יום שלישי ג בכסלו, 21 בנובמבר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

שר הטבעות האמיתי

על מה המהומה?

שבתאי, כוכב הלכת השישי במערכת השמש, נמצא במרחק של 1283.9*(1.000.000)ק"מ מאיתנו. מדובר בענק גז חסר קרקע המורכב מאוקיינוס רותח ומבעבע של מימן נוזלי ומעליו אטמוספירת גזים. באטמוספירה העליונה של שבתאי שוררת טמפ. של 200 מעלות צלסיוס מתחת לאפס, קור הנוצר עקב מרחקו הרב מהשמש. מעבר לאטמוספירת שבתאי מתגלה מראה נהדר שהתגלה לראשונה על ידי גלילאו גליליי, אלה הן הטבעות של שבתאי. תופתעו לגלות שכמות הטבעות היא ממש עצומה - יותר מ-1000!

מה שאנו רואים מכדור הארץ כגוף שלם ומוצק, הוא למעשה כמות אדירה של "הירחים" הזעירים של שבתאי, שהם פשוט חלקיקי קרח (עשויים ממים, עם תוספת כמות זעירה של סיליקאטים, כלומר, קצת מלוכלך!) בגודל שונה - ממילימטרים אחדים ועד גושים בגודל 15-10 מטרים. גושי קרח אלה אינם מוצקים, אלא מצויים במצב הדומה לשלג רך, המתפרק למגע. הטבעות מאוד דקות - העובי של שכבת "כדורי השלג" הוא לא יותר מ100 מטרים!!! אך רוחב הטבעות בערך 70,000 ק"מ!

בתקופה זו חל ארוע המתרחש כאמור אחת ל30 שנה, טבעותיו של שבתאי מפנות את רוב שטחן לעבר הארץ והשמש, ומאחר שהן מחזירות אור, כוכב הלכת כולו נראה עתה בהיר יותר.

מידע מדויק יותר אודות כוכב הלכת ושלושים ירחיו נתחיל לקבל החל מיולי 2004 בעת שחללית המחקר קאסיני תכנס למסלול של שבתאי ושל ירחיו. קאסיני הקרויה על שם אסטרונום איטלקי-צרפתי שגילה את המרווח שבין מערכות טבעותיו של שבתאי שוגרה לחלל ב-15 לאוקטובר 1997 כשהיא נושאת עליה חללית בת בשם הויגנס. זו אמורה לנחות על טיטאן ירחו הידוע של שבתאי.

ועד שהחלליות תגענה ליעדן תוכלו לצאת אל שמי הלילה ולהתבונן בשבתאי וטבעותיו או לחילופין להנות משפע התמונות שבאתר המסע.


לכתבה המלאה במעריב מדע

25.12.2002השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


מגריט, רנה

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק