יום שני ג בחשוון, 23 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

בעקבות לוחמים

מצודת כח - נבנתה על-ידי הבריטים בשנת 1938 והיתה החמישית שבמצודות ה-T שבנו הבריטים בכביש הצפון (שומרה, יערה ,סאסא ואביבים).
ב-15.4.1948 מסרו הבריטים את המצודה לידי הערבים. המצודה שכונתה גם בשם נבי יושע בשל קירבתה לקבר נבי יושע, הוא יהושע בן נור במסורת הערבית, חולשת על צומת דרכים חשוב בו נפגשים כביש הצפון והדרך ליישובי ההר: רמות נפתלי, מנרה ומשגב עם. גם כביש ראש פינה - מטולה נשלט על ידה.

בשל חשיבותה האיסטרטגית הוחלט לפעול מיד כנגדה ולכבשה. המשימה הוטלה על יחידה מגדוד 11 של חטיבת גולני ויחידה מן הגדוד השלישי של הפלמ"ח. הכוח עלה לעבר המצודה בכמה אוטובוסים משוריינים של אגד מתוך נסיון לנצל את גורם ההפתעה. בהגיע האוטובוסים למרחק כ-150 מ' מן היעד, התגלה הכוח ונפתחה עליהם אש שלכדה את הלוחמים שניסו לצאת מן האוטובוסים ולפעול כנגד המצודה. 4 לוחמים נהרגו בניסיון הכיבוש הראשון.

בעקבות הניסיון תגברו הערבים את המצודה ב 60 לוחמים, הוסיפו גדר תלתלית סביבה ופוצצו את הכביש העולה למצודה במספר מקומות על מנת להקשות את הגישה אליה. הנסיון השני לכיבוש המצודה תוכנן היטב וחיילי הפלמ"ח אף התאמנו בפשיטה על דגם של המצודה. הפשיטה תוכננה לליל ה-20.4.1948. הפעם פעלה במקום פלוגה א' מן הגדוד השלישי של הפלמ"ח. התיכנון היה שמחצית מהפלוגה בפיקודו של דודו יגיעו למצודה דרך נחל קדש מצד צפון, כתת חבלנים תניח 100 ק"ג דינמיט ליד קיר המצודה. במקביל לפיצוץ יחל ירי על המצודה מצד דרום כתרגיל הטעייה בחסותו תכנסנה שתי כתות דרך החור שיפער בקיר הצפוני בעקבות הפיצוץ. למניעת הגעת כוחות עזר ערביים תוכננה חסימת כביש נבי יושע-מלכיה על ידי כתת הכוננות של רמת נפתלי. רצף של תקלות שיבשו את התוכניות. במקום 3 משאיות להובלת הכוח ,הגיעה משאית אחת בלבד, עובדה שגרמה להפסד זמן חשוב, במהלך הנסיעה הוברר שהכביש משובש והכוחות נאלצו ללכת ברגל עמוסים בציוד.
כתת רמות נפתלי לא יצאה לחסימה בזמן בשל טעות בתאריך הפשיטה ורק קרוב לעלות השחר נתנה האות לפעולה. חיתוך הגדר סביב המצודה גזל זמן רב מידי, הוחלט לעבור לפריצה רועשת. הכוח החדיר "בונגלור" שפוצץ את הגדר, כתת החבלנים רצה להניח את מטען הדינמיט, אך התברר שנשכח דרגש ההגבהה שנועד להרים את המטען לגובהה 80 ס"מ, גובה רצפת המצודה. תוך כדי כך שהכוח ניסה להגביה את המטען בעזרת ערימת אבנים, הסתבר לערבים כי אין כל נסיון פריצה מצד דרום והחלו לזרוק רימונים לעבר הכוח הצפוני, כמה חבלנים נפצעו וחבריהם לא רצו להפעיל את מטען הנפץ בטרם יפונו הפצועים.

רוב אנשינו נפגעו בעת חילופי האש. חלק מן הפורצים אף חדר לחצר המצודה אולם נלכד באש. כשעלה השחר נתגלו כוחותינו שהיו בשטח נחות בפני האויב. ניתנה פקודת נסיגה, שבוצעה תוך לחימה בתגבורות ערביות. לוחמי הפלמ"ח לחמו בגבורה תוך שהם מנסים להגיש עזרה לחבריהם. בקרב זה נפלו 22 לוחמים ורבים נפצעו.

ניסיון כיבוש נוסף של המצודה נערך במסגרת מבצע "יפתח" בליל ה-15-16.5.1948. אש האויב שותקה בעזרת 2 תותחים 20 מ"מ ופיאטים. לוחמי הגדוד השלישי פרצו לכפר נבי יושע וממנו לעבר המצודה. הם פרצו גדרות תיל, אולם הסתבר שנאלצו להשתמש לצורך זה בכמות גדולה של חומר נפץ וכמות חומר הנפץ שנשארה בידיהם לא הספיקה לפריצת קיר המצודה. הוטל מצור על הכוח הערבי שישב במצודה. בליל ה-17.5.48 הטיל מטוס פרימוס (אוסטר) ישראלי כמה פצצות תבערה על המצודה. הפצצות לא פגעו ביעד, אך היה להן ערך פסיכולוגי גדול ביותר.

כשפרצו כוחות הפלמ"ח אל המצודה עם בוקר מצאוה נטושה. עוד שני לוחמים נפלו מפגז שנורה לעבר המצודה שהיתה בידנו.

בקרבות על כיבוש מצודת ישע נפלו עשרים ושמונה לוחמים ומכאן כינויה מצודת כ"ח. מאז, הפכה המצודה לאתר המסמל את הדבקות במטרה, הנחישות, אחוות הלוחמים, החלוציות וההקרבה, שאפיינו את הלוחמים והנופלים בשליחות העם והמדינה שבדרך.


למידע נוסף

04.05.2008



השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


פלה

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק