יום רביעי כ"ח בתשרי, 18 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

יהודי אתיופיה עולים לישראל

מי אינו מכיר את הצמח "היהודי הנודד"? יש סיבה לשם שניתן לצמח זה מכיוון שבגדילתו הוא מטפס וגדל לכל עבר.

אך מדוע "יהודי"? ובכן... לאחר גלות בבל, העם היהודי הוגלה והתפזר על פני יבשות רבות, והמושג "יהודי נודד" הוא שם נרדף ליהדות התפוצות.
רובנו נחשבים לצאצאי שבטי יהודה ולוי, אך בודאי שמעתם את המושג "10 השבטים האבודים" מדובר ביהודים כהי עור שהתגלו ביבשת אפריקה, אפילו מלוכסני עיניים התגלו כיודעי דת משה, (כדאי לקרוא על כך), אך מה לאלו ולעלייה האתיופית?
לפני כעשר שנים הגיעו שליחים מארץ ישראל לאתיופיה במטרה לגלות את צאצאי היהודים ומצאו יהודים כהי עור, המקיימים מצוות יהודיות, ומדברים בשפה האמהארית – אתיופית.

גל עלייה שטף את ישראל אך לא בקלות, היהודים הללו היו צריכים לעבור ייסורים רבים, הם עזבו את בתיהם בכפרים נידחים והחלו לצעוד לכיוון סודן, ההליכה נמשכה חודשים רבים, תלאות רבות היו בדרך, החלשים לא שרדו ומתו, ילדים נשארו לעיתים ללא הוריהם, הורים שכלו את ילדיהם אך הנחישות לראות את ירושלים בירת הנצח חיזקה את רוחם. הקליטה אף היא לא היתה קלה.

פה ושם ניתנה לנו הצצה אל התרבות האתיופית דרך מקהלת הילדים ששלמה גרוניך ארגן, עבודות היד שלהם –ריקמה קדרות וציור שהחלו להיראות.

עשר שנים עברו והנה אנו שומעים על כת יהודית/ לא יהודית, העולה טיפין טיפין לארץ – כת הפאלאשמורה, מיהם אותם יהודי הפאלאשמורה?
יהודים אלו המגיעים לכאן עוברים תהליך גיור, מדוע?
כמו שכבר נכתב לעיל על "היהודי הנודד", בעקבות נדודיו, לעיתים, סובל היהודי סבל רב בארצות הניכר, ארצות בהן דתות אחרות שלטו. בארצות רבות אנו מוצאים יהודים רבים העוזבים את דתם למראית עין ("בכאילו"), כמו בספרד בתקופת האינקיויזציה, אז, יהודים קיימו את יהדותם בסתר וברחוב התנהגו כנוצרים, יהודים רבים לא עמדו בכך וחששו מעינויי מלכות והתנצרו – אלו הם ה"אנוסים", גם באתיופיה מצאנו את אותה תופעה, מדובר ביהודי הפאלאשמורה שלאחר מאות שנים ואולי אלפי שנים חיים בניתוק מדתם המקורית ואינם מקיימים את כל מצוות היהדות. חלק מהם התבולל, יש נישואיי תערובת, והמשפחות נקרעות בין דת למשפחה.

ומדוע כהות עורם? זוכרים אתם בודאי את שלמה המלך ומספר נשותיו? -1000 נשים היו לשלמה, ביניהן הייתה גם מלכת שבא שהיגיעה מאופיר שבאפריקה, משערים שהייתה כהת עור והנה לאחר אלפי שנים אנו מוצאים יהודים כהי עור. הייתכן שאלו הם צאצאי שלמה ומלכת שבא???

...ושוב משפחות נקרעות, הורים מילדיהם, ילדים מאחיהם ומדוע? במדינת ישראל קיימים מספר חוקים לגבי עולים יהודים ולא יהודים, ובין יהודי אתיופיה יש יהודים, יהודים למחצה ובעלי זהויות שונות ומשונות המחדדים את השאלה לגבי מיהו יהודי, (סוגיה בה עוסקת מדינת ישראל מאז קיומה).
לכן יהודי אתיופיה נבחנים ביהדותם ורק אז מקבלים אשרת עלייה.
העלייה והקליטה מאורגנת ע"י הסוכנות היהודית, בארץ ישנם מספר מרכזי קליטה, שניים מהם נמצאים בקיבוץ איילת השחר, "גליל" ו"איילת השחר".
כדאי לבקר במקום ולהכיר מקרוב את התרבות המיוחדת, בואו נקרב אותם לחיק הישראליות ונעזור להם לשמור על המורשת שלהם, היופי בעם ישראל הוא הצבעוניות שבו – תרתי משמע.

כתבה: רותי מייסטר - יו"ר חוג ידידים,- מרכזי קליטה "גליל" ו"איילת השחר" בקיבוץ איילת השחר.
25.01.2003השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


ז'בוטינסקי, זאב (ולדימיר)

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק