יום שלישי ג בכסלו, 21 בנובמבר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

"שר הטבעות" הדור הבא

תגלית ישראלית רבת-חשיבות תסייע לצבא ארה"ב בתוכניות להשתמש בחיידקים מסוג ייחודי , לניקוי אזורים שנפגעו בקרינה רדיואקטיבית.

תחילתו של הסיפור בשנת 1956 במעבדת מחקר חקלאי במדינת אורגון ארה"ב שם זוהה החיידק "דיינקוקוס רדיודורנס" לראשונה. החוקר Arthur W. Anderson עיקר (הרג כל יצור חי) באמצעות קרינה רדיואקטיבית קופסת שימורי בשר על מנת לשמר אותו לטווח ארוך. על אף מנת הקרינה החזקה, התפתח על גבי הבשר חיידק אדמוני שלא היה ידוע עד כה.
החיידק, יש לאמר, סווג כבן לשפחת חיידקים שלהם עמידות יוצאת דופן לקרינה.

בין התכונות הראויות לציון של החיידק ניתן למנות: התנגדות קיצונית לכימיקלים רעלנים, נזקי חימצון, ייבוש, וקרינה אולטרא סגולית. יכולת השרידות הגבוהה יוחסה עד כה ליכולתו של ד. רדיודורנס לתקן כרומוזומים שניזוקו, במהירות שיא של 12-24 שעות. יחד עם זאת ידועים מספר חיידקים נוספים בעלי יכולת דומה ולכן תכונה זו אינה יכולה להסביר את עמידותו יוצאת הדופן של החיידק לקרינה.

מדענים ממכון ויצמן ברחובות גילו באחרונה הסבר אפשרי לכושר העמידות של הרדיודורנס. לדברי צוות החוקרים, בראשותם של ד"ר סמדר לוין-זיידמן ופרופ' אברהם מינסקי: מדובר בחיידק שהדנ"א שלו מאורגן בצפיפות בצורת טבעת. במחקר התברר שהטבעת היא היא שמגינה על החיידק מפני הקרינה שהורסת את החומר הגנטי של יצורים אחרים. החיידק הזה מסוגל לספוג קרינה חזקה פי 3000 מעוצמת הקרינה שבה מסוגל לעמוד אדם.

כעת, כשידועה סיבת העמידות שלו, ניתן יהיה לנצל אותו כ "סופרבאג" או כ "חיידק על" לניקוי סביבות עוינות. על ידי השתלת גנים ברדיודרנס שמקורם בחיידקים אחרים הידועים כזוללי רעלים, מתכות כבדות ואולי אף אורניום ופלוטוניום, ניתן יהיה לנקות באמצעותו אזורים שנפגעו בקרינה רדיואקטיבית.

מינסקי טוען שהחיידק ראוי לתואר "שר הטבעות המיקרוסקופי". לטענת כמה מהחוקרים מקורו של החיידק בחלקיק כוכב שהגיע לכדור הארץ ממאדים, בו שוררים תנאי קרינה קיצוניים מאלה שבכדור הארץ.


לכתבה המלאה בהארץ

11.01.2003השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


מגריט, רנה

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק