יום רביעי ד בכסלו, 22 בנובמבר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

1.12 יום האיידס הבינלאומי

ביום 1 בדצמבר מציינים את יום האיידס הבינלאומי. בשנת 1981 זוהתה מגפת האיידס לראשונה ומאז נמצאת היא איתנו בדיוק עשרים ואחת שנה. אין עוד תחום אחר ברפואה שחלה בו התפתחות כל כך מהירה כמו בתחום זה.

ממחלה חשוכת מרפא עם סיבוכים נוראיים ותוחלת חיים של 7 שנים הפכה מחלת האיידס למחלה שניתן לחיות אתה באיכות חיים טובה אפילו במשך ארבעים שנה. ויחד עם זאת, ככל שהצד הרפואי - ביולוגי הולך ומתקדם, הצד הפסיכולוגי - חברתי נשאר מאחור והרי כבר אמרנו במבוא שעבור למעלה מ- 3550 נשאי נגיף ה- HIV וחולי איידס בישראל, כל יום, הוא יום האיידס האישי, הפרטי והבינלאומי, ושבשביל 250 אנשים שמחלתם תתגלה בשנה הקרובה (כמו כל שנה) כל יום הולך להיות יום האיידס הבינלאומי.

אז למה צריך יום איידס בינלאומי?
יום בינלאומי הוא יום שמטרתו לעורר את המודעות שלנו לנושא ואולי מעבר לכל, לטאטא את אבק הבורות ששורר אצל רוב הציבור בכל מה שקשור לאיידס. מצד אחד אולי בשביל להזכיר לציבור שלמרות קוקטייל התרופות המאפשר להאריך את חיי החולה, האיידס עדיין לא חלף מן העולם, ונראה שהוא הולך להישאר אתנו עוד הרבה שנים, ואולי בשביל להזכיר לבני הנוער שמנשיקות ואהבה לא נדבקים, אבל מקיום יחסים לא זהירים נדבקים ועוד איך!!!
מדובר על אחריות אישית, חוסר לקיחת אחריות אישית מביא עוד ועוד אנשים להידבק כל יום. מדובר גם על אחריות קהילתית , חוסר לקיחת אחריות קהילתית מונע מאנשים מידע חשוב ומתן חינוך לבריאות שיכול לשמור על חייהם, חוסר אחריות מונע מחולים ונשאים ליטול את התרופות בדיוק כמו שצריך על מנת למנוע יצירת זנים עמידים של הנגיף, וחוסר אחריות בכל הרמות גורם לכך ששני עשורים לאחר פרוץ המגיפה אנשים ממשיכים להידבק בדיוק כמו לפני עשרים שנה. דוגמא טובה ללקיחת אחריות לאומית ניתן למצוא דווקא באוגנדה : אוגנדה הייתה אחת המדינות המוכות גורל ואיידס באפריקה. לפני כמה שנים החליטה הממשלה האוגנדית לקחת אחריות ולרתום את כל מאמציה בכדי לעצור את המגיפה. הוחלט על חינוך מתמשך, חלוקת קונדומים, טיפול במחלות מין ומתן תרופות לנשים הרות. בעקבות לקיחת האחריות והירתמות כל הגורמים במדינה, הייתה אוגנדה למדינה הראשונה באפריקה בה מספר ההדבקות החדשות לשנה נמצאת בירידה.

דווקא עכשיו כשהרפואה כל כך מתפתחת ותוחלת חיי הנשאים מתארכת עד 40 שנה, דווקא עכשיו אנו כחברה מתגלים במלוא בורותנו ולא מסוגלים לקבל לתוכנו את הנשאים והחולים והופכים את חייהם לארבעים שנות בדידות. הדרך הבטוחה ביותר לקבל איידס היא להדחיק את הסכנה ולהשליך את האחריות. אצלנו, איידס זו עדיין בעיה של מישהו אחר, רק לא שלנו. אז לא רבותיי, איידס זו ממש בעיה של כולנו וכדאי שנתחיל לקחת אחריות!!!


למידע נוסף אודות האיידס

02.12.2007השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


דה-גול, שרל

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק