יום שבת א בחשוון, 21 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

י"ד בניסן תש"ג מרד גטו וורשה

בכל שנות שלטונם עשו הנאצים כל מאמץ להרוס את רקמת החיים היהודיים באירופה. הם התחילו בשלילת מקורות הקיום החומרי והמשיכו בניתוק מהפעילות התרבותית, הם פגעו בזכות ללמוד וללמד, בזכות להקים משפחה או לשמור על שלמותה. הם הגבילו את חופש התנועה ופגעו בערכים מקודשים ולבסוף הם כלאו את היהודים בגטאות ורצחו אותם בדרכים שונות ואכזריות.

השואה הגיעה לשיאה בהפעלת מחנות ההשמדה והובלתם של היהודים מכל רחבי שטחי הכיבוש אליהם ורציחתם שם. השואה הגיעה לשיאה בהפעלת מחנות ההשמדה והובלתם של היהודים מכל רחבי שטחי הכיבוש אליהם ורציחתם שם.

לאורך כל התקופה הזאת (1933 - 1945) התעוררה בקרב היהודים מסורת העזרה הדדית שהצטרפה לתקווה ולאמונה שאין לנטוש את חברי הקהילה לגורלם.  לעשייה זו היו שותפים יהודים מהפלגים השונים :חרדים, מסורתיים, מתבוללים ועוד... חלק

מההתנגדות לבשה צורה של הברחת מזון, קיום לימודים במסתור, שמירת מצוות ותפילה בהיחבא, המשך קיומם עולמם האומנותי של סופרים וציירים, הצלה של בודדים, קבוצות וילדים שלכולם מטרה אחת משותפת - לעמוד מול כוונת הגרמנים לשלול את צלמם האנושי של היהודים, וזאת למרות היותם של היהודים מבודדים וחסרי כל סיכוי.

בכל הפעולות שהוזכרו בלטה תרומתם של הצעירים, ובמיוחד של חברי ארגונים ותנועות-נוער ללא הבדל השקפה והשתייכות פוליטית. בני הנוער מצאו את עצמם נקרעים בין הדאגה והרצון לעזור למשפחותיהם לבין הצורך לפעול במחיצת חבריהם במסגרות המיוחדות שלהם.כאשר החלו לקום הארגונים הלוחמים היו אלה נערים והנערות היהודיים אשר נשאו על גבם את עיקר המאמץ. בקיץ 1942, במהלך הגירוש הגדול של יהודי גטו ורשה למחנות ההשמדה, הקימו חברי תנועות הנוער החלוציות בגטו את הארגון היהודי הלוחם, שבראשו עמד מרדכי אנילביץ'.

בגטו הוקם בית מלאכה קטן לייצור נשק, ולתוך הגטו הוברחו כלי נשק מעטים. הלוחמים היו בעיקר בני-נוער, חברי תנועות נוער שונות החל מתנועת בית"ר ועד לנוער הקומוניסטי, אשר המשותף לכולן היה הרצון להשיב מלחמה שערה, גם אם לא היה במלחמה זו סיכוי להצלה כללית ואפילו לא להצלה עצמית של החברים.

חשוב לציין כי לרבים ממנהיגיהם הייתה אפשרות לעזוב את שטחי הכיבוש ולהגיע לארץ-ישראל או לארצות אחרות, אך רובם בחרו להישאר באירופה ואלה שנמצאו מחוץ לשטחי הכיבוש הגרמני אף חזרו אליו כדי להמשיך ולהנהיג את חניכיהם דווקא בשעות הקשות. עד לאביב של שנת תש"ג - 1943 נותרו בגטו ורשה 60,000 יהודים (מתוך 400,000 שהוכנסו לגטו בשנת 1940).

הנאצים התקשו, מסיבות שונות, לארגן את משלוח היהודים שנותרו בגטו למחנות ההשמדה. כאשר ניסו לבצע גירוש בחודש ינואר 1943 - נתקלו לראשונה בהתנגדות מזוינת (בכלי נשק) של היהודים; הגירוש הופסק, והגרמנים החליטו לפנות את הגטו "בפעולה מיוחדת". וכך, בערב פסח של שנת תש"ג -19 באפריל 1943 - פתחו הנאצים בהתקפה על גטו ורשה. הם תכננו פעולה שתימשך שלושה ימים, אך בפועל נמשכה הלחימה בגטו כחודש ימים!

מול כ- 2,000 אנשי צבא גרמנים ואנשי אס.אס., מצוידים היטב בכלי נשק ותחמושת, התייצבו כ- 700 צעירים וצעירות יהודים חסרי ניסיון צבאי כלשהו וברשותם רק נשק דל ומועט. הלוחמים והלוחמות של גטו ורשה הפכו את תעלות הביוב של הגטו, את המרתפים ואת הכוכים לעמדות צבאיות ולחמו נגד האויב נאצי בנחישות ובגבורה חסרת סיכוי. שאר יהודי הגטו התבצרו בבונקרים, וסייעו ללוחמים ככל שיכלו.

ביום 8 במאי נפל הבונקר ברחוב מילה 18 ונהרגו מפקד המרד, מרדכי אנילביץ' והגרעין העיקרי של הלוחמים. הלחימה בגטו נמשכה עד יום 16 במאי, שבו חוסל הגטו סופית. דווקא היום, כשנראה לנו שכל אחד דואג רק לעצמו וערכים של עזרה הדדית, סיוע לחלשים ואחריות משותפת נעלמו מעולמנו, חשוב לחזור ולהתבונן באותו פרק של נחישות ואמץ-לב למען הכלל אפילו במחיר החיים עצמם.

הלחימה בנשק נגד הנאצים לא הביאה ניצחונות בשדה הקרב. לכך לא היה כל סיכוי. על מנת להכניעם היה צורך במיליוני החיילים שהזרימו בנות הברית לאירופה. הלחימה היהודית נגד הנאצים מעידה יותר מהכל על חשיבותם של רעיונות ואמונות, ועל הנכונות ללכת לאורם ולפעול ברוחם ללא פחד, ובוודאי ללא כל חשבון אישי של רווח והפסד.

כ"ז בניסן הוא יום הזיכרון לשואה ולגבורה - יום שבו זוכרים ומנציחים את זכרם של שישה מיליון היהודים שנרצחו בשואה. הבחירה דווקא של תאריך זה נעשתה בשל סמיכותו למרד גטו וורשה- סמל להתנגדות יהודית שהיא ניצחון של רעיון, של אמונה -ניצחון הרוח. אותה רוח שלאורה הוקמה מדינת ישראל.


מידע נוסף אודות מרד גטו וורשה

25.04.2005השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


נובל, אלפרד ברנהרד

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק