יום רביעי כ"ח בתשרי, 18 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

שלום קיטי היקרה!

התפוצה היהודית בהולנד היתה הרביעית בגודלה במערב אירופה. תחילתה בהגירתם של אנוסי ספרד ופורטוגל שברחו מאימת האינקוויזיציה להולנד במאה ה-17 ושם שבו ליהדותם בגלוי.

עם הזמן הגרו להולנד יהודים גם מאירופה המרכזית ונוספו לתפוצה זו. עד פלישת הנאצים במאי 1940 נהנו היהודים בהולנד מסובלנות, מביטחון, חיים ורכוש. הולנד ובייחוד קהילת הספרדים שלה , הייתה מבחינות רבות חלוצת המודרניזציה בקרב היהודים. אחדים מבין יהודי הולנד מלאו תפקידים בעלי משמעות בחיים הפוליטיים והתרבותיים של המדינה. בהקשר לכך בולט מספרם הגדול יחסית של עתונים וכתבי עת שיצאו בהולנדית על ידי יהודי הולנד, כעשרים במספר, אחוז גדול בהשואה למספר היהודים בארץ זו.

המספר הגדול ביותר של יהודים בהולנד התרכז באמסטרדם, שהפכה לאחת ממרכזי היהודים המפוארים באירופה. בשנת 1939, ערב מלחמת העולם השניה חיו בהולנד 140.000 יהודים. מתוכם 80.000 יהודים חיו באמסטרדם. כמו כן התרכזו יהודים בהאג וברוטרדם.

בליל 9-10 במאי 1940 פלשו הגרמנים להולנד. בהלה גדולה אחזה ביהודים, רבים ניסו לברוח לבריטניה או דרומה. עם כיבוש הולנד הפכה התנועה הנציונאל סוציאלסטית למפלגה החוקית של הולנד. מנקודה היסטורית זו מתחילה הבורות לגבי גורלם של יהודי הולנד כשלמיתוס אנה פרנק חלק נכבד בהסתרת האמת.

קצת עובדות: הולנד היא המדינה המערב אירופית שהקהילה היהודית שבה נפגעה בצורה החמורה ביותר מרדיפות בתקופת הנאצים (1945-1940).
% 25 מיהודי צרפת נספו בשואה, % 40 מיהודי בלגיה ואחוז דומה מיהודי נורבגיה, ואילו בהולנד נרצחו לא פחות מ - % 75. באשר לאירופה כולה - פולין, יוון והולנד הן המדינות שאחוז היהודים הנספים בהן הוא הגבוה ביותר.

הרדיפות השיטתיות של היהודים פעלו נגד ציבור של 140,000 היהודים שהוגדרו כ- "Volljuden" (יהודים טהורים). יותר מ- 105,000 מתוכם נשלחו למחנות, בעיקר לאושוויץ ולסוביבור. אלפים בודדים בלבד מביניהם שרדו וחזרו להולנד. יחד עם אלו שהצליחו להסתתר ובכך שרדו את הכיבוש הנאצי, מנו הניצולים בשנת 1945 כ- 35,000 איש.

איך זה בעצם יכול להיות , שבאותה מדינה שהסתירה את אנה פרנק מעל ל 75% מיהודיה הושמדו ?
הרי תמיד סברנו שהעם ההולנדי הוא סמל ומופת לסיוע ליהודים בתקופת השואה. נתונים: כל תקופת הכיבוש נטלו רבים מההולנדים חלק פעיל בצעדים שנקטו הגרמנים נגד היהודים, הן במסגרת הממשל ההולנדי ובמשטרה והן במעקב אחרי מעשיהם של היהודים ובהלשנה. מחקר חשוב מראה, כי בהולנד היו יותר מתנדבים ליחידת הזרים של הוואפן אס-אס מאשר בכל מדינה אירופית אחרת !

הגזירות האנטי יהודיות הראשונות היו כלכליות. הרחיקו יהודים מכל המשרות הציבוריות הממשלתיות והעירוניות. נאסרה הופעתם של עיתונים יהודים. חוסלו בתי עסק יהודים וכן הועברו נכסים ניידים, מזומנים, פיקדונות בנקאים, תביעות ניירות ערך וחפצי ערך.

ב- 9 בפברואר 1941, התנפלו אנשי הנציונאל סוציאלסטית על יהודי אמסטרדם ומאורע זה שימש אמתלה לבודד את השכונה היהודית, והשכונה היהודית שבמרכז העיר הפכה למעין גטו. הוקם היודסה ראט " מועצת היהודים" שבראשו עמד ראש מועצת בית הכנסת גדול אשר אברהם. בקיץ 1941 נאסר על היהודים לבקר במוסדות ציבור ובכללם פארקים, מקומות רחצה, מרוצי סוסים, בתי מלון והוטל עליהם עוצר לילה משמונה בערב עד שש בבוקר למחרתו. נאסר על שימוש בתחבורה הציבורית, נאסר על ביקור במוזיאונים ובספריות, לסחור בשווקים ובבורסה. ובסוף 1941 התחילו הגירושים. יהודים נשלחו למחנות כפייה גרמנים ובאותו זמן נאלצו היהודים בענידת טלאי צהוב.

ביולי 1942 החלו השילוחים להשמדה והם נמשכו עד ספטמבר 1943. היהודים רוכזו בשני מחנות מעבר שהוקמו לצורך כך: וסטרבורק וווחט. היהודים האחרונים שנותרו (פועלי יהלומים ובני משפחות מעורבות) שולחו בתחילת 1944. כ-110,000 יהודים שולחו לאושוויץ, לסוביבור ולמחנות אחרים. כ-5,000 שרדו ממחנות ההשמדה.

באוגוסט 1944 נכנסו הגרמנים לבית המחבוא של משפחת פרנק, הזיזו את ארון הספרים ולקחו את כל דיירי המחבוא. אנה ואחותה מתו במחנה "ברגן בלזן" ממחלת הטיפוס ומרעב, אמה הושמדה . אביה של אנה, אוטו פרנק שרד את המלחמה ולאחריה פרסם את יומנה.

האם שאלתם את עצמכם איך ידעו הגרמנים על המחבוא?
מי ששואל מקבל תשובה מנומסת ביותר שהלשינו עליהם. בקרב יהודי הולנד ששרדו, העדיפו לקבור את הזיכרונות המרים. הרבו לדבר על 2000 האזרחים ההולנדים האמיצים שהחביאו ילדים, אבל על שיתוף הפעולה המופתי של ההולנדים עם הגרמנים , על ההלשנות-תמורת כסף ובחינם של הולנדים על יהודים בכל מקום לא דיברו מעולם. "קופ-חלט" כך קראו לזה , 7 גילדן שהם 3.5 דולר לגולגולת, אותו קיבלו ציידי אדם על כל הסגרת יהודי. מדובר על אלפי אזרחים ואנשי ממסד לשעבר בהולנד- פקידים, עובדי חברת הרכבות, שוטרים, עובדי בנקים ועוד... שסייעו לנאצים במרדף אחר היהודים.

בשנות התשעים עלה לכותרות עניין נוסף , מתן פיצויים ליהודי הולנד על ידי ממשלת הולנד או במילים אחרות "השוד הגדול של יהודי הולנד" במסגרת גזירות הנאצים כנגד היהודים ב-1 בינואר 1942 בוטלו כל החשבונות ונפתח חשבון כולל שריכז אל כל כספי היהודים. בסוף שנות השמונים החלה וועדה היסטורית לברר מה עלה בגורל כספי יהדות הולנד והסתבר שכסף זה הוחרם בשקט על ידי ממשלת הולנד ללא כל כוונה להחזירו ליהודים. כשעלה עניין הפיצויים לניצולים היה צורך בהתערבות יועצים חיצוניים על מנת לברר את העובדה שבקופת ממשלת הולנד מצויים לא פחות מחמישה מיליארד דולר כספי היהודים.

כך התגלה העם ההולנדי במערומיו פעם נוספת בכך שנציגיו סידרו את היהודים במשך שנים בזמן המלחמה ולאחריה. סיפור ההסתרה של אנה פרנק הוא סמל נוח, שמציג את ההולנדים כחסידי אומות עולם. המנהיגות היהודית בהולנד היתה תמיד חלשה ולא התעקשה לחשוף את האמת. בכך היא סייעה למיתוס ההולנדי הטוב להמשיך ולפרוח.

אבא שלי תמיד סלד מסיפורה של אנה פרנק ושתק, היום אני כבר יודעת למה.שואת יהודי הולנד

16.04.2009השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


ז'בוטינסקי, זאב (ולדימיר)

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק