יום שבת א בחשוון, 21 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

9.11.1938 ליל הבדולח

בשם "ליל הבדולח" מכנים את הפוגרום שהתחולל ברחבי גרמניה ואוסטריה בליל 9-10 בנובמבר 1938.
הפוגרום הוסבר על ידי הנאצים כהתפרצות עממית שבאה כתגובה לרציחתו של המזכיר השלישי בשגרירות גרמניה בפריס ארנסט פון ראט, בידי צעיר יהודי פולני בן שבע-עשרה הרשל גרינשפאן. הצעיר התנקש בחיי פון ראט אחרי שמשפחתו גורשה יחד עם עוד 17000 יהודים בעלי אזרחות פולנית שחיו בגרמניה לשטח הפקר שבין שתי המדינות .

הפרעות היו שיא חדש של סדרת התקפות על היהודים בגרמניה ואוסטריה, שהשתתפו בהם כמעט כל גורמי הממשל הנאצי. צווים וחוקים פגעו במעמדם האישי והציבורי של היהודים והחריפו את בידודם מן החברה הכללית.

הגסטפו והס.ס אסרו המוני יהודים וכלאו אותם במחנות הריכוז דכאו בוכנוולד וזקסנהאוזן. בעלי תפקידים במפלגה הנאצית עודדו התקפות מקומיות ועל בתי עסק של יהודים ועל בתי כנסת ויהודים הוכרחו לעזוב את הרייך הגרמני מבלי להתחשב בכך שרב מדינות העולם סגרו בפניהם את שעריהן.

בעקבות ההתנקשות ב-7 בנובמבר שבה נפצע פון ראט יצא ביטאונה הרשמי של המפלגה הנאצית, במאמר ראשי מתלהם נגד היהודים ובעקבותיו החלו כבר ב-8 בנובמבר פרעות ביהודים במקומות שונים בגרמניה. עם מותו של פון ראט ב-9 לנובמבר רמז גבלס בנאום שנשא בפני ה"לוחמים הותיקים " של המפלגה הנאצית שהגיע הזמן לפעול נגד היהודים. בו בלילה נשלחו ההנחיות הדרושות לכל רחבי המדינה והס.ס עודד את ההמון , בהתאם להוראות ,לקחת חלק בפרעות.

חלונות ראווה נופצו והחנויות הפרוצות נשדדו. שברי הזכוכית שכיסו את המדרכות נתנו לפוגרום את שמו "ליל הבדולח" או "ליל הזכוכיות המנופצות". מאות בתי כנסת הוצתו ונהרסו. בתי היהודים הותקפו ויהודים רבים נפגעו. נעצרו כ-30000 יהודים ,רובם אמידים ובעלי השפעה, לעתים קרובות על פי רשימות מוכנות מראש. העצורים נשלחו למחנות הריכוז שם התייחס אליהם הס.ס באכזריות רבה.

ב-10 בנובמבר הסתיימה באופן רשמי ההתנפלות האלימה, ואולם במקומות רבים היא נמשכה עוד כמה מספר . לפי דוחות רשמיים של הנאצים נשרפו או נהרסו 815 חנויות , 29 בתי כלבו ו171 בתים ודירות של יהודים . 267 בתי-כנסת הוצתו או נהרסו כליל , (שמספר זה היה חלק קטן בלבד ממספר בתי הכנסת שנחרבו למעשה) ו91 יהודים נהרגו ,נוסף למאות היהודים שנספו במחנות הריכוז.

"ליל הבדולח" - היווה נקודת מפנה ביחס השלטון הנאצי אל יהודי גרמניה כי סימל את המעבר משלב האלימות המילולית האנטי יהודית לשלב אלימות פיזית. "ליל הבדולח" חיזק את תהליך ה"אריזציה", תוך סילוק היהודים מחיי הכלכלה הגרמנית. עובד מתוך אתר יד ושם

08.11.2008השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


נובל, אלפרד ברנהרד

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק