יום שני ג בחשוון, 23 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

האזניים של המן...

אוזני המן הידועים לנו נולדו הרחק ממחוזות ההתרחשויות המתוארות המגילה. בפרס הגישו בפורים דברי מתיקה אך לא אוזני המן.
בעירק שאינה רחוקה כל כך מפרס אכלו בפורים בקלאוה ומיני מתיקה מבצק עלים ממולאים בשקדים ואין זכר לאוזני המן שאנו מכירים. גם אצל העדה הספרדית אין אוזני המן המוכרים לנו. אז מאין צמחו אוזני המן?

מקורה של העוגיה המשולשת הממולאה בפרג הוא במזרח אירופה. בגרמנית ובלשונות מזרח אירופאיות: "מהן טאשען", פרג - מהן וטאשען - כיס כלומר: כיסי פרג. מכאן הוסב השם לעברית במשך השנים. באותיות "מהן" ראו את שמו של המן בהיפוך אותיות וכך נוצר הקשר לפורים.

אבל מה בקשר לאוזניים?
 על כך יש כמה סברות: חז"ל אומרים שהמן חזר לביתו שאוזניו מקוטפות, כלומר בבושת פנים. והיהודים פרשו זאת כפשוטו, ללא אוזניים. ולמה משולשות אוזניו? כי נהג לחבוש כובע קצינים משולש (כמו של נפולאון). יש הטוענים ששלוש הפינות הם זכר לשלושת ימי הצום של אסתר המלכה. במדרש מסופר כי את בני המן תלו באוזניהם, והן היו כל כך מלוכלכות ושחורות ועל שם הדמיון ממולאות אוזני המן בפרג שחור.

הידעתם!!
הפרג הוא האלוף הטבעי והבלתי מעורער בתכולת הסידן. ב- 100 גרם פרג יש 1.446 מיליגרם סידן (התצרוכת היומית של סידן המומלצת לאדם היא בין 800 – 1200 מיליגרם). ב-100 גרם פרג יש סידן פי 15 מכמות הסידן בחלב. בכף בינונית של פרג יש כמות סידן השווה ל- ¾ כוס חלב. ישנה רק צרה אחת ש-100 גרם פרג מכיל 499 קלוריות כמעט כמו בשוקולד וזה כמובן משמין.

הפרג מכיל סיבים תזונתיים המסיעים לעיכול, אבץ הטוב לחיזוק השיער וזרע הגבר. "לא במקרה אוכלים היהודים פרג דווקא בחג הפורים , שהוא חג שמח". אומרת הדיאטנית הקלינית ברוריה טל, המצטטת מחקרים בנושא הפרג שפורסמו בירחון תזונה אמריקאי. התברר כי אלו שאכלו מספר לא מבוטל של פרוסות עוגת פרג (שטרודל) הופתעו לגלות בשתן שלהם סימנים מובהקים של מורפיום בשיעור שהגיע ל- 10% ואף יותר מהכמות המותרת.

ספורטאים הישמרו מאכילה מופרזת של פרג לפני התחרויות, בדיקת השתן עלולה לפסול אתכם. נכון שסם האופיום מופק מראשו המעוגל של צמח הפרג. אך מסתבר שגם הזרעונים התמימים מכילים בכמות זעירה אופיום וקודאין. אז שיהיה לנו פורים שמח שבו נאכל את מנת אוזני ההמן שלנו. כי הרבה "המנים" רשעים קורצים לנו בכל פינה המן - בהיפוך אותיות מנה ומה זה מנה: שנים עד שלושה אוזני המן הכי טובים שאתם מכירים בכל חג הפורים

חג שמח - מיקה

02.03.2008השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


פלה

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק