יום שלישי ג בכסלו, 21 בנובמבר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

שופט הכדורגל האולטימטיבי

אחת הבעיות הגדולות במשחקי הכדורגל הינה יכולתם של השופט והקוונים (שופטי צד) לראות כל דבר ודבר שמתרחש על המגרש. מדעני החברה הגרמנית "קיירוס טכנולוג'יס" זיהו את הפוטנציאל העסקי ופיתחו התקן למדידה מדוייקת ומהירה של מיקום הכדור והשחקנים במגרש כדורגל. המערכת, הנמצאת עתה בניסוי מתקדם בנירנברג (גרמניה), תשים קץ לוויכוחים שמנהלים כיום שחקנים, מאמנים וצופי הכדורגל, בנושאים כמו "היה או לא היה נבדל"? ו"האם הובקע "שער או לא"?. המערכת גם תשים קץ לאפשרות הקיימת כיום לערער על החלטות השופט תוך הסתמכות על צילומי וידאו מהמגרש.
איך זה עובד?
המערכת מבוססת על שבבים קטנטנים שיותקנו בכדור עצמו וישדרו כל הזמן שידורי מיקרוגל לאנטנות שימוקמו בהיקף המגרש כמו כן יותקנו שבבים דומים במגיני הברכיים של השחקנים המידע המשודר לאנטנות ינותח בכל רגע ויועבר לשעון מיוחד על זרועו של השופט וכך יוכל השופט לקבל החלטות מדויקות במקרה ויתעורר ספק.
מיקרוגל, נשמע מוזר? מה הקשר של המיקרוגל (בו אנחנו בד"כ מכינים פופקורן ומחממים פיצה) למגיני הרגליים של השחקנים, האם אין זה מסוכן? על מנת להבין במה מדובר כדאי להקדים ולהסביר מהי קרינת מיקרוגל.

גלי המיקרוגל הם חלק ממה שאנו מכנים "אור" הבא לציין תופעה כללית, הנקראת בשפת המדע "קרינה אלקטרומגנטית". השמש, למשל, פולטת קרינה אלקטרומגנטית שהעין יכולה להבחין בה. זהו "האור הנראה", המורכב ממיגוון צבעים הידועים כ"צבעי הקשת", מאדום ועד כחול. אולם, מלבד זאת פולטת השמש גם קרינה אלקטרומגנטית שאין העין מסוגלת להבחין בה - זהו "האור הבלתי-נראה". קשת "הצבעים" של האור הבלתי-נראה כוללת את הקרינה האינפרה-אדומה (המביאה לתחושה של חום), הקרינה האולטרה-סגולה (הגורמת לשיזוף העור), קרינת המיקרוגל (המנוצלת בתנורי מיקרוגל לאפייה ולבישול וגם לתקשורת), גלי הרדיו, קרני הרנטגן ועוד.

אין כל הבדל מהותי בין האור הנראה ובין האור הבלתי-נראה, וכולם יחד יוצרים את הספקטרום השלם של הקרינה האלקטרומגנטית. הקרינה היא אחת מדרכי ההתפשטות של האנרגיה והיא מורכבת למעשה מתנודות של השדות החשמליים והמגנטיים.

ההבדל בין סוגי הקרינה הוא בתדירות הגל כלומר, מספר הפעמים שהגל מתנודד בשניה.

זהו סדר גלי הקרינה מהתדירות הנמוכה ביותר ועד לתדירות הגבוהה ביותר:קרינת רדיו, קרינת מיקרו, אינפרא אדום, אור נראה, אולטרה סגול, קרני רנטגן וקרני גאמה.

קיים הבדל נוסף, מהותי בין הקרינות הללו: כמות האנרגיה המגיעה בכל חלקיק קרינה. חלקיק הקרינה האלקטרומגנטית (מנת הקרינה הקטנה ביותר האפשרית מסוג זה) נקרא פוטון. כמות האנרגיה שנושא פוטון בודד פרופורציונלית לתדירות הגל.
לכן פוטונים של רדיו הם הפחות אנרגטיים, הפוטונים של האור הנראה נמצאים באמצע והפוטונים האנרגטיים ביותר הם הפוטונים שבקרינת גאמה.
ככל שתדר הגל האלקטרומגנטי גבוה יותר הפוטונים המרכיבים אותו מסוכנים יותר.

נוהגים לחלק את הקרינה לשני סוגים: קרינה מייננת וקרינה שאינה מייננת. קרינה מייננת היא כל אותם חלקיקים אשר האנרגיה שבהם מספיקה ליינן את האטומים בחומר (לתלוש מהם אלקטרונים). קרינות אלו מסוכנות היות והן מסוגלות לפגוע במולקולות שונות ולהרוס אותם ולכן לפגוע בין השאר גם בחומר התורשתי (מולקולת ה DNA). למשפחה זו שייכים קרינת האולטרה סגול, קרינת הרנטגן (קרני X) וקרני הגאמה. הגלים האלקטרומגנטיים בתדירות נמוכה יותר אינם מסוגלים להזיק למולקולות הגוף אלא רק לגרום לחימום. הם שייכים לקרינה הנקראת לא-מייננת.
קרינת המיקרוגל שייכת לקבוצה האחרונה. סוג זה של קרינה נחשב לקרינה "שקטה" כלומר אין שום גורם טבעי כמו שמש, כוכבים או גלקסיות הפולטים קרינה מסוג זה, היא תוצאה של מעשה ידי אדם. כמו כן היא מועברת גם בתנאי גשם וערפל ולכן נעשה בה שימוש רב בתקשורת להעברת אותות סלולריים, במכ"ם, תקשורת לווינית ובעתיד גם בכדורגל.


לכתבה המלאה במעריב מדע

06.12.2002השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


מגריט, רנה

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק