יום שלישי ג בכסלו, 21 בנובמבר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

סארס - על מה הפאניקה?

בסוף שנת 2002 החלו להופיע ידיעות ראשונות אודות חולים עם דלקת ריאות קשה ומוזרה בדרום סין. בפברואר 2003 התקבלו דיווחים על חולים בהונג קונג, אך המודעות לקיומה החלה בחודש מרץ 2003 עם התפשטותה ליבשת אסיה ובהמשך לאירופה ויבשת אמריקה.

מאחר ואחד מסימני המחלה היא פגיעה חמורה במערכת הנשימה בדומה לדלקת ריאות היא נקראה בעברית " תסמונת נשימתית חמורה" ובאנגלית Sars( Severe Acute Respiratory Syndrome).

המחלה נגרמת על ידי וירוס חדש ממשפחת קורונה-וירוס. תקופת הדגירה המשוערת היא בין יומיים לשבוע ולרוב בין שלושה לחמישה ימים, כלומר משך הזמן בין מועד ההדבקה לבין הופעת סימני המחלה עוברים בד"כ שלושה עד חמישה ימים עם כי פרק זמן זה יכול להמשך עד עשרה ימים.

איך אפשר לדעת האם מדובר בסארס?
לסארס מספר תסמינים (תופעות):
* חום מעל 38 מעלות צלסיוס
* כאבי ראש וכאבי שרירים.
* לאחר כיומיים עד שבוע הופעת שעול וקשיי נשימה.
* שהייה ב- 10 הימים לפני התחלת הסימנים באחד מהאזורים שבסיכון (בדרום סין, הונג קונג, סינגפור, הנוי בויאטנם או , טורונטו שבקנדה ) או מגע קרוב עם חולה במחלה 10 ימים טרם הופעת הסימנים.

האם זה מדבק?
מאד!!! הדבקה נעשית עקב מגע קרוב לחולה.
רוב הנדבקים הינם בני משפחה של חולים או אנשי צוות רפואי. העברה הינה דרך הפרשות ממערכת הנשימה (רוק והטעטשויות), או ממגע בחפצים מזוהמים בהפרשות אלו. לכן אנו רואים בתמונות אנשים החובשים מסיכות לפניהם אם כי כלל לא ברורה יעילותו של אמצעי הגנה זה, אגב גם בעיתות מצוקה מתפתחת תעשייה שלימה של מסיכות אופנתיות- אם למות אז לפחות בסטייל!

כיצד מטפלים במחלה?
למעשה היום עדיין אין טיפול מיוחד או חיסון כנגד המחלה. אנטיביוטיקה איננה יעילה במקרה זה מאחר ומדובר בוירוס, יצור שאיננו רגיש לאנטיביוטיקה. הטיפול בבתי החולים הינו טיפול תומך, כגון מתן נוזלים, תרופות להורדת חום או הנשמה במידת הצורך. החולים מאושפזים בבידוד כשהצוות הרפואי המטפל בהם לובש חלוקים, כפפות, מסכות ומשקפי מגן.

מה אומרים המספרים?
עד כה נמסר לארגון הבריאות העולמי על כ- 4288 חולים מהם כ- 251 נפטרו.
כ-10% מהחולים נזקקים להנשמה ובכ-5% מהחולים המחלה גורמת למוות.

האם זה יגיע אלינו?
על פי משרד הבריאות השאלה היא לא האם, אלא מתי? לשם כך משרד הבריאות נערך עם תוכנית מיוחדת שעשויה לכלול גם בידוד אזורים נגועים.

שרק נהיה בריאים....26.04.2003השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


מגריט, רנה

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק