יום שבת א בחשוון, 21 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

כג' אייר תשל"ד אסון מעלות

אור ליום כג' אייר התשל"ד, חוליית מחבלים מארגונו של נאיף חוואתמה חצתה את הגבול מלבנון, והצליחה להשתלט על בית-הספר "נתיב מאיר" במעלות.

ההשתלטות הפכה לאחד האירועים הטראומתיים בתולדות המדינה. בדרכם לבית הספר חדרו המחבלים לבית משפחת כהן ורצחו את אבי המשפחה, את אשתו ואת בנו בן ארבע. המחבלים לקחו עימם כבני ערובה 105 תלמידים ועשרה מורים מבי"ס התיכון-הדתי בצפת אשר שהו באזור במסגרת פעילות גדנ"ע, תוך שהם מנהלים משא-ומתן תובעני וחסר פשרות.

הם דרשו לשחרר 20 מחבריהם שהיו כלואים בישראל. ראשי מערכת הביטחון סברו, כי למדינת ישראל אסור, בכל מחיר, לסטות מן הקו של אי כניעה לפיגוע מיקוח. שר הביטחון , משה דיין, החליט להורות על חילוץ בכוח. ניתנה הוראה ליחידת צה"ל מובחרת לפרוץ לבית הספר ולחסל את המחבלים.

תוצאות הפעולה היו הרות אסון . מקרב בני הערובה נהרגו 22 ילדים ושלושה מבוגרים ועוד 68 אנשים נפצעו. גם מקרב הכוחות הפורצים היו נפגעים, כולל הרוג אחד. לאחר הפעולה הוטחה ביקורת קשה ביותר כלפי המורים שנמלטו מבית הספר, בהפקירם את הילדים.

פעולת המחבלים הכתה את המדינה בהלם, בעיקר בשל תוצאותיה החמורות. תמונות הילדים ההרוגים וסיפורי הניצולים מילאו את דפי העיתונים.

למידע מפורט
16.05.2008השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


נובל, אלפרד ברנהרד

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק