יום שבת א בחשוון, 21 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

26.1.1968 היעלמות הצוללת דקר

דקר נרכשה על ידי ישראל בשנת 1965 מהצי הבריטי ביחד עם אחותה הצוללת לוייתן. הצוללת נבנתה במספנות הוד מלכותו בדוונפורט והושקה ב-28 לספטמבר 1943.

ב-10 לנובמבר 1967 הונף נס השירות הפעיל של חיל הים על הצוללת. היה זה בתום תקופת שיפוץ וחידוש ארוכה שנעשתה במספנות פורטסמות. בגמר השיפוצים ביצעה אימוני היבנות עם הצוות הישראלי במימי סקוטלנד.

ב - 9 לינואר 1968 יצאה את נמל פורטסמות בדרכה לישראל, כשעל ספונה 69 צוללנים בפיקודו של רס"ן יעקוב רענן ז"ל. 6 יומיים לאחר מכן, בבוקר ה-15 לינואר 1968 נכנסה הדקר לנמל גיברטלר. בחצות של אותו הלילה מפליגה הדקר מגיברלטר. עם יציאתה מנמל גיברלטר בדרכה מזרחה לכיוון ישראל עברה הצוללת להפלגה בצלילה, בהתאם להנחיות מפקדת חיל הים, זאת היתה הפעם האחרונה שהדקר ואנשי צוותה נראו בחיים.

ב - 25 לינואר שתי דקות לאחר חצות, העבירה מברק מוצפן אחרון בהתאם לנוהלי הקשר המחויבים, במברק זה דווח מיקום הספינה ולא דווחה כל בעיה נוספת. אח"י דקר נמצאה בעת הדיווח האחרון כ - 360 מייל מחופי ארץ ישראל. באותו בוקר בשעה 08:00 היתה הצוללת מחויבת בהקמת קשר ודיווח נוסף למפקדה, אך לא נקלטה ממנה כל תשדורת. ההאזנה לצוללת תוגברה, בצהרים התקיים עמה קשר מקוטע בלבד, הערכה באותו רגע היתה שהצוללת נתקלה בקושי כלשהו בהקמת קשר.

עם בוקר ה- 26 לינואר ולאחר שלא נוצר עם הצוללת קשר כלשהו, החלו פעולות החיפוש שנוהלו ע"י מפקדת חיל הים. היקף מבצע החיפושים אחר הצוללת היה ללא תקדים והשתתפו בו כלי שייט וטייס צבאיים ואזרחיים, שסרקו שטח נרחב במזג אויר חורפי קשה ובתנאי ים קשים. ב - 4 לפבואר הוכרזה הצוללת על 69 אנשי צוותה, כאבודה.

במשך 31 שנה לא חדל חיל הים ממאמציו למצוא את הצוללת האבודה. במהלך 31 השנים שחלפו מאז שנעלמה הדקר, בוצעו 25 מבצעי חיפוש אחריה. לאחר 25 מבצעי חיפוש עקרים, החליט מפקד חיל הים האלוף אלכס טל, לפזר את וועדת החיפושים ולמנות וועדה חדשה. טכנולוגיות חדשות ומידע רב שנאסף בנושא מדע המעמקים.

ביום שישי ה-28 למאי 1999 מתגלים שרידיה של הצוללת ומחקר השרידים עולה סיפור טביעתה. בבית הקברות הלאומי והצבאי בהר הרצל בירושלים, ניצבת האנדרטה לזכר הדקר ואנשי צוותה. שישים ותשעה שמות חקוקים באבן בתוך אנדרטה דמויית צוללת. בכל שנה, בתאריך ז' אדר שהוא לפי המסורת יום פטירתו של משה רבנו שמקום קבורתו לא נודע, נערך טקס זיכרון לכל נעדרי צה"ל בים, באוויר וביבשה. טקס מיוחד נערך לזכרם של צוללני הדקר שלעולם זכרם לא ימוש מאיתנו.


למידע נוסף

17.01.2009השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


נובל, אלפרד ברנהרד

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק