יום שבת א בחשוון, 21 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

10.12.1948 יום זכויות האדם

006ה-10 בדצמבר הוא יום זכויות האדם. ביום זה בשנת 1948 התקבלה בעצרת האומות המאוחדות "הכרזה לכל באי עולם בדבר זכויות האדם", שמטרתה להבטיח את הזכות המלאה של כל אדם, ללא הבדל מוצא, גזע דת ומין, לחיים של חירות ושל כבוד, והגנה מפני שרירות, גזענות, פחד ומחסור. את ההכרזה הזו הכינו בין השאר שלושה אנשים שראויים להערכה ולכבוד: אשת נשיא ארה"ב אלינור רוזוולט, המשפטן היהודי-צרפתי פרופ' רנה קאסן וד"ר מאליק מלבנון.

בנוסח הראשון נאמר: "כל האנשים נולדו בני-חורין ושווים בערכם ובזכויותיהם". אמר דר מאליק: "אם נכתוב אנשים, כי אז באיזור בו אני חי זה יתייחס רק לגברים". הוא צדק. גם ביהדות המילה "אנשים" אינה כוללת נשים, ועל כן נשים פסולות לעדות, למלכות, לדיינות וכדומה. הנוסח שונה ל"בני-אדם", שהרי אדם הוא שם כולל לזכר ונקבה.

וכך פותח סעיף א' את ההכרזה על זכויות האדם, שעל-פיה חוברו אמנות בינלאומיות:
א. כל בני-האדם נולדו בני חורין ושווים בערכם ובזכויותיהם.
ב. 1. כל אדם זכאי לזכויות ולחירויות שנקבעו בהכרזה זו, ללא אפליה כלשהי מטעמי גזע, צבע, מין, לשון, דת, דעה פוליטית או דעה בבעיות אחרות, בגלל מוצא לאומי או חברתי, קניין, לידה או מעמד אחר.
2. גדולה מזו, לא יופלה אדם על-פי מעמדה המדיני, על-פי סמכותה או על-פי מעמדה הבינלאומי של המדינה או הארץ אליה הוא שייך, בין שהארץ עצמאית ובין שהיא נתונה לנאמנות, בין שהיא נטולת שלטון עצמי ובין שריבונותה מוגבלת כל הגבלה אחרת.

הכרזת האו"ם קבעה כיוון ברור לתהליך מימוש זכויות האדם והשמירה עליהן. בכיוון זה צעדו מדינות רבות, והן כללו בחוקה שלהן סעיפים מן ההכרזה. מ1948- נוסחו אמנות בין-לאומיות המפרטות ומעמיקות את המחויבות לשמירת זכויות האדם הנכללות בהכרזה. מדינת ישראל חתמה על מרבית האמנות וההסכמים הבין-לאומיים בנושא כיבוד זכויות האדם ואשררה אותן כמו:

* אמנה בדבר מניעה וענישה של פשע השמדת עם - 1948 (ישראל - 9.3.50)
* אמנה בדבר מעמדם של פליטים - 1951 (ישראל - 1.10.54)
* אמנה בדבר הזכויות הפוליטיות של נשים - 1953 (ישראל - 3.10.91)
* אמנה לביעור עבדות - 1956 (ישראל - 23.10.57)
* אמנה בדבר זכויות הילד - 1959 (ישראל - 3.10.91)
* אמנה בדבר ביטול אפליה גזעית על כל צורותיה - 1966 (ישראל - 3.1.79)
*  אמנה כנגד עינוי וענישה בלתי אנושיים - 1984 (ישראל - 3.10.91)
* אמנה בדבר זכויות כלכליות, חברתיות ותרבותיות - 1966 (ישראל - 3.10.92) 

אמנות אלו הן מצע רעיוני והצהרת כוונות בכל המדינות החתומות עליהן אם כי הן אינן בבחינת חוק. מדינות רבות כללו בחוקה ובחוקים התקפים בהן חלק נכבד מההכרזה בדבר זכויות האדם, וכל מדינה חברה חייבת להגיש דוח לאומי תקופתי על כיבוד האמנה בשטחה. חובת הדיווח נועדה לשמש מנגנון פיקוח על יישום האמנות במדינות החתומות עליהן.

בהמשך להכרזת הזכויות מפרסם האו"ם דוח שנתי על מצב כיבוד זכויות האדם במדינות החברות בו וההקפדה עליהן, ומדי שנה דנה הוועדה לזכויות אדם בז'נבה (וכך גם עצרת האו"ם בניו יורק) במצב זכויות האדם בעולם. ארגונים בין-לאומיים ומקומיים פועלים בעקיבות להפצת רעיון זכויות האדם ולאכיפת החוקים המקדמים אותן, כמו הליגה הבין-לאומית לזכויות האדם, ניו יורק; אמנסטי, ארגון בין-לאומי לשמירת זכויות האדם בכלל וזכויות הנשפט והאסיר בפרט; האגודה לזכויות האזרח בישראל.

מדינת ישראל בהכרזת העצמאות שלה, שהיא מסמך מכונן ומביע את ה"אני מאמין" שלה, הבטיחה לדאוג ולשקוד על פיתוח הארץ לטובת כל תושביה.

אבל היכן "כבוד האדם וחירותו" בחברה שיש בה פערים כלכליים וחברתיים מבישים. שיש בה מעל חצי מיליון ילדים מתחת לקו העוני, המונים שסובלים ממחסור, מדינה שאין בה שוויון זכויות מלא, אין חופש מצפון ודת וקיימת בה אפליה מטעמים של מוצא, דת ומין.

כאן, עדיין ארוכה הדרך למימוש מלא של זכויות האדם.

*במאמר שולבו קטעים ממאמרה של שולמית אלוני ynet.

10.12.2007השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


נובל, אלפרד ברנהרד

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק