנחנים הכריזו "הר הבית בידינו". באותו יום פעל גם חיל הים והגיע לשארם א-שיח והשתלט על מיצרי טיראן, ללא התנגדות.

ב-8 ביוני הגיעו כוחות צה"ל לתעלת סואץ, בכך השלים את השתלטותו על חצי האי סיני, ומצרים הסכימה להפסקת אש. ב-9 ביוני החלה התקפת צה"ל על רמת הגולן. בטרם הגיעו הכוחות לקוניטרה פנו הסורים בבקשה להפסקת אש. עד למועד הפסקת האש בשעה 18:30 הושלם כיבוש רמת הגולן, והמלחמה הגיעה לסיומה. הניצחון היה גדול וסוחף. צה"ל הוכיח עליונות ברורה וכונה "הצבא הטוב בעולם". תוך שישה ימים גדלה מדינת ישראל פי שלושה. מסדרי ניצחון, נאומי ניצחון, אותות מלחמה, אלבומי ניצחון וספרי תיעוד שטפו את המדינה. השיר "ירושלים של זהב" של נעמי שמר הפך ללהיט, וכמעט היה להמנון הניצחון.

כמיליון ערבים נוספו באחת תחת שלטונה של מדינת ישראל. העם קיווה כי מעתה ישרור שקט בגבולות וכי השלום עומד בפתח. האו"ם אף מינה שליח מיוחד, גונאר יארינג, לנסות להביא שלום.

ב-22.11 התקבלה במועצת הביטחון של האו"ם החלטה 242: קריאה לשלום בגבולות בטוחים ומוכרים במזרח התיכון ולנסיגה משטחים שנכבשו במלחמת ששת הימים.

במלחמה התרחב מאוד שטחה של מדינת ישראל, ונוספו לה השטחים - רמת הגולן, אזורי יהודה ושומרון, חבל עזה וחצי-האי סיני; ובאשר לירושלים - שני חלקי העיר אוחדו תחת שלטון ישראל. גבולות שביתת הנשק של 1949 (שהיו הגבול של ישראל במשך 18 שנה), סומנו במפות בצבע ירוק, וקיבלו את הכינוי הקו הירוק.על מלחמת ששת הימים באתר צה

02.06.2007השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


נובל, אלפרד ברנהרד

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק