יום שבת א בחשוון, 21 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

30.3.1492 גירוש ספרד

מאז ראשית ימי הבינים היתה ספרד מרכז גדול ופורח לקהילה היהודית. יהודים נטלו חלק בפעילות הכלכלית והתרבותית בספרד המוסלמית.

בסוף המאה ה-15 סייעו אנשי כספים יהודים למלכים פרננדו ואיזבלה לממן את שלביו האחרונים כיבוש ספרד מחדש מידי המוסלמים (הרקונקיסטה) בשנת 1492. יחד עם זאת מאז 1391 התפצלה הקהילה היהודית העניפה בספרד לשני זרמים: אלו ששמרו על דתם בגלוי ולאנוסים שנאלצו להמיר את דתם למראית עין אך המשיכו לקיים בסתר את מצוות היהדות.

בשנת 1492 בצו האינקוויזיציה הנוצרית החל גירוש היהודים מספרד. הצו נחתם על-ידי פרדיננד ואיזבלה מלכי ספרד, והוא קבע את גורלם של היהודים. על-פי הצו, על כל היהודים שלא הסכימו להמיר את דתם - לעזוב את היהדות ולהתנצר או לעזוב את ספרד תוך שלושה חודשים, עד ז' באב שנת רל"ב (1492).

החלטתם של פרננדו ואיזבלה לגרש את היהודים מספרד הושפעה מהטפותיו הארסיות של ראש האינקוויזיציה ונומקה בכך שהגרוש יביא לשילובם של היהודים שהתנצרו בעם הספרדי.

דון יצחק אברבנאל, שהיה שר האוצר של מלכי ספרד, פרדיננד ואיזבלה, ניסה לבטל את צו הגירוש - ללא הצלחה. יהודי הקהילה הספרדית מהגדולות והעשירות שבכל קהילת אירופה, נאלצו לעזוב את ספרד במהירות ולהשאיר אחריהם כמעט את כל רכושם. בגירוש הגדול נאלצו לעזוב את ספרד כ- 180,000 יהודים. רבים ממגורשי ספרד הגיעו תחילה לארץ הקרובה, פורטוגל, אך לאחר שש שנים נאלצו גם שם לבחור בין גירוש ובין התנצרות בכפייה.

לאחר האכזבה מפורטוגל התיישבו רוב מגורשי ספרד בצפון אפריקה ( מרוקו, טוניס,לוב) באיטליה, בארצות השפלה (הולנד ובלגיה) ובעיקר בשטחי האימפריה העותמנית, שם יסדו קהילות גדולות וחשובות באיסטנבול, סלוניקי, רודוס וארץ ישראל (בעיקר בצפת).

צו הגירוש נגד היהודים בוטל בידי ממשלת ספרד רק ב- 1860. בתמונה: כנסיית סנטה מריה בלנקה שבמקורה היתה בית כנסת.


אטלס כרטא לתולדות עם ישראל בימי הביניים

26.03.2005השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


נובל, אלפרד ברנהרד

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק