יום רביעי כ"ח בתשרי, 18 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

דונה גראציה

דונה גרציה הוא סיפורה של נערה יהודייה, אנוסה מפורטוגל, שהפכה לאשה העשירה ביותר בעולם במאה ה-16 וסייעה רבות לאחיה האנוסים מספרד, פורטוגל, טורקיה ויוון.

היא נולדה למשפחת אנוסים בשם מיגואיש בליסבון, פורטוגל, בשנת 1510 ואחרי הטבלתה לנצרות נקראה ביאריצ'י די-לונה. בסתר התוודעה דונה גרציה לדתה היהודית ובהיותה בת מצווה גילתה כי שמה חנה לבית נשיא. בהיותה בת שמונה עשרה, נישאה דונה גרציה לפרנציסקו מנדס ובשמו היהודי צמח בנבנישתי, בנקאי מאנוסי פורטוגל - תחילה בסתר, בטקס נישואין יהודי, ואחר כך בטקס רב משתתפים שהתקיים בכנסייה.

שמונה שנים לאחר נישואיהם מת בעלה, ודונה גרציה נותרה אלמנה צעירה, מטופלת בבתה, אחותה הצעירה ממנה, ובשני בני אחיה. כאשר חשה שוב את חרב האינקוויזיציה מעל ראשה, החליטה לנוס על נפשה ויחד עם משפחתה, הצליחה למלט גם את הונה ורכושה ועברה לאנטוורפן,  שם עזרה לגיסה -לנהל את עסקי המשפחה. מאוחר יותר בשל קשיים ורדיפות נוספות של הכנסייה, עברה כל המשפחה לעיר וונציה שהייתה בתקופת הרנסאנס מרכז סחר ותרבות.

במקביל לעסקיה חובקי עולם, ניהלה דונה גרציה רשת ענפה של סוכנים במחתרת שעזרו ליהודים אנוסים בבריחתם בכל רחבי אירופה. ביתה בכל עיר בה שהתה שימש מטה מרכזי ממנו נשלחו הוראות והנחיות לטובת הצלת יהודים. אך גם של לא מצאה מנוח לאורך זמן: מוצאה היהודי נתגלה והיא נאסרה.

לאחר שחרורה מן הכלא עברה דונה גרציה לעיר פררה באיטליה, בכתב החסות שהעניק לה דוכס פררה נאמר לה כי לא ירדפוה בשל יהדותה. בעקבות זאת הסירה דונה גראציה את המסווה הנוצרי והתפרסמה בשמה היהודי - נשיא. בפררה המשיכה בפעילותה המסחרית הענפה וגם בעזרה לאנוסים.

בשנת 1553 עברה דונה גרציה לקושטא ( איסטנבול), שם חיתנה את בתה, ריינה, עם אחיינה, שחזר גם הוא ליהדות וקיבל את השם דון יוסף הנשיא. מקושטא ניהלה דונה גרציה את עסקי היבוא שלה, ועשתה רבות למען קהילות היהודים גם בתחום העזרה לנזקקים וגם בתחום החינוך היהודי. היו לה מהלכים אצל השולטן התורכי והיא לא היססה להשתמש בהם ובמעמדה כדי לסייע לבני עמה; כנקמה על שרפת האנוסים באנקונה שבאיטליה היא ניסתה לארגן חרם על נמל העיר, והבטיחה את התערבותו של השולטן למען כמה נאשמים.

אחת מיוזמותיה המפורסמות ביותר של דונה גרציה היא תוכנית בנייתה מחדש של טבריה. היא קיבלה מן השולטן זיכיון על טבריה ועל כמה כפרים הסמוכים לה, ובשל כך זכתה למעמד מיוחד באזור. היא השכילה לנצל את מעמדה כדי לפתח את היישוב היהודי בארץ ישראל בכללו.

היא החלה בשיקום חומת העיר בשנת 1565 והשמועות על היישוב בטבריה עוררו תקוות רבות בקרב יהודי העולם, ואף צפייה לגאולה. דונה גרציה בנתה בכל עיר בה התגוררה בית מפואר למשפחתה. את הבית בטבריה לא הספיקה לבנות ולא הספיקה אף להגיע לעיר. היא נפטרה בגיל 59 ממחלה.

סיפורה המופלא של דונה גרציה נשכח עם השנים לאחרונה הוקם בטבריה "בית דונה גראציה" מלון ומוזיאון מעוצב ברוח התקופה - הרנסאנס, ריהוטו ותכניו מתייחסים לתולדות חייה של דונה גרציה ולאורח חייה וארמונותיה בליסבון בונציה ובאיסטנבול. המקום משמש כמרכז ללימוד מעורבותן ומרכזיותן של הנשים בהיסטוריה של האנושות בכלל ושל העם היהודי בפרט באמצעות הכירות עם דמותה ופועלה של דונה גראציה.


למידע נוסף

04.03.2006השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


ז'בוטינסקי, זאב (ולדימיר)

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק