יום רביעי ד בכסלו, 22 בנובמבר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

רעידת אדמה באיטליה

איך בעצם מתרחשת רעידת אדמה?
בכדי להסביר זאת, נערוך ניסוי קטן:

אם נחכך את כפות הידיים זו בזו, נרגיש חום. אנו משקיעים אנרגיה מכנית בפעולה זו .כתוצאה מהחיכוך, משתחררת אנרגיה של חום. עתה נלחץ את כפות הידיים זו כנגד זו, תוך כדי פעולת החיכוך. ככל שנגביר את הלחיצה יגבר החיכוך עד שתנועת כפות הידיים תיעצר. אם נמשיך להתאמץ, נצליח ברגע מסוים להתגבר על החיכוך, וכף יד אחת תנוע בבת אחת על פני כף היד השנייה. ברגע התזוזה יצרנו המחשה של רעידת אדמה.

רעידת אדמה היא תהליך טבעי, שסיבותיו הן תנועה של גושים עצומים של קרום כדור הארץ המתחככים זה בזה תוך כדי תנועה. למעשה, קרום כדור הארץ בנוי מסדרה של לוחות ראשיים ועוד מספר לוחות משניים הנמצאים בתנועה מתמדת במהירות ממוצעת של מספר סנטימטרים בשנה, אנו מבחינים בין שלושה סוגי תנועה בין הלוחות : מתיחה, לחיצה והחלקה , תוכלו לצפות בהם באמצעות האנימציה שכאן.

הלוחות מונעים על ידי כוחות מתוך כדור הארץ עצמו. החיכוך לאורך מישור המגע בין הלוחות (מישור השבר הגיאולוגי) מונע תנועה רציפה ויוצר חיכוך, ואולם כאשר הכוחות המופעלים על מישור השבר גוברים על כוח החיכוך, חלה תזוזה מהירה מלווה בשחרור אנרגיה בצורות שונות (למשל: חום) וגם בצורה של גלים שמתפשטים באופן אלסטי לכל הכיוונים בתווך שבו נוצרו. זו רעידת אדמה.

ניתן למדוד את עוצמת רעידת האדמה בעזרת שני מדדים:

הראשון- העוצמה הסיסמית היא מדידה של היקף ההשפעות והנזקים שנגרמו בגלל רעידת אדמה.
השני- הסיסמומטר, הגלאי של תנודות הקרקע, כאשר הוא מחובר לרשם, נקבל מערכת סיסמוגרף.

ישראל נערכת לאפשרות של רעידת אדמה. החלטת משרד החינוך באה בעקבות סקרים ותחזיות של מוסדות מחקר מוסמכים, הצופים רעידת אדמה חזקה בישראל. אי אפשר לחזות מראש את מועד התרחשותה אך עלינו להיערך לקראתה. הניסיון שנצבר בעולם מוכיח כי הערכות מתאימה והתנהגות נכונה בעת רעש אדמה יצמצמו את מספר הנפגעים ויפחיתו את הנזק לרכוש.

שלא נדע!!!!


כיצד לנהוג בעת רעידת אדמה

02.11.2002השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


דה-גול, שרל

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק