יום רביעי ד בכסלו, 22 בנובמבר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

כי האביב שוב צועד בעקבותייך...

האמת שלא! בסוף החורף ובאביב נמלאים שדות הארץ במרבדי פריחה מרהיבים, בינהם בולטים כתמי הפריחה האדומה שרובינו נוהגים לכנות בטעות "כלניות" כשלמעשה מדובר בחמישה סוגי פרחים שונים.

בקבוצת האדומים נכללים חמישה פרחים: כלנית מצויה, נורית אסיה, צבעוני ההרים, דמומית ופרג אגסני.
העובדה שבחמישה סוגי פרחים שונים וחלקם אף ממשפחות שונות התפתח אותו צבע ודגם: כתם שחור במרכז ועלים אדומים בהיקף, מעידה על יתרון בעולם הצמחים.

מדוע "בחרו" פרחים אלה בצבע האדום?
אם נתבונן במבנה הפרח שלהם נגלה שלכולם מבנה שטוח ופתוח לרווחה המכונה "פרח צלחת" . פרחי צלחת משמשים כמשטח נחיתה מצוין לחרקים ובמיוחד לזיבליות פרחים, הנחשבות למאביקים העתיקים ביותר של הפרחים (130 מליון שנה). חיפושיות אלה, בעלות יכולת תעופה מסורבלת, מעדיפות פרחי צלחת גדולים עליהן הן יכולות לנחות בקלות. בפרח ממתינה להן סעודת חלבונים עשירה: האבקנים.

תשאלו בוודאי מה הרווח של הפרח שאבקניו נאכלים?
בזמן אכילת האבקנים חלק מהאבקה "מלכלכת" את גופן השעיר של החיפושיות וכאשר יבקרו בפרח הבא, הם עשויים ליפול על הצלקות (אברי המין הנקביים) ולהפרות את הפרחים. גם לצבע האדום תפקיד חשוב בהאבקה. מסתבר שבניגוד לשאר החרקים לזיבליות הפרחים יש יכולת טובה להבחין בצבע האדום ומחקר שנעשה גילה שבעיני הזיבלית קולטנים מיוחדים דווקא לצבע זה המאפשר לה לזהות אותו כבר ממרחק רב.

מדובר על יחסי גומלין של הדדיות עתיקים מאד בין הפרחים האדומים ש"התאימו" עצמם למאביקים שהסתובבו באוויר באותה תקופה. יחסים כל כך טובים ששרדו עד ימינו אנו.

לתופעה בה יצורים שונים, (במקרה שלנו פרחים) ממשפחות שונות, מפתחים תכונות דומות, קוראים התפתחות מקבילה. יחד עם זאת על מנת לא להגדיל את התחרות על המאביקים, חילקו בינהם הפרחים את עונת הפריחה והם מחליפים זה את זה בגלי הפריחה: הכלנית המצויה היא הפורחת ראשונה, כבר בינואר, בשדות פריחה גדולים. בחודש מרץ, מחליפה אותה נורית אסיה, בגל פריחה אדום, והפרג האגסני מהווה את הגל השלישי - ומופיע בסוף האביב, באפריל-מאי. הצבעוני פורח במקביל לנורית- במרץ אפריל, אך הוא נראה שונה מאד מהאחרים וקל לזהותו בעלי הכותרת המחודדים והארוכים. אז צאו לטייל , נסו לזהות את מי אתם פוגשים ואם יש לכם אומץ, לבשו חולצה אדומה וספרו לנו מה קרה....


מדריך לטיולי פרחים

17.04.2009השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


דה-גול, שרל

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק