יום שני ג בחשוון, 23 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

השקד והקלוריה

אוי אוי "הקלוריה" כמה אנו שומעים עליה מידי יום ביומו. בבית , בעיתונים , בין החברות והחברים, הן בשמירה על הגזרה והן אצל הספורטאים.

האם משהו מכם יודע מה זה קלוריה?
קלוריה זו כמות החום הנדרשת כדי להעלות גרם אחד של מים במעלה צלזיוס אחת. (במיוחד מ- 15 מעלות ל- 16 מעלות). האנרגיה המסופקת ע"י המזון בשעת חילוף החומרים בגוף מלווה בחום הנמדדת בקלוריות. בתקופה המודרנית נוצר מונח חדש בשטח העבודה והאנרגיה ואין משתמשים עוד ביחידה הקלורית.
יש אנרגיה מושקעת - האוכל. ויש אנרגיה מופקת - ע"י הגוף, למשל בעת רכיבה על אופניים , או שחיה וריצה.

ליחידה זו קוראים בשם ג'ול ונדמה לי שאתם בין הראשונים השומעים על יחידה זו. אדם בריא צורך בין 2000 קלוריות ל-2500קלוריות ליום. הכל תלוי בגיל, במין, ובמבנה הגוף.
לילדים עד גיל- 9  2100 קלוריות.  עד גיל 12 - 2400, עד גיל 15 - 3000 , עד גיל 18 - 3400. מעבר לגיל 18 מספר הקלוריות יורד.

ספקי הקלוריות - האנרגיה הדרושה לגוף הם:
1. הפחמימות - מהוות את החלק הארי בתפריט היומי. הם מופיעים בצורת עמילן או סוכר רגיל.
 2. השומנים - הם מקורות מרוכזים של אנרגיה לגוף הם מופיעים כשומנים מעולם הצומח (השמן) ושומנים מעולם החי (בבשר).
3. חלבונים - הם למעשה החומר הבונה את תאי הגוף אך במצוקה משתמש הגוף בחלבון להפקת אנרגיה.

שימו לב לכמות הקלוריות המופקת מכל אחד מאבות המזון: 1 גרם פחמימות 4 קלוריות 1 גרם חלבון 4 קלוריות 1 גרם שומן 9 קלוריות. הצרה הגדולה שלנו שעודף קלוריות שהגוף אינו משתמש בהן הופך לשומן בגוף, לכן כשאנו רוצים לרדת במשקל עלינו לאכול מזונות המכילים כמה שפחות קלוריות וכן לעשות פעילות גופנית כדי לבזבז יותר ג'ול (קלוריות).

אם כך מה לשקדייה ולקלוריה?
ט"ו בשבט מגיע והשקדייה פורחת. כולנו יודעים שחג זה הוא חגם של השקד, האגוז, הפיצוחים, הפירות והפירות המיובשים. השקד, מסמל את אחד הפירות של ארץ ישראל. יש שקדים מתוקים ויש שקדים מרים. במתוקים משתמשים בעיקר למאכל, למאפה לדברי מתיקה (המרציפן הידוע) והם נאכלים טריים , קלויים במלח וקלופים, לשקדים ירוקים גם כן יש הצלחה רבה.
אבל... השקד מביא גם שתי צרות: מהפרי האהוב הזה מפיקים את רעל הציאניד וצרה נוספת באה מכמות גדולה של שקדים הנאכלת על ידנו והיא רעל לגיזרה.
ב-100 גרם של שקדים יש כ- 600 קלוריות וזה דינם של כל הפיצוחים: אגוזים, לוזים, אגוזי קשיו, בוטנים, גרעיני חמניות, אבטיח ודלעת כל סוגי הגרעינים. אנא היזהרו אנו אוכלים אותם ולא יודעים כי באו אל קירבנו, יש להם טעם של עוד ולא מרגישים שאוכלים כמות גדולה מהם.
60% מתוך 100 גרם הם שומן והרי גרם שומן מספק 9 קלוריות.

ערכו ניסוי בבית קחו שקד, אגוז קשיו הדליקו אותו ויסתבר לכם שהוא בוער כנר כי השומן מספק לו את חומר הדלק. היזהרו לא לשרוף את כל הבית.

"דקה אחת על השפתיים שנים על המותניים"
ט"ו בשבט שמח מיקה גלבר

24.01.2009השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


פלה

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק