יום שבת א בחשוון, 21 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

28.2.1991 סיום מלחמת המפרץ

בקיץ 1990 פלש צבא עיראק לכוויית, השוכנת לחוף המפרץ הפרסי. לאחר שבע שעות נכבשה עיר הבירה.

העולם עמד בפני עובדה חדשה. שתי המעצמות, ארה"ב וברית המועצות, יצאו ביום הפלישה בדרישה מעיראק לסגת מכוויית. סירובה של עיראק הביא להתארגנות כוחות הברית, בהשתתפות המדינות: ארה"ב, מצרים, בריטניה, סוריה, ערב הסעודית וצרפת. לרשות כוחות הברית עמדו 555 אלף חיילים.

כשנכשלו כל הניסיונות להחזיר את כוחות עיראק מכוויית בדרכי שלום, התירה מועצת הביטחון של האו"ם לארה"ב ב-29.11.90 להפעיל כוחות צבא נגד עיראק. המתח הלך וגבר לקראת המלחמה.

בישראל חולקו ערכות מגן, הכוללות מסכות נגד גזים, ניתנו הוראות לציבור, שאין לרדת למקלט אלא להיכנס לחדר אטום, המדינה חולקה לשישה אזורים ובהתאם להם נמסרו הודעות בכלי התקשורת על כוננות לנחיתת טילים.

ב-17 בינואר, בשעה 1:30 לפנות בוקר, יממה לאחר שפקע מועד האולטימטום שהציב האו"ם לעיראק להסיג את כוחותיה מכוויית, פתחו ארה"ב ומדינות הקואליציה במתקפה אווירית נגד עיראק. מאות מטוסים אמריקאיים הטילו אלפי טונות של פצצות על העיר, ועשרות טילי שיוט מדגם טומהוק נחתו על יעדים אסטרטגיים בעיראק.

ביום שישי בשעה 02.00 לפנות בוקר, 24 שעות לאחר תחילת מבצע "סופה במדבר", נשמעה צפירת אזעקה ראשונה. מטח ראשון של טילי סקאד עיראקיים נחת בסביבות תל-אביב. לרווחת הכל היו אלה טילי נפץ ללא חומרים כימיים או בקטריולוגיים, אך גרמו להרס רב ולפגיעה ברכוש.
רבים מתושבי תל-אביב וסביבותיה עזבו את בתיהם ועברו לאזורים מסוכנים פחות. במהלך המלחמה נחתו על ישראל 39 טילים, ישראל נענתה לדרישת ארה"ב לנהוג באיפוק ולא לתקוף את משגרי הטילים העיראקיים.

נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, חשש כי התקפה ישראלית תגרום להתפוררות הקואליציה האנטי-עיראקית, שארה"ב עמלה קשה על גיבושה. בהתקפת הטילים נהרג אדם אחד ו30 נפטרו מהתקפי לב, כ-300 איש נפצעו, כ-9,000 דירות ומאות בתי עסק ניזוקו.

ב-28 בפברואר הסתיים מבצע "סופה במדבר" לאחר שהושלם כיבוש כוויית מידי הכוחות העיראקיים. הצבא העיראקי נחל תבוסה קשה, מתקני צבא רבים נהרסו, אלפי חיילים נפלו בשבי מדינות הקואליציה ומועצת הביטחון של האו"ם הטילה סנקציות על עיראק וכן פיקוח על מאגר הטילים והנשק הכימי-בקטריולוגי.

© המקור לתמונה: אוסף התצלומים הלאומי


למידע נוסף

23.02.2008השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


נובל, אלפרד ברנהרד

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק