יום שישי ל בתשרי, 20 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

המעבורת קולומביה התפוצצה

דרמה בשמיים: אבד הקשר עם מעבורת החלל "קולומביה" , שיצאה לפני 16 ימים מתחום האטמוספירה, כשעל סיפונה האסטרונאוט הראשון, אילן רמון. האישור הסופי ליציאת המעבורת מהמסלול התקבל בשעה 15:08 (שבת), ושעת הנחיתה נקבעה ל-16:16, ואולם הנחיתה התעכבה בשל בעיית תקשורת עם המעבורת. הקשר עם המעבורת אבד בשעה 16:00.

דובר נאס"א מסר שהמעבורת נראתה לאחרונה מעל טקסס, כשכמה שובלי עשן יוצאים ממנה והחשש היא שמדובר ברסיסים. בשעה 18:30 מודיעה נאס"א שאכן הרסיסים הם חלקי המעבורת.

ההערכה היא שהמעבורת נכנסה לאטמוספירה במהירות גבוהה מדי והמחשב לא הצליח להאט אותה. המעבורת הגיעה לכדור הארץ במהירות גבוהה פי 6 מהמותר.

יש לציין כי מעולם לא היתה תקלה בנחיתה של מעבורת של נאס"א בכל שנות קיומה. בקייפ קנרוואל שבפלורידה, אתר הנחיתה, הוכרז מצב חירום.

לא ברור מה עלה בגורל שבעת האסטרונאוטים, ביניהם אילן רמון. דוברת נאס"א, קיילי מוריס, אמרה לערוץ 2 כי "לסוכנות החלל אין מידע חדש לגבי האסטרונאוטים. בשל מהירות הטיסה של המעבורת הסיכויים שהאסטרונאוטים ישרדו את הפיצוץ הם נמוכים"

בהנחה שהאסטרונאוטים אכן שרדו את הפיצוץ, בשל הגובה הרב בו היו נתונים בשלב פירוק המעבורת, תהליך הנחיתה לכדור הארץ עשוי להימשך זמן רב וסופות באטמוספירה יכולות להסיטם למרחקים עצומים.

לשכתו של ראש הממשלה, אריאל שרון, הוציאה הודעה בעקבות פיצוץ המעבורת. לשון ההודעה: "מדינת ישראל ואזרחיה מקווים בשעה קשה זו ועומדים לצידם של משפחות הטייסים, משפחת רמון בישראל, העם האמריקאי וממשלתו, בתפילה לבורא עולם שהאסטרונאוטים ישובו לביתם בשלום".

אודות המעבורת קולומביה:

לראשונה טסה המעבורת "קולומביה" בשנת 1981, והיוותה את המעבורת הראשונה בצי החלל של נאס"א, שכלל חמש מעבורות. מלבדה נבנו גם "אנדיבר", "דיסקברי", "אטלנטיס" ו"צ'לנג'ר". האחרונה התפוצצה בתאונה טרגית זמן קצר לאחר השיגור בשנת 1986.
בשנה האחרונה שופצה "קולומביה" הוותיקה והוחלפו בה מחשבים ומערכות הניווט והבקרה. היא ערוכה לבצע משימות מדעיות שונות - בעוד אחיותיה לצי עסוקות בבניית תחנת-החלל הבינלאומית ובהטסת ציוד ואנשי צוות לעיר-חלל קטנה זו, המרחפת בגובה 320 ק"מ במסלול סביב כדור-הארץ. מעבורת (space shuttle) היא מעין מטוס חלל, המשוגר באמצעות טיל אל החלל, עד שהיא מגיעה אל הגובה המתוכנן ונכנסת למסלול הקפה סביב כדור-הארץ. המעבורת נעה במהירות רבה ומקיפה את כדור-הארץ בכל שעה וחצי ולמעשה היא נמצאת בנפילה חופשית, המביאה לכך ששוררים בה תנאי חוסר-כבידה (בדומה למעלית הנופלת בתוך בניין ללא כבל, בה שוררת באופן רגעי נפילה חופשית ואותה תחושה של ריחוף ללא משקל). המעבורת קטנה מאוד, כמחצית ממטוס ג'מבו רגיל - והמרחב הפנימי לאנשי הצוות מצומצם למדי. עיקר נפח המעבורת מהווה תא-המטען הגדול שלה, המשמש לנשיאה של לוויינים אל מסלולם או לצורך הבאתם ארצה לתיקונים.
01.02.2003השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


בלובשטיין ( סלע ), רחל

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק