יום שני ג בחשוון, 23 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

מגפת המאה ה -21

בסקר רחב הקף שכונה "מכריזים מלחמה על חוסר התנועה" הראו החוקרים מאוניברסיטת מיסורי כי חוסר התנועה בשנים האחרונות היא אחת הבעיות הרציניות הגורמות למחלות גוף ונפש.
בסיום שנת הלימודים ברפואה שאל מרצה בכיר במבחן הסופי "מהי התרופה שמונעת מחלות לב, לחץ דם סוכרת ועוד רשימה ארוכה של מחלות"? אף סטודנט לא ידע לתת תשובה לשאלה זו.
"פעילות גופנית ממושכת היא שמונעת רשימה ארוכה של מחלות". אמר המרצה " הלוואי שהפרסומות בטלוויזיה ובתקשורת היו משקיעים ושמים דגש יותר על פעילות גופנית מאשר פרסומת על מוצרי מזון, כך היינו יכולים למנוע מחלות רבות".
האם שמתם לב כמה פרסומות מוקדשות לחטיפים ומוצרי מזון?

בתקופות הקדומות בני האדם וילדים היו בהכרח יותר פעילים. כדי לצוד מזון היו הגברים צריכים ללכת למרחקים אל מקורות הצייד,שלא לדבר על הרדיפה אחרי הצייד עצמו שהצריכה פעילות גופנית מאומצת. הצייד שמש אחד הסממנים בטכסי ההתבגרות אצל הבנים. דבר שהצריך כושר גופני מעולה.
הנשים היו צריכות לדאוג למזון בסביבה הקרובה, ללקט זרעים, לעבד את האדמה, לזרוע, לקצור, לדוש ולטחון את התבואה וללכת למרחקים להביא מים הן לשתיה ולגידולי השדה. דבר שהצריך כושר גופני רב. לעבודה קשה זו הצטרפו הבנות ברגע שרק יכלו.

ומה קורה היום?
במקום שאנו נרדוף אחרי האוכל, האוכל רודף אחרינו! צלצול טלפון אחד והפיצה על השולחן, את הלחם קונים בחנות, המים זורמים בברז וחס וחלילה ללכת ברגל מה פתאום! ההורים מסיעים לכל מקום.
מסתבר כי בחברה המודרנית ככל שהגיל עולה יורדת הפעילות הגופנית. הסתכלו במגרשי המשחקים הם מלאים בילדים פעילים משתוללים המשתמשים בכל מתקני המשחק בנים ובנות. לאן הפעילות הזו נעלמת? מסתבר שככול שהגיל עולה יורדת הפעילות הגופנית. בילדותי היו משחקי תחרות קבוצתית מאוד פופולריים: משחקי כדור, מחניים, הקפות, מחבואים, משיכת חבל, סוס ארוך. משחקים שהיום אין מוצאים אותם בשכונה. האם בכלל יש חיי שכונה?

היום ילדים לא זזים, פיתויי הטלוויזיה, הטלפונים הסולולריים, האינטרנט, הביאו את דור הילדים הנוכחי לזוז פחות.
למה כל כך חשובה פעילות גופנית היום?
למרבה ההפתעה תופעת ההשמנה אצל ילדים ונוער מתקרבת לממדים של מגיפה. מסתבר שיש קשר בין פעילות גופנית והשמנה. והמשוואה פשוטה:

-אוכל מכניס אנרגיה לגוף, פעילות גופנית מבזבזת אנרגיה-

השמנה תתרחש - כשאוכלים הרבה ועושים מעט פעילות גופנית.

הרזיה תתרחש - כשאוכלים פחות ועושים הרבה פעילות גופנית.

המשקל יציב - כשאוכלים ועושים פעילות גופנית במידה שווה.

מסתבר כי תזונה נכונה ופעילות גופנית אצל ילדים ונוער בגיל ההתבגרות לא רק מונעת השמנה היא בונה שריר ומונעת הרס השריר הנגרם בהרזיה המבוססת על דיאטה בלבד.
ולבנות אל תפחדו משרירים. בשרירים מתבצע תהליך הוצאת האנרגיה מהגוף.

מחקרים הוכיחו כי בהרזיה משולבים – תזונה נבונה, ופעילות גופנית.

תזונה
-------
לאכול פחות מאכלים שומניים כמו המבורגרים, סטייקים ונקניקיות, להרבות באכילת עוף דגים, לשבוע מלחם ופסטה בכמות סבירה, להרבות באכילת ירקות ופירות, לאכול שני מוצרי חלב ביום ולשתות הרבה מים ולא משקאות ממותקים מיצים, קולה, ספרייט. פחות ממתקים שוקולד, וחטיפים למיניהם.

פעילות גופנית
---------------
איני מבקשת מכם ללכת כל יום למכון כושר ולהתעמל כל יום. יש פעילויות יום יומיות שאתם יכולים לעשות מבלי להתאמץ.

לעלות במדרגות במקום במעלית.
ללכת ברגל במקום הסעות של ההורים.
לנסוע באופניים במקום באוטובוס.
לנצל את הים למשחקים.
להשתתף בחוגי ספורט במסגרת הקרובה. כדור-סל, הוקי, כדור רגל, שחיה,ריקוד, התעמלות קרקע.

העובדות מראות כי ילד שמן הוא בעל כושר גופני ירוד, ואין לא חשק לפעילות גופנית, מה לעשות?

זה אינו סוף העולם , אפשר להתחיל פעילות גופנית בהדרגה בעוצמה ובתדירות נמוכה ולאט לאט להגביר אותה. אני ממליצה על ספורט ההליכה המפעילה את כל הגוף. יש להתחיל כל יום כרבע שעה הליכה ולאט לאט להגביר את הקצב ואת זמן ההליכה. אם תתמידו בכך ותקפידו על תזונה נבונה תגיעו כעבור זמן לפעילויות אחרות בלי כל קושי וגם להרזיה.
יש לציין שהיום כבר בכיתות א' בבתי הספר בחינוך המשלים ישנה העשרה בפעילות גופנית, כדור רגל ו כדור-סל, ג'ודו וקראטה רק חבל שאין מעשירים את החוגים לבנות כמו התעמלות קרקע , ריקוד, התעמלות על מכשירים.

אז "נפש בריאה בגוף בריא" אמרו פעם חכמינו

שלכם
מיקה גלבר
07.12.2002השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


פלה

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק