יום שבת א בחשוון, 21 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

3.1.1919 הסכם ויצמן פייסל

פרסומה של הצהרת בלפור ב 1917 ובה הכרה בשאיפות הלאומיות של היהודים בארץ ישראל וגם הכרה בתנועה הציונית כמייצגת שאיפות אלה ומלחמת העולם הראשונה הביאה להתגברות הלאומיות הערבית. בקרב מנהיגי התנועה הלאומית הערבית בארץ ישראל רווחה התפיסה כי ארץ ישראל היא חלק מסוריה הדרומית שישי לספחו ל"סוריה הגדולה" שבירתה דמשק. באופן מוזר עוררה הצהרה זו התארגנות אנטי-ציונית פעילה, שקיבלה עידוד מצד פקידי הממשל הבריטים בארץ-ישראל - אך היא הצמיחה גם את הסיכוי הראשון להידברות בין הציונות לבין התנועה הלאומית הערבית.

חיים וייצמן, מנהיג התנועה הציונית, היה מודע כבר קודם לכן לצורך במניעתה של התנגדות ערבית למפעל הציוני. הוא חרד מאד מפני הסתבכותה של הציונות ב"שאלה הערבית", והאמין בכנות באפשרות של שיתוף-פעולה יהודי-ערבי וניסה להגיע להידברות עם מנהיג התנועה הלאומית הערבית, האמיר פייסל, בנו של שריף מכה. פייסל מצידו, למד על התנועה הציונית מפי יועציו הבריטים וראה ב
הסכם עם הציונות צעד מכין רצוי לקראת סיומה של המלחמה והתממשות ציפיותיו להקמתה של ממלכה ערבית גדולה.

ב - 3 בינואר 1919 חתמו שני המנהיגים על
הסכם בו הדגישו את הקרבה בין שני העמים, את קשריהם העתיקים ואת ההבנה הטובה השוררת ביניהם. זו היתה אולי ההכרזה מרחיקת-הלכת ביותר שנשמעה בפומבי מפיו של מנהיג ערבי. סעיפי ההסכם, לעומת-זאת, זכו מאז לכמה פרשנויות. ההסכם לא הזכיר במפורש הקמתה של מדינה יהודית ריבונית, אבל גם לא הזכיר שום זכויות לאומיות או מדיניות של ערביי ארץ-ישראל בארץ-ישראל. נקבע שתחומיה של ההתיישבות היהודית בארץ-ישראל יהוו יחידה מנהלית ותחוקתית אוטונומית וייקבעו על ידי ועדה מוסמכת. כמו כן נאמר שיינקטו כל האמצעים הדרושים להגברתה של העלייה היהודית בקנה-מידה רחב וליישוב העולים על הקרקע בהתיישבות צפופה תוך הגנה על זכויותיהם של הפלאחים והאריסים.

מבחינתה של הציונות הייתה זו הכרה באוטונומיה של ארץ-ישראל ובהצהרת-בלפור, ובסיס מצוין להתפתחותה ההדרגתית והשלווה של חברה יהודית אוטונומית בארץ-ישראל.

מנהיגי התנועה הלאומית הערבית מיהרו להתנער מן ה
הסכם בטענה כי פייסל לא קיבל מנדט לייצג את הערבים.


למידע נוסף

28.12.2008השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


נובל, אלפרד ברנהרד

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק