יום שני ג בחשוון, 23 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

משחקי מנהיגות

היחמורים- מין נדיר של איילים הנמצאים בסכנת הכחדה, היו נפוצים בעבר בארץ. לזכרים קרניים מסועפות, המגיעות,לקראת עונת החיזור וההזדווגות בסתיו, לאורך מקסימלי של למעלה ממטר. מיד לאחר נשירתם, הצפויה בימים אלה, צומחות הקרניים מחדש.
בציבור משתמשים בדרך כלל, בשמות שגויים כאשר מתכוונים לאייל (Deer) ולצבי (Gazelle). הטעות הנפוצה ביותר היא האייל המפורסם, סמל רשות הדואר הנקרא בטעות - צבי.
בעבר חיו בישראל איילים רבים. שניים מהם, אייל הכרמל והיחמור המקראי, נכחדו (נעלמו מארצנו) רק בראשית המאה ה- 20. היום מנסה רשות הטבע והגנים להחזירם לטבע.

קרני היחמור עשויות עצם ובתוכם קיים הורמון גדילה, תוך כ- 3 חודשים מרגע הנשירה תגדל הקרן מחדש והיא עשויה להגיע לאורך של כ-1.20 מ' וכך היא נשמרת עד לעונת ההזדווגות בסתיו. בגלל הצמיחה המהירה של קרני היחמור מאמינים במזרח הרחוק ובעיקר בסין בכוחה הרפואי של אבקה שנטחנה מקרני איילים ויחמורים. קרני הקטיפה הללו מכילות כמויות קטנות של טסטוסטרון (הורמון המין הזכרי) , ואולי בשל כך אבקתן נחשבת למחזקת את כוח הגברא.

קרני היחמורים – הגודל כן קובע
בסוף עונת הרבייה הקרניים נושרות והזכרים נותרים חסרי קרניים. זמן קצר לאחר מכן מתחילות הקרניים לצמוח מחדש, וכך כל שנה. תפקידן לפרסם את היחמור ולהעיד על כשירות. זכר צעיר או זכר זקן אינם כשירים דים כדי לצמח ולשאת קרניים גדולות ומפוארות המונחות על הראש, ומפריעות מאוד לנוע בתוך סבכי היער והחורש שבהם חיים האיילים. הזכרים הבוגרים לעומתם נושאים את הקרניים הגדולות והמכבידות, וכך מפגינים את כשירותם ואת כוחם. לא פעם לוחמים הזכרים זה עם זה בנגיחות ובשילוב קרניים, אך המתמודדים הם כמעט תמיד בעלי קרניים שוות גודל. אייל שקרניו קטנות לא ינסה להתמודד נגד יריב אדיר קרניים ויסתלק מן השטח.
הזכרים בעלי הקרניים המרשימות מסתובבים בעדר ומרשימים את הנקבות. כל זכר אוסף לו מספר נקבות שאיתן הוא מזדווג והן ממליטות לו צאצאים.

קרני האיילים בכלל והיחמורים בפרט הן דוגמא טובה להדגמת עקרון ההכבדה בטבע - מאחר שהקרניים משמשות להבלטת הכשירות, בוחרות הנקבות רק בזכרים גדולי הקרניים וממליטות להם בנים הנושאים תכונות תורשתיות לקרניים גדולות. בדרך זו נעשה המאבק בין הזכרים קשה מדור לדור, ועליהם להצמיח קרניים גדולות ומרשימות יותר.
אגב- לשיא ההכבדה הגיע האייל הקורא. מוטת קרניו (אורך הרן מקצה אחד לשני) הגיע עד 3 מטר ומשקלן עלה על 70 ק"ג! קרניים אלה הכבידו על נושאן, וייתכן שהביאו לקריסתו ולהכחדתו.
מאחר והקרניים מכבידות הן נושרות לאחר תום החיזור והרבייה, ולזכרים יש רווחה זמנית עד צמיחתן מחדש.
המפורסם מכל העופרים בעולם הוא "במבי" ,עופר של אייל שתועד בסרטו של וולט דיסני. מאז הקרנת הסרט הפך השם "במבי" שם נרדף לעופר איילים.

בישראל נמצאים יחמורים בשני מוקדים: בנאות קדומים, ובחי-בר כרמל, שם נמצא העדר הגדול ביותר ובו כמאה וחמישים פרטים.
היחמורים הנמצאים בנאות קדומים, הועברו מחי-בר כרמל לפני 6 שנים על ידי רשות הטבע והגנים, כדי ליצור גרעין רבייה נוסף לבעלי החיים הנדירים הנמצאים בסכנת הכחדה. היחמורים הוכנסו לאזור בשמורה, המשחזר את נוף הכרמל.


אתר נאות קדומים

24.01.2003השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


פלה

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק