יום רביעי ד בכסלו, 22 בנובמבר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

חנוכה 2008- שעשועי מדע

נשארו  עוד ארבעה ימים עד חופשת חנוכה, המון זמן למי שצריך ללמוד (ותאמינו לי, גם למי שצריך ללמד). הציעו למורה למדעים או למחנך/מחנכת הכתה להקדיש חצי יום לשעשועי מדע לחנוכה, גם "חינוכי" וגם מהנה. אפשר כמובן גם להתנסות בהם עם ההורים.

אנו חוזרים על האזהרה, אין לבצע ניסויים אלה ללא ליווי מבוגר!!!!
הנה ההצעות שלנו:
אש ואויר 
החומרים הדרושים: צנצנת של ליטר, צינצנת של שני ליטר, לוח פח או צלחת פח שתוכל לכסות את מכסי הצינצנות, נר בגובה כ-5 ס"מ, חוט מתכת עבה שאורכו כ-30 ס"מ.

פתל/י קצה אחד של חוט המתכת מסביב לנר. כפוף/כופפי את החלק הנותר של החוט ועשה/י לך ידית שבה תוכל להעלות ולהוריד את הנר. הדלק/י את הנר והורד/הורידי אותו לתוך הצנצנת הקטנה. שים/שימי את לוח הפח על ראש הצנצנת. מדוד/מדדי בעזרת שעון, כמה זמן יבער הנר לאחר הנחת מכסה הפח. חזור/י על הנסוי עם הצנצנת הגדולה. האם היו הבדלים בזמן בעירת הנר בשתי הצינצנות? מדוע זה קורה? מדברים על זה בפורום מדעים

להבת הנר 
החומרים הדרושים: נר, פמוט, גליל עץ שקוטרו כ-6 מ"מ ואורכו כ-12-15 ס"מ.

הצב/הציבי את הנר בתוך הפמוט והדלק/הדליקי אותו. מייד לאחר שהשלהבת תתחיל לבעור יפה, הסתכל/י בה בשומת לב ותראה/תראי שיש לה שני אזורים. החזק/החזיקי את מוט העץ במאוזן כ-2.5 ס"מ מעל קצה הלהבה. לאחר מכן הורד/י את המוט שמרכזו יהיה בתוך הלהבה עד שכמעט יגע בראש הפתיל. החזק/י אותו שם כחצי דקה, אחר הוצא/הוציאי אותו מן הלהבה.
התבונן/התבונני במוט העץ ותראה/י על העץ טבעת של חריכה ולא עיגול מלא. מדוע זה קורה???
מדברים על זה בפורום מדעים

אש ומים
החומרים הדרושים: נר, צלחת גדולה, עמוקה ושקופה להדבקת הנר, כוס גבוהה לפחות פי 2 מגובה הנר, מים צבועים.

מדביקים את הנר לצלחת (בעזרת טיטוף שעווה). מכניסים בה מים צבועים. מדליקים את הנר ומכסים בכוס או בצנצנת גבוהה ומביטים בתהליך.
מה קרה לנר? מה קרה למים? האם למישהו יש הסבר???
מדברים על זה בפורום מדעים

להבות צבעוניות
החומרים הדרושים: מלחי מתכות: נתרן כלורי (NaCl), נחושת דו-כלורית (CuCl2), ליתיום כלורי (LiCl), סידן דו-כלורי (CaCl2), סטרונציום דו-כלורי (SrCl2), בריום דו-כלורי (BaCl2) , כפית חימום מיוחדת למעבדה , בונזן.

שמים כמות קטנה מהמלח בתוך כפית קטנה המשמשת לחימום ומניחים אותה בתוך להבת הבונזן. חוזרים על הניסוי עם כל אחד מהמלחים. תתקבלנה להבות בצבעים מרהיבים.
איך זה קורה???
כל החומרים בעולמנו מורכבים מאטומים. כאשר אנו מחממים חומר, או מוסיפים לו אנרגיה בדרך אחרת, אנו "מעוררים" את האטומים המרכיבים אותו. אטום מעורר פולט אנרגיה בצורה של קרינה אלקטרומגנטית. הקרינה האלקטרומגנטית כוללת את האור הנראה, קרינת רנטגן (קרני X), קרינת רדיו ועוד. את הקרינה בתחום האור הנראה שפולטים האטומים המעוררים אנחנו יכולים לקלוט בעינינו. הצבעים השונים שאנו רואים הם ביטוי לרמות שונות של אנרגיה: האור הסגול הוא בעל האנרגיה הגבוהה ביותר והאור האדום - בעל האנרגיה הנמוכה ביותר.
למה לאש יש צבעים שונים?
כאשר חומר כלשהו נשרף, האטומים שלו פולטים אנרגיה, שחלקה בתחום האור הנראה. מכיוון שכל חומר מורכב מאטומים שונים, הוא פולט כמות אנרגיה אופיינית - צבעים שונים - כשהוא נשרף.
צבע הלהבה של מתכות הוא כה אופייני להן, עד שמשתמשים בשריפה של מלחי מתכות לזיהוי מתכות - מבחן להבה.
כך לדוגמא שריפה של אטומי נתרן נותנת צבע צהוב, אטומי אשלגן מפיקים צבע כחול-סגול, ליתיום נשרף בלהבה אדומה ועוד. (ההסבר נלקח מאתר מט"ר)

ואם לא עלה בידכם לבצע את הניוסיים הנ"ל, לא נורא. ברשת מחכים לכם עשרות ניסויים וירטואליים בנושא האור (יש לוודא שבמחשב מותקן Macromedia Shockwave). אז קדימה לחגיגה...

גווני הקשת
את כל קשת הצבעים הנראים ניתן לקבל מחיבור של שלוש אלומות אור: ירוק כחול ואדום. לפנכם הדמייה בעזרתה תוכלו לחבר וליצור איזה צבע שתרצו (אל תשכחו לשחק גם עם עוצמת האור) והכל בעזרת שלוש אלומות אור בלבד.

אתגר צבע 
בחרו בדוגמא של איור ונסו להעלימו באמצעות יצירת רקע שיהיה זהה לצבע האיור. ערבבו לשם כך את שלושת צבעי היסוד.

נפיצת האור 
כאשר אור עובר דרך מנסרת זכוכית משולשת, אורכי הגל השונים, המרכיבים אותו, נפרדים ומתקדמים במסלולים שונים דרך המנסרה.
התוצאה: ביציאה מהמנסרה ניתן להבחין בקשת הצבעים המרכיבים את האור. התופעה של פיצול האור למרכיביו נקראת נפיצת אור. בהדמיה הבאה תוכלו לבדוק מהם מרכיבי האור המגיע ממקורות שונים.

חג אורים שמח ובטוח לכולם!עוד הדמיות הנושא האור

13.12.2008השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


דה-גול, שרל

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק