יום שבת א בחשוון, 21 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

15.1.1948 שיירת הל"ה

אזור גוש עציון כלל ערב מלחמת העצמאות את היישובים כפר עציון (1935) ,שלושה קיבוצים: משואות יצחק (1945) ועין צורים (1946) - שניהם שייכים לקיבוץ הדתי, ורבדים - של השומר הצעיר (1947) כמו כן הוקם מרכז תרבותי דתי שנקרא 'נוה עובדיה'.

יחד היוו היישובים את גוש עציון, ששכן על אם הדרך ירושלים-חברון. לאחר הכרזת האו"ם (29.11.1947) על חלוקת ארץ ישראל החלו הערבים להתנכל ליישוב היהודי המבודד בגוש עציון.
ארבעת יישובי הגוש היו נצורים בטבעת כפרים ערביים עוינים, והציוד והתחמושת הלכו ואזלו. שיירות תגבורת שניסו לפרוץ את המצור ולסייע ללוחמים בגוש עציון הותקפו וסבלו אבדות.

הילדים, רוב האמהות, קשישים וחולים - פונו למנזר רטיסבון בירושלים.
ב14.1.1948- נהדפה בידי מגיני הגוש ההתקפה הגדולה, הראשונה בסוגה במלחמה. משאזלו מלאי התחמושת, התרופות והפלסמה, ולאחר שהקשר לגוש נותק וגבר החשש לחידוש ההתקפה הערבית, נשלחה אליו 'מחלקת ההר' (40 איש מן הפלמ"ח והחי"ש), נושאת תגבורת נשק, ציוד רפואי, מצברים וחומרי נפץ.

המחלקה יצאה לדרך בליל 15.1.1948 בפיקודו של דני מס. חמישה מן החיילים נשרו בדרך. שלושים וחמישה הלוחמים הנותרים (ה-ל"ה) התגלו על ידי הערבים בסביבות הכפר הערבי צוריף, התבצרו על גבעה ונלחמו עד שאזלה תחמושתם. כל הלוחמים נהרגו, הערבים התעללו בגוויות ושדדו את הציוד.

לאחר יומיים הובאו החללים לכפר עציון ושם נקברו. אנשי הגוש, שנצטוו על ידי הפיקוד העליון לתפוס את דרך האויב ולהיות עמדה קדמית המגינה על ירושלים מדרום, פגעו בתחבורה הערבית בכביש חברון-ירושלים.
לאחר קרבות קשים מאוד מול כוחות הלגיון, אנשי הכנופיות ולוחמים בלתי סדירים, שהסתייעו בתותחים ובמשוריינים, נפל כפר עציון ביום ד' באייר תש"ח, 13.4.1948, ערב הקמת מדינת ישראל.

לאחר נפילת הגוש נערך טבח אכזרי במגינים. באותו יום נפלו 127 לוחמים, ורק 4 נותרו בחיים. הערבים הרסו כל מה שנבנה בגוש עציון. מתיישבי שאר היישובים והלוחמים המגויסים נלקחו בשבי האויב.

שלושה חודשים לאחר מלחמת ששת הימים הוקם מחדש כפר עציון, כקיבוץ דתי המשתייך לתנועת הקיבוץ הדתי. על מקום הקיבוץ עין צורים שחרב הוקם קיבוץ דתי - ראש צורים. כן הוקמו היישוב הקהילתי אלון שבות, המושב אלעזר, הקיבוץ הדתי מגדל עוז, העיר אפרת, ויישובים נוספים.

מתוך אתר המועצה לשימור אתרים
10.01.2009השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


נובל, אלפרד ברנהרד

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק