יום רביעי ד בכסלו, 22 בנובמבר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

5.1.1895 פרשת דרייפוס

אלפרד דרייפוס (1859 - 1935) היה בן למשפחה יהודית מתבוללת ועשירה, שהתגייס לצבא הצרפתי בגיל צעיר והגיע לדרגת קצונה (סרן). למעשה היה הקצין היהודי היחיד במטה הכללי הצרפתי.

בשנת 1894, כאשר שירת במטה הכללי הצרפתי, נעצר באשמת ריגול ובהדלפת סודות צבאיים לגרמניה. דרייפוס הועמד לדין בפריז. התביעה מסרה לידי השופטים תיק סודי שהכיל מסמכים מזוייפים שהכפישו את דרייפוס, מבלי ידיעתו ומבלי שהסניגור שלו יידע עליהם, יחד עם רמזים ברורים מטעם שר המלחמה הצרפתי שיש להרשיע את דרייפוס בכל מחיר. ואכן, לאחר דיונים ממושכים ועדויות שקריות ומבויימות, פסק בית-הדין הצבאי ב- 22 בדצמבר 1894 שהקצין דרייפוס בגד במולדתו ודן אותו להגליה מצרפת לצמיתות ולשלילת דרגתו בטקס צבאי רשמי.

בשבת, ה- 5 בינואר 1895 נערך בבית-הספר הצבאי בפאריז טקס שלילת הדרגה מדרייפוס. 4000
חיילים כונסו במקום. ארבעה חיילים ליוו את דרייפוס אל החצר, קצין בדרגת גנרל הכריז: קפיטן אלפרד דרייפוס, אתה אינך ראוי לשאת נשק, בשם העם הצרפתי אנו שוללים את דרגתך! רב-סמל אימתני תלש את פסי הזהב ואת החפתים של מעילו הצבאי, המעידים על דרגתו, שלף את חרבו של דרייפוס מנדנה ושבר אותה על ברכו. תם הטקס.

דרייפוס זעק: "אני חף מפשע, אינני אשם, תחי צרפת!" אך קולו נבלע בצעקות ההמון שקרא לעברו קריאות בוז. החבורה עברה בין החיילים, דרייפוס חלף על פני העתונאים ואמר להם: "תגידו מחר לצרפת כולה שאני חף מפשע!" ואילו חלק מהעתונאים וקצינים שישבו לידם, השיבו לו בצעקות: "מוג לב, יהודה איש קריות מלוכלך!"

בין העתונאים היה גם תיאודור הרצל, כתב עתון וינאי. הרצל, חש כי יחד עם דרייפוס הועמדו לדין כל יהודי צרפת. הוא הבין שכל אשמתו של דרייפוס היא במוצאו היהודי. ביומנו רשם: "לציוני נעשיתי על ידי משפט דרייפוס, שהייתי עד לו." הוא הבין כי האנטישמיות לא תחלוף לעולם ולכן על היהודים לשאוף להקים מדינה משלהם.מידע נוסף על פרשת דרייפוס

05.01.2008השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


דה-גול, שרל

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק