יום שבת א בחשוון, 21 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

6.3.1949 מבצע "עובדה"

ב - 4.3.49 לקראת סיום מלחמת העצמאות החל המשא ומתן עם ירדן. הירדנים טענו לשליטה על הנגב הדרומי. מבצע "עובדה", שנערך בין ה - 6 ל - 10 במרס, נועד לקבוע את עובדת שליטתה של" ישראל בחבל ארץ זה.


שתי מטרות היו למבצע: ראשית – להשתלט על מרחב הנגב הדרומי עד מפרץ אילת. שנית - הרחבת שליטתנו בחלק הצפוני – מזרחי של הנגב וייצוב קו מעין גדי ועד חירבת אום-בורג', מזרחית לבית ג'וברין.

למבצע זה הוקצו כל הכוחות שהיו בדרום, במסגרתו נעו כוחות צה"ל בשתי זרועות: חטיבת 'הנגב' - דרך הר הנגב המרכזי; וחטיבת 'גולני' - בדרך הערבה, כוח נוסף השתלט על עין-גדי. חט' 'הנגב' לא נתקלה בהתנגדות. חט' 'גולני' נתקלה ביחידת לגיון ערבי, אך איגפה אותה והמשיכה הלאה. ב-10 במרץ הגיע החלוץ של חט' 'הנגב' לתחנת המשטרה הנטושה באום-רשרש, היא אילת, והניפה את דגל הדיו. חט' 'גולני' הגיעה שעתיים מאוחר יותר.

למטה נשלח מברק: "העבירו לממשלת ישראל: ליום 'ההגנה' ול-י"א באדר, מגישות חטיבות 'הנגב' ו'גולני' את מפרץ אילת למדינת ישראל." דגל הדיו שאולתר מסדין וציור דיו על-ידי חובשת החטיבה, ושהונף על ידי אברהם אדן ( 'ברן' ) , מסמל את סיום מלחמת השחרור והשלמת כיבוש הנגב.
מבצע "עובדה" עיצב את גבולות הנגב, ולמעשה את מפת המדינה ועם הנפת דגל הדיו הפכה אילת לשער הדרומי של מדינת ישראל הצעירה, כמגשימה פרק מחזונו של דוד בן גוריון.למידע נוסף

01.03.2008השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


נובל, אלפרד ברנהרד

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק