יום שני ג בחשוון, 23 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

בין שלגי החרמון

הר החרמון משתרע על פני כאלף קמ"ר . קטע ההר שבתחום ישראל –שטחו כ-200 קמ"ר והוא מתנשא לגובה של 2224 מ' והוא מבין הרכסים הגבוהים של המזרח התיכון.

התנאים בחרמון:

החרמון בנוי בעיקר מסלעי גיר קשים. שפע המשקעים (שלג וגשם) גורם לאט לאט להמסת הסלעים (המסה קרסטית) ומתחת לשטח מצויה מערכת ניקוז תת קרקעית מפותחת ביותר כך שלמעשה החרמון מהווה מעין "ספוג" ענקי , עשוי חללים-חללים , המנקזים לתוכם את רוב המשקעים היורדים על ההר, כתוצאה מכך פני השטח בגוש החרמון י-ב-ש-י-ם וכמעט חסרי מעיינות.

עם העלייה בגובה ,קטנה צפיפות האוויר ויורד הלחץ האטמוספרי. האוויר קלוש יותר, קיבול החום שלו קטן ולכן טמפ. האוויר נמוכה יותר. המינימום הממוצע לחודש ינואר הוא 3 מעלות צלסיוס אך נמדדו שם גם טמפ. קיצוניות של 13- מעלות צלסיוס.

עוצמת קרינת השמש בהר הגבוה חזקה יותר מאשר בשטח הנמוך. יש באוויר פחות אבק ואדי מים המחזירים, סופגים או מפזרים את הקרינה . הקרינה לא רק חזקה יותר ,אלא גם עשירה יחסית בקרניים אולטרא סגוליות.

כמות המשקעים עולה עם הגובה הכמות הממוצעת היא של כ-1600 מ"מ . בגלל הטמפ. זוכה החרמון לכמויות שלג גדולות הנשארות על פני השטח במשך תקופות ארוכות ואינן זמינות לצומח. עם הפשרת השלגים מחלחלים המים בסלעי החרמון הנקבוביים ונעלמים.

הרוחות הנושבות בחרמון הן חזקות מאד והשפעתן רבה במיוחד במדרונות ובפסגות מהירותן מגיעה בזמן סופות ל- 120-150 קמ"ש.

אז מי בכל זאת רוצה לצמוח שם עם תנאים קשים שכאלה????

צומח החרמון מתחלק באופן כללי לשלוש חגורות ברורות:

התחתונה מרום (גובה) 300 מ' ועד לרום של 1200 מ'-היא חגורת החורש הים תיכוני המורכבת מחורש של אלון מצוי ואלה ארץ ישראלית. אליהם נלווים צמחי חורש האופייניים לכל צפון הארץ: לבנה רפואי, כליל החורש,בר-זית בינוני ועוד...

חגורת הצומח התיכונה –יער הספר ההררי- היא כעין המשך לחורש הים תיכוני והאלון התולע שליווה את החורש הים תיכוני בחלקיו העליונים הופך למרכיב חשוב בצומח אליו מצטרפים מינים נוספים המיוחדים ליער זה כמו: ערער רם, ערער מעונב, אלון הלבנון , אלון שסוע שמקורם בחבל הים תיכוני וכן מיני עצים ממקור ערבתי כמו: אדר חרמוני, שקד קטן עלים, עוזרר החרמון ועוד..יער זה דליל מהחורש הים תיכוני וקצב הגידול והתחדשות של עציו איטי יחסית.

ולמעלה למעלה בחגורה העליונה ברום של 1800-2000 מ' נעשים תנאי האקלים קשים מידי לקיום של עצים. שלג רב,סופות וכפור בחורף, קרינה עזה ,רוחות ויובש בקיץ מפנים את מקומם לצומח השליט במרומי החרמון – הצומח הכרקוצי. צומח הכרים הקוצניים של החרמון דומה מאד לצומח של ההרים הגבוהים של אסיה המערבית. צורה זו של כרים קוצניים עגולים ונמוכים היא כנראה הצורה המתאימה ביותר לקיום בתנאיו הקשים של בית גידול זה-שלגים וסופות בחורף ויובש בקיץ. פריחתם של כרים אלה מרוכזת ביותר. "כר קוץ" כזה מתכסה במאות או באלפי פרחים, הפורחים כמעט כולם באותהעת והמבליטים למרחקים את מראה הכר הפורח. הפרחים צפופים. כמעט לא נותרים רווחים ביניהם, והם מכסים את פני הצמח במרבד צפוף במשטח חד-קומתי, בגובה פני הכר או מעט מעליו.

ולמה דווקא עכשיו הם נזכרו לפרוח?

עונת הפריחה "מטפסת" בהר לאט עם הזמן: היא מקדימה ברום נמוך ומאחרת ברום גבוה בשיעור של שבועות או חודשים אחדים. באופן ככלי ככל שעולים בהר יורדת טמפ. האוויר , בערך ב 0.5 מעלות צלסיוס לכל 100 מ' , באופן כזה האביב מאחר מאד להגיע לפסגת ההרובמרומי החרמון מתחיל הפריחה בסביבות אמצע חודש מאי ומטפסת לגובה עד סוף חודש יוני.

בין מיני הצמחים המאכלסים חגורה זו : כרבולת מקרינה, חדעד הלבנון, דובדבן שרוע ועוד...

שמעתם עליהם אי פעם???
סביר להניח שלא!!! כמאה עשרים וחמישה מינים – אינם מצויים בשום מקום אחר בארץ ורק בחרמון ניתן לצפות בהם, שווה לעשות מאמץ ולהגיע לראות אותם.

בכל מקרה למתכננים להגיע לסיור פריחה במרומי החרמון , חובה לתאם את הסיור עם הלשכה לתיאום טיולים של החברה להגנת הטבע , החרמון הוא איזור צבאי ואין לטייל בו ללא אישור רשמי.ולמי שמגיע מובטחת חוויה צבעונית ועוצרת נשימה!!!!!

הלשכה לתיאום טיולים מחוז צפון - אילניה ד.נ. גליל תחתון 15255
ימים א'- ה' 15.00-9.00
טל': 6765713-06
פקס: 576501-06

© כרבולת מקרינה-צילום של אבינועם דנין


הלשכה לתיאום טיולים

31.05.2003השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


פלה

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק