יום שבת א בחשוון, 21 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

12.4.1909 נוסד ארגון "השומר"

בעיה חשובה שהעיקה על ההתיישבות היהודית מראשיתה הייתה שאלת השמירה. שבטי בדואים וכנופיות שודדים ערבים תקפו את המושבות על רקע של סכסוכי קרקע, מים, ומרעה.

ארגון השומרים בארץ ישראל שפעל בין השנים 1909 - 1920 "השומר" נוסד בפסח 1909 בכפר תבור. בין מיסדיו היו חברי ארגון "בר גיורא" ארגון חשאי להגנה עצמית, שקם שנה וחצי לפני כן.
חברי השומר, מאנשי העלייה השניה היו פעילים בארגוני הגנה עצמית בגולה במקומות שבהם התנכלו פורעים ליהודים. סיסמתם היתה: " בדם ואש יהודה נפלה, בדם ואש יהודה תקום". בראש הארגון עמדו ישראל שוחט ואשתו מניה שוחט, אשה רבת פעלים שלקחה חלק במהפכה הרוסית לפני עלייתה לארץ, ישראל גלעדי, מנדל פוטוגלי, יצחק בן- צבי ואשתו רחל ינאית בן-צבי, אלכסנדר זייד ואחרים.

תוך שלש שנים נטל הארגון לידיו את ההגנה על 7 מושבות ובהדרגה חדרו אנשיו למושבות נוספות. אנשי השומר נהגו כערבים בלבושם, שפתם והתנהגותם. כדי להימנע מעימותים עם הערבים הם נמנעו מלשאת נשק ופתרו את הסכסוכים כריב בין שכנים ולא הפכו אותו למאבק לאומי.

עם הזמן התעורר סביבם מיתוס של גבורה. אנשי השומר ראו עצמם כממלאי שליחות לאומית חשובה, בסייעם לתפוס קרקעות להתיישבות. כשנקנתה אדמה ולא נמצאו לה מתיישבים, עלו אנשי הארגון לעבד אותה ולשמור עליה עד שבאו המתיישבים הקבועים, כך קרה בדגניה.

רבים התנגדו לארגון בשל הוצאות הכספיות הגבוהות ובשל הפחד מתגובת הערבים שהורחקו ממעגל העבודה. אך תרומת הארגון הייתה רבה: היותם כוח מגן עברי ראשון בא"י, שהיווה בסיס לכוח הביטחוני העתידי בישוב היהודי. ביסוס החשיבה על שילוב עבודה עם ערכי השמירה ופיתוח ההתיישבות.
במלחמת העולם הראשונה ירדו אנשי הארגון למחתרת. מניה וישראל שוחט, ממנהיגי הארגון, הוגלו ב - 1915 לאלכסנדריה, ב - 1916 "השומר" החל להתאושש. חבריו צברו נשק והגנו על הרכוש היהודי. הארגון התנגד לפעילות הריגול של קבוצת "נילי" שבמרכזו עמדה משפחת אהרונסון מזיכרון יעקב ואף ניסו להפריע לו.

בתקופת המערכה הבריטית על א"י הצטרפו חלק מחברי "השומר" לגדודים העבריים. לאחר מלחמת העולם הראשונה הועלתה התביעה להקים כוח מגן עממי רחב, כפוף להנהגת היישוב, שיטול על עצמו את הגנת היישוב, במקום אגודה חשאית של נבחרים.

במאי 1920 הוחלט לפרק את הארגון וחבריו נבלעו בארגון " ההגנה" שהוקם בתקופה זו. גם לאחר פרוק "השומר", מילאו חבריו לפקיד חשוב בהגנה על היישוב. יש לציין שארגון "השומר" היה ארגון קטן ואף בימי השיא שלו, היה מספר חבריו כמאה. חשיבותו העיקרית הייתה בהיותו סמל לנכונותו של הישוב העברי הצעיר להגן על עצמו והיווה את הגרעין להקמת כח ההגנה העברי בארץ ישראל.
09.04.2007השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


נובל, אלפרד ברנהרד

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק