יום רביעי כ"ח בתשרי, 18 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

שלהבות פורחות

על מצוק תלול וחשוף בנחל ראש פנה נגלו לפתע כתמי צהוב מבהיקים . כן כן, בכדי להתקרב לחלמוניות וממש לגעת בהן צריך לשנס מותניים ולטפס על המדרון. התמונה תחזור על עצמה בכל מקום כמעט בהן פורחות החלמוניות . הן, מה לעשות אוהבות מדרונות תלולים הפונים לצד דרום.

וכך בין חודשי אוקטובר לנובמבר מבקיעות החלמוניות את האדמה הצחיחה ופורחות להן במלוא הדרן.
איך הן עושות זאת? גם להן כמו לחצב יש בצל בעזרתו הן אוגרות מזון ומים בעונת החורף הקודמת לפריחה ואז כמה מנות קור מעירות אותן מתרדמתן לפריחה צהובה עזה תחילה בהרים הגבוהים ורק אחר כך באזורים נמוכים יותר ( ירידת הטמפ. מקדימה במקומות גבוהים ).

החלמונית שייכת למשפחת הנרקיסיים וכמו מלך הביצה, גם היא מתהדרת בכתר בעל ששה עלי כותרת . שמה בא לה כמובן בשל הצבע הצהוב המזכיר את חלמון הביצה . צבע צהוב עז שכזה יכול בהחלט להוות מוקד משיכה לחרקים על רקע האדמה הצחיחה, אבל החלמונית לא לוקחת סיכון ו"פיתחה" בקצה כל עלה כותרת אברון מיוחד לשיגור ריח הנקרא "אוסמופור" .
למה להשקיע כל כך הרבה ב"פרסום עצמי", מה יש צבע כבר לא מספיק? מתצפיות שנערכו בשטח מסתבר שהחלמונית פונה לקהלי יעד שונים שכל אחד מהם נמשך ל"פרסומת" אחרת. הדבורים , מתלהבות מהצבע הצהוב ונמשכות אל הפרח לחפש מזון, הן מחליקות במורד עלי הכותרת החלקים ומוצצות את הצוף שנמצא בתחתית הפרח. לעומת זבובי הרחף לא מתלהבים מצבע ונמשכים דווקא לריח שמפיצה החלמונית , הם נוחתים על אברי הריח ומשם וופס.. ישר לאבקנים לאיסוף אבקה. בהמשך למסורת ההשקעה בחלמונית היא "פיתחה" שתי קומות של אבקנים , קומה לכל סוג של מבקרים. קומה נמוכה לדבורים וקומה גבוה יותר לזבובים, כך שלא יקרה מצב שמישהו מהם יבקר בפרח ללא שיתלכלך בקצת אבקה ומשם יעוף לדרכו ויעביר את האבקה לפרח הבא שבו יבקר ( תהליך ההפריה בפרחים , למי שלא זוכר) וזה הרי מה שהחלמונית רצתה.

בזה לא הסתיים שיתוף הפעולה שבין החלמונית לחרקים, באביב הבא יצוצו על פני האדמה זרעי החלמונית ותעלה השאלה מי יפיץ אותם לכל עבר? אתם בוודאי כבר מתארים לעצמכם שלא החלמונית תשאיר את העניין ליד המקרה. היא יזמה "סטרט-אפ" ו"פיתחה" זרעים אליהם צמוד מאגר מזון שומני . זרעים אלה מפתים מאד מאד את הנמלים, אלה מגיעות וביוזמתן אוספות את הזרעים המגרים וסוחבות אותן לקינהן, נכון יש כאן סיכון מסוים מאחר שזרעים רבים נאכלים על ידיהן אבל... חלק מהזרעים שנאספו ישמטו בדרך, חלק יגיעו לקן הנמלים וישכחו, בחלק מהמקרים יאכל רק מאגר המזון והזרע עצמו ישאר וינבט וזה הרי מה שבסך הכל החלמונית רצתה.

אז מה אתם אומרים, פרח עתיר פטנטים לא?
לפני שאתם גוררים את ההורים , כדאי לקרוא מה שמספרים במודיעין טבע של החברה להגנת הטבע:
בדרום הארץ:
הריכוז הגדול ליד להבים התחיל לפרוח בתחילת החודש ואמור לפרוח עוד כשבועיים.
ברכס בוקר שבשדה בוקר, הפריחה בשיאה. כך גם ברכס חזקה אשר בצפון מזרח רמת הגולן.

בצפון:
בהר מירון בשביל הפיסגה עדיין יש חלמוניות רבות + סתווניות . כך גם ברכס חזקה בצפון מזרח רמת הגולן.
באזור מצפה השלום בדרום הגולן נראו כבר חלמוניות ראשונות והן אמורות לפרוח להמשך לדצמבר. שביל נח עובר מתחת למצפה ומעל המצוקים בכוון דרום וחזרה.
בנחל ראש פינה הפריחה אמורה להתחיל בקרוב.

שווה להשקיע ולהגיע...
למידע נוסף

16.11.2007השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


ז'בוטינסקי, זאב (ולדימיר)

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק