יום שבת א בחשוון, 21 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

כ"ח באייר - יום ירושלים

00מאז מלחמת העצמאות (תש"ח - 1948) ובמשך 19שנה הייתה ירושלים עיר מחולקת: החלק המערבי של העיר היה בידי ישראל ואילו חלקה המזרחי, כולל ירושלים העתיקה, היה בשליטת ירדן (פרט להר הצופים).

בין שני חלקי העיר הפרידה חומה גבוהה, בגובה של 4 - 6 מטרים, והיו בה עמדות של הלגיונרים, חיילי צבא ירדן. במקומות שבהם לא הייתה חומה - היו שטחי הפקר ובהם מוקשים וגדרות תיל. באותה תקופה היתה זו עיר: "העיר אשר בדד יושבת, ובלבה - חומה".

ביום כ"ח בחודש אייר תשכ"ז - 1967, שהיה היום השלישי למלחמת ששת הימים, כבשו חיילי צה"ל את ירושלים המזרחית, ובכך הביאו לאיחודה מחדש של העיר המחולקת. הלחימה בירושלים: עם פרוץ המלחמה בחזית המצרית בסיני החלה גם התדרדרות בחזית הירדנית, צבא ירדן השתלט על ארמון הנציב, הבניין שבו היו כוחות האו"ם, ואיים על הר הצופים, שהיה מובלעת ישראלית בירושלים המזרחית, ועל מקומות נוספים במרחב ירושלים. בממשלת ישראל התקבלה החלטה לא לוותר ולהחזיר מלחמה.

חטיבת הראל, בפיקודו של אלוף משנה אורי בן ארי, כבשה את המוצבים הירדנים שמצפון ליישובי פרוזדור ירושלים, ואחרי קרבות קשים כבשה את אזור נבי סמואל ובכך סיכלה את האפשרות של הירדנים לתקוף את ירושלים מכיוון רמאללה. עוד באותו לילה הצטרפה ללחימה בירושלים חטיבת הצנחנים, בפיקודו של אלוף משנה מוטה גור. החטיבה פרצה לירושלים המזרחית וניהלה קרבות מרים ועקובים מדם באזור שיח ג'ראח, בבית הספר לשוטרים ובגבעת התחמושת. וכל זאת במאמץ להגיע להר הצופים ולמנוע את כיבושו בידי הירדנים. וכך בבוקר יום שלישי, למחרת פרוץ המלחמה, היו הר הצופים והדרך אליו בידי צה"ל, והאזורים הסמוכים לו - ובהם הגבעה הצרפתית - נכבשו אף הם. כוחות הצנחנים, שהשתלטו על הדרך להר הצופים, כיתרו בשלב זה את העיר העתיקה - אך עדיין לא נכנסו אליה.

ביום רביעי לפנות בוקר (שהיה היום השלישי למלחמה) נתן שר הביטחון, משה דיין, את ההוראה לכבוש את ירושלים העתיקה -"במהירות האפשרית". וזאת על רקע ההחלטה של מועצת הביטחון להורות על הפסקת אש בכל גזרות המלחמה: "שעון החול הפוליטי… החל להתרוקן", העריך הרמטכ"ל, יצחק רבין. בעקבות הוראת הממשלה פרצו חיילי חטיבת הצנחנים, בפיקודו של מוטה גור, לעיר העתיקה, ונכנסו אליה דרך שער האריות.

בשעה 10.00 בבוקר הודיע מוטה גור במכשיר הקשר: "הר הבית בידינו, עבור!… כל הכוחות חדל אש. עבור!"
כשלושה שבועות לאחר מלחמת ששת הימים החליטה הכנסת על איחוד ירושלים, ובמסגרת זו קבעה את החוק והמשפט הישראלי בכל חלקי העיר והכריזה על חופש דת ופולחן במקומות הקדושים לבני כל הדתות - יהודים, נוצרים ומוסלמים.

לקראת יום השנה למלחמת ששת הימים, ביום י"ד באייר תשכ"ח - 1968, קבעה הכנסת את התאריך כ"ח באייר כיום ירושלים - יום שנועד לציין את איחודה מחדש של העיר ואת הקשר ההיסטורי המיוחד של עם ישראל לירושלים לאורך כל הדורות. יום ירושלים קיבל תוקף חוקי בשנת תשנ"ח - 1998, באמצעות "חוק יום ירושלים" ובו נקבע כ"ח באייר כחג לאומי.
30.05.2008השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


נובל, אלפרד ברנהרד

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק