יום רביעי ד בכסלו, 22 בנובמבר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

השקד- מזמרת הארץ

השקד תופס מקום של כבוד בין עצי ארץ ישראל הוא בולט בחורף בפריחתו הפורצת לעיתים לפני התעוררות העלים ובצדק פריחתו מבשרת את בוא האביב. תפוצתו בארץ רחבה, גדל בר בחורשים הים תיכוניים הטיפוסיים בגליל, בגולן, בכרמל, בשומרון ובהרי יהודה.

נפוץ במיוחד במדרון המזרחי של שדרת ההר, בחברת חרוב שקד ואלה אטלנטית. בתנ"ך נזכר השקד בפעם הראשונה בשיחת אחי-יוסף בשובם ממצרים (1700 לפנה"ס): ויאמר אליהם ישראל אביהם אם-כן אפוא זאת עשו קחו מזמרת הארץ בכליכם והורידו לאיש מנחה מעט צרי ומעט דבש נכאת ולוט בטנים ושקדים" (בראשית מ"ג, י"א).

שימו לב לביטוי " זמרת הארץ" למה הכוונה?
משמעות המושג: ממיטב הארץ . עצי פרי אינם בהכרח נחשבים זמרת הארץ. הכינוי "זמרת הארץ" מופיע בבראשית אינו מתייחס רק לעצי פרי. החלוקה המוכרת במקרא מתייחסת לכמה קבוצות יבולים: דגן, תירוש ויצהר , שבעת המינים, ארבעת המינים של חג הסוכות, וזמרת הארץ המתוארת בהמשך.
ובכל זאת שבעת המינים זכו למעמד המכובד " אשר נשתבחה בהם הארץ" ורק אותם היה על אבותינו להביא למקדש בחג הביכורים.

מדוע לא זכה השקד, פרי כל כך משובח למעמד הזה????
מסתבר שקבוצת היבולים המופיע בספר בראשית בשם "זמרת הארץ" מתארת תוצרי יבול אשר הצליחו לגדול בארץ גם בשנים קשות ולמרות הבצורת. מיני "זמרת הארץ" היו בידי יעקב למשלוח למצרים על אף הרעב הכבד אשר שרר אז בארץ. כלומר, יבולם הוא די מובן מאיליו . לעומת זאת עצי שבעת המינים חונטים (מייצרים פירות) פרותיהם בתקופה מאד רגישה שבין פסח לשבועות ובה נקבע גורל היבול של כל אחד ואחד משבעת המינים הללו. עונה זו בארץ ישראל ידועה כרגישה באופן מיוחד, מצד אחד יתכנו בה גשמים וברד ומצד שני יתכנו בה יובש ,חם ושרב. זה רבותיי, מתכון מצוין לפיתוי לעבודת אלילים . שבעת המינים הם המייצגים הבולטים של הבעיות החקלאיות המיוחדות של הארץ. בני ישראל שרק הגיעו לארץ ישראל לא מכירים את הבעייתיות הזו לעומת זאת לשכניהם עובדי האלילים הכנענים, הייתה הבעיה מוכרת היטב והיה חשש שבני ישראל יתפתו דווקא בתקופת משבר לפנות לאלילים . לכן היה חשוב מאד לחבר דווקא את אותם פירות עדינים לחג ההודיה לאלוהים - לחג הביכורים, על מנת לחזק את הקשר בין הצלחת היבול לאלוהי ישראל.

והשקד, דווקא בגלל עמידותו הנפלאה בתנאי השרב והבצורת של ארץ ישראל, ודווקא בשל העובדה שבכל תנאי ומצב ייתן את פריו, לא זכה להיכלל בסלברטי של פירות הארץ , אלא ב"זמרת הארץ" בלבד!

בנאות קדומים ליד יער בן שמן מסלולי הטיול עוברים בין מתקני חקלאות, בעלי חיים, בוסתני שבעת המינים , ארבעת המינים וזמרת הארץ, עצים ושיחים אחרים המוזכרים במקורות. אחד המסלולים עובר באזור המכונה "זמרת הארץ". שביל ההליכה מתחיל בחורשת אורנים וממשיך אל קבוצת היבולים המופיעה בשם זה בספר בראשית.אתר נאות קדומים

24.01.2009השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


דה-גול, שרל

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק