יום שלישי ג בכסלו, 21 בנובמבר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

חקר אסון המעבורת

"ניתוח ראשוני שביצעה נאס"א מעלה כי נתוני הטמפרטורה שהתקבלו ממכשירי המדידה בגלגל השמאלי של המעבורת, בשעה שנכנסה לאטמוספירה, מחייבים נוכחות של פלסמה", נמסר הלילה מצוות הבדיקה.

פלסמה??? למה הכוונה כאן?

רוב החומר ביקום אינו מוצק, אינו נוזלי וגם אינו גז. רוב החומר ביקום, המצוי בכוכבים, מתקיים במצב הצבירה הרביעי, הפחות מוכר, הקרוי פלסמה. במצב זה חלקיקי החומר הגזי נתונים בלחץ ובטמפרטורות של מאות אלפי מעלות הגורמים לאלקטרונים החיצוניים של האטום להיקרע אל מחוצה לו ולפיכך החומר הוא מעין מרק של יונים חיוביים ואלקטרונים חופשיים.

למעשה על מנת להבין מצב זה יש צורך לחזור לסיפור תחילתו של היקום – המפץ הגדול .
הצורה הרגילה בה חומר המופיע בטבע הוא האטום, או קבוצת אטומים הקרויה מולקולה. אולם, בראשית התהוותו של החומר, מיד לאחר זמן אפס, לא היו כלל אטומים. החום העצום של כדור האש הקדום, היה מפרק כל אטום כהרף עין. אי לכך, החומר התקיים במצב צבירה מיוחד המכונה "פלסמה". ההבדל העיקרי בין שתי צורות חומר אלו הוא שהאטום הוא ניטרלי מבחינה חשמלית, ואילו הפלסמה מורכבת מחלקיקים בעלי מטען חשמלי חיובי או שלילי.

לאחר זמן האפס, החל הכדור האש הלוהט להתקרר בקצב מהיר ביותר, בזמן 0.001, כדור האש התקרר במידה כזו, שאיפשר לחלקיקים הטעונים של הפלסמה להתאחד וליצור אטומים. התהוות האטומים מן הפלסמה הייתה בעלת חשיבות עליונה, כיוון שאז התאפשר ליקום להתפתח וללבוש את צורתו הנוכחית.

גם כיום הכוכבים, למשל, מפיקים את האנרגיה שלהם בתהליכים של מיזוג גרעיני המתחוללים בחומר המצוי במצב של פלסמה. מדענים המבקשים "לחקות את הכוכבים" ולפתח דרכים להפקת אנרגיה בתהליך הנקי והידידותי לסביבה של מיזוג גרעיני, מתעניינים, לפיכך, בתכונותיה המיוחדות של הפלסמה.

מה קרה בקולומביה?

על פי הבדיקות של נאס"א, פלסמה שנוצרה מהתחממות הגזים סביב המעבורת בזמן כניסתה לאטמוספירה חדרה דרך נקב במעטה הכנף השמאלית של המעבורת, העלתה את טמפרטורת הכנף במהירות וכך גרמה להתפוצצותה.


לכתבה המלאה בוואלה מדע

15.02.2003השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


מגריט, רנה

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק