יום רביעי ד בכסלו, 22 בנובמבר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

29.11.1947 כט' בנובמבר

ב- 29 בנובמבר 1947 - ט"ו בחשוון תש"ח, הצביעה העצרת הכללית של האו"ם בעד אישור תכנית החלוקה של ארץ-ישראל כפתרון הולם לסכסוך הערבי ישראלי , על בסיס המלצות הרוב של ועדת החקירה המיוחדת של האו"ם על ארץ-ישראל.

אותה שעה ידעה הוועדה יפה, שהן ליהודים והן לערבים ישנן טענות חזקות בדבר הזכויות והאינטרסים שלהם בארץ ישראל: הערבים בתוקף העובדה, שהיו במשך שנות מאות האוכלוסיה המקומית והעיקרית בארץ; והיהודים בתוקף קשרם ההיסטורי בארץ ובתוקף ההתחייבויות הבינלאומיות שניתנו להם, ושכיבדו את זכויותיהם בארץ.

בעד אישור התכנית הצביעו 33 מדינות - לרבות ארצות-הברית וברית-המועצות - ונגדה 10. 13 מדינות נמנעו.

ועדת האו"ם מונתה שבעה חודשים קודם לכן לאחר שבריטניה הגדולה, ששלטה בארץ על בסיס מנדט מטעם חבר-הלאומים, הגיעה למסקנה שלאור פעולות ההתנגדות שארגן היישוב היהודי, אין היא מוכנה להמשיך במתכונת הקיימת, והעבירה את הנושא להחלטת האו"ם.

ועדת האו"ם הגיעה למסקנה שיש לסיים את המנדט על ארץ- ישראל, ורוב חבריה המליצו על הקמתן של מדינה ערבית ומדינה יהודית. מפת החלוקה שהוצעה ע"י ועדת האו"ם השאירה בידי המדינה היהודית רק חלק קטן משטחה של ארץ-ישראל המערבית. המדינה היהודית אמורה היתה להיבנות משלושה חלקים שאינם כוללים את יפו (שתהיה למובלעת ערבית) ואת ירושלים (שתהיה לאזור בינלאומי).

למרות זאת הסכימו ההסתדרות הציונית ומוסדות היישוב היהודי בארץ-ישראל לקבל את התכנית, מאחר והייתה בה הכרה בזכות העם היהודי למדינה ולא רק ל"בית-לאומי" כדברי הצהרת בלפור מ-1917 והמנדט על ארץ-ישראל מ-1922.
קבלת תכנית החלוקה על-ידי העצרת הכללית התקבלה בארץ בשמחה רבה והציבור יצא לרחובות לחגוג.

הערבים דחו אותה, ולא זו בלבד אלא שתקפו מייד את היישובים היהודיים בכל רחבי ארץ-ישראל. בדרך זו הביעו את התנגדותם למימוש התכנית וכינון המדינה היהודית. מיד עם קבלת החלטת האו"ם החלו התקפות הערבים על היישוב היהודי. המוני מפגינים ערבים נאספו ליד שער יפו בירושלים, יצאו אל המרכז המסחרי, התנפלו על עוברי אורח ושרפו חנויות. גם בבירות ערביות בעולם, נערכו פרעות כנגד יהודים שסימלו יותר מכל את מה שעתיד להתחולל בארץ עם סיום המנדט הבריטי.למידע נוסף

22.11.2008השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


דה-גול, שרל

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק