יום שלישי ג בכסלו, 21 בנובמבר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

מחקר הטרור הביולוגי

נשק ביולוגי נכלל בין אמצעי הלוחמה הלא קונוונציונליים, לצד נשק גרעיני ונשק כימי. המונח ביולוגי מייחס לכך שנשק זה הוא למעשה יצורים חיים (חיידקים ונגיפים) התוקפים את האדם.
את הנשק הביולוגי נוהגים לכנות "פצצות האטום של העניים", ולא סתם; הן הנשק הגרעיני והן הביולוגי הם אמצעים להשמדה המונית, אך הנשק הביולוגי מאיים מאוד בשל יעילותו המדהימה, הבאה לידי ביטוי בפשטות הטכנית שבהכנתו, במכשור, בחומרים, המבנים ה''תמימים'' -הנדרשים לכך והמחיר הכמעט אפסי של כל ''יחידת הרג''. על פי אומדן, השמדה בנשק גרעיני של קמ"ר אחד עולה כ- 800 דולר. לעומת זאת שימוש במיקרואורגניזמים עולה כדולר לקמ''ר.

לנשק הגרעיני ולנשק הביולוגי מאפיין משותף נוסף - תגובת שרשרת. אלא שבפצצת גרעין כל תגובת שרשרת מתרחשת בחלקיקי שנייה - גרעיני אטומים שמתבקעים משחררים חלקיקים המבקעים גרעינים נוספים וחוזר חלילה, ואילו "תגובת השרשרת" של הלוחמה הביולוגית משתרעת על פני לוח זמנים בן שעות וימים.
מספיק לארוז בפצצה מעט חיידקים או נגיפים שאינם יקרים, גופו של האדם הנבדק משמש ''ככור גרעיני'' המייצר ביעילות חיידקים או נגיפים בשליחות התוקף.

עד היום לא ידוע על אף מקרה שבו נעשה שימוש בנשק ביולוגי – לא על ידי מדינות ובוודאי שלא על ידי ארגוני טרור. מדינות לא מעטות בעולם פיתחו וייצרו נשק ביולוגי מסוגים שונים, והן מאחסנות אותו כחלק מתפיסה אסטרטגית, הגורסת כי כדאי להחזיק בנשק כזה מאחר והוא מקנה יתרון הרתעתי רב משמעות.

כדי לגרום לפגיעה המונית באוכלוסייה יש לפזר את החיידקים בצורה יעילה על שטח נרחב. הדרך הטובה ביותר להשיג מטרה זאת היא הפצה מן האוויר, באמצעות מטוסים או טילים. אולם אמצעים כאלה אינם
מצויים בידי ארגוני טרור, ולפיכך, אם יחליטו טרוריסטים לעשות שימוש בנשק ביולוגי, הם יעשו זאת, ככל הנראה, באמצעי פיזור פשוטים הרבה יותר. כמו, למשל (כפי שייתכן וקרה בארה"ב) משלוח חיידקים באמצעות מעטפה, או פיזורם באמצעות מרססי יד, מטעני נפץ קטנים מאולתרים הטעונים במיקרואורגניזמים ועד בקבוק פשוט שיכול להכיל חיידקים אלימים לזיהום מאגר מי-שתיה.

מי ומי בנשק הביולוגי ?
גחלת
החיידק המדובר ביותר בהקשר של נשק ביולוגי הוא חיידק הגחלת (ANTHRAX). חיידק זה יוצר סביבו קופסית (קפסולה) המגינה עליו מפני בליעה של תאים בולעניים (פאגוציטים) ממערכת החיסון. בנוסף לכך הוא מייצר רעלן הגורם לבצקת ולהרס התאים. הקופסית והרעלן שהחיידק מייצר מצטרפים לשלוש תכונות נוספות התורמות לאלימות החיידק:
א) הידבקות מהירה דרך מערכת הנשימה.
ב) זמן דגירה קצר ביותר.
ג) יצירת נבגים עמידים המתפזרים באוויר

דבר
מחלת הדבר נגרמת על-ידי חיידק המוקף בקופסית ומייצר רעלנים. החיידק נפוץ במכרסמים ופרעושים העוקצים מכרסמים נגועים במחלה ומעבירים את החיידק לאנשים. החיידקים מתרבים במקום העקיצה בעור ועלולים להתפשט לבלוטות הלימפה (דבר הבלוטות) או לריאות (דבר הריאות).
זמן דגירת המחלה יומיים-שלושה ולאחר מכן מופיעים חום גבוה, אי שקט בלבול , הזיות, שיעול ואיבוד הכרה. הטיפול נעשה בעזרת אנטיביוטיקה. אדם שחלה במחלה והחלים ממנה-מחוסן לכל חייו.

אבעבועות שחורות
המחלה מדבקת ונגרמת על-ידי נגיף הנקרא 'וריולה'. אדם נדבק במחלה, כשהנגיף חודר לגוף דרך מערכת הנשימה או העור. תקופת הדגירה היא עד שבועיים. התסמינים הראשונים: חום גבוה, פריחה בעור, צמרמורת וכאבים. בשלב הבא מופיעים כתמים על הפנים ועל הידיים. מאחר ומדובר בנגיף אין טיפול אנטיביוטי כנגדו אך קיים חיסון.

קיימים חיידקים נוספים המשמשים בלוחמה ביולוגית, כמו: חיידקי מעיים הגורמים למחלה קשה וממושכת המתבטאת בחום גבוה, כאבים עזים, פריחה וטשטוש הכרה, ואף לתמותה אם אין מקבלים את האנטיביוטיקה המתאימה.

עיקר הבעיה היא, שניתן כיום לייצר גורמי מחלה קטלניים בדרכים פשוטות של הנדסה גנטית. בשיטות אלו ניתן לייצר רעלנים חריפים או חיידקים עמידים בפני אנטיביוטיקה או חיידקים שאינם רגישים לנוגדנים קיימים.

טוענים כי ההשקעות הגדולות להתגוננות מפני טרור ביולוגי מצדיקות את עצמן.
תקיפת טרור ביולוגי עלולה לגרום לנזק של מיליארדי דולרים. להקטנת הנזק יש צורך בתגובה נאותה ומידית של המערכות לאחר התקפת טרור. הקמתו של מרכז למחקר טרור ביולוגי, הוא חשוב מאין כמוהו. בין משימות המרכז יהיה:
* לפתח שיטות איבחון מהירות לזיהוי מחוללי המגיפות שנגרמו עקב טרור ביולוגי .
* לפתח חומרים חדשניים לטיפולים ולריפוי.
* לחקור את התרחישים השונים ולתכנן מערך תאום יעיל בין רשויות רפואה הצלה וחוק, ובין רשויות צבאיות ואזרחיות.
* אינטנסיבית, ציוד בתרופות, נוהלי בדיקה, בידוד וטיפול נפגעים בהיקף רחב, חיסון האוכלוסייה מפני אותם גורמי לחימה ביולוגיים.


למידע נוסף

01.03.2003השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


מגריט, רנה

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק