יום רביעי ד בכסלו, 22 בנובמבר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

7.11.1944 חנה סנש הוצאה להורג

חנה סנש , נערה יהודיה בת הונגריה שעלתה לישראל והתגייסה לצבא הבריטי בכדי להציל את בני עמה במלחמת העולם השנייה.
בינואר 1944 לאחר אימונים מפרכים הועברה לקהיר ובמארס 1944 הוטסה עם צנחנים נוספים לבארי שבאיטליה. מטרתם העיקרית של הצנחנים, שיצאו לדרך כקצינים בריטיים, היתה להגיע לארצות מוצאם באירופה, לארגן שם את היהודים לעלייה ארצה ולנסות להציל יהודים רבים ככל האפשר מציפורני הנאצים.

יומיים לאחר שהגיעה לאיטליה המשיכה חנה את דרכה וצנחה עם חבריה בלב כוחות האויב, לתוך מעין "אי" של הפארטיזאנים היוגוסלבים, מקום שבו חיכתה כשלושה חדשים להזדמנות הראשונה לעבור להונגריה. פלישת הגרמנים ב- 19.3.1944 הקשתה שבעתיים על התכנית להסתנן להונגריה.

ב- 9.6.1944 עברה חנה בחשאי את הגבול ובו ביום נתפסה בכפר שבקירבת הגבול. היא נלקחה לבית-סוהר והואשמה בריגול. בבית הסוהר עונתה קשה בנסיון להציל מפיה מה האות הסודי של משדר הראדיו אשר עמה אולם היא לא גילתה דבר. פעם ניסתה להתאבד ומשלא הצליחה עונתה כפליים. חווייתה הקשה ביותר היתה כשהובאה לבית הכלא בבודפשט, הוכנסה לחדר קטן ובו מצאה לתדהמתה את אמה.

הפאשיסטים (הונגרים משתפי פעולה עם הנאצים) איימו על חנה שאם לא תגלה את סודה יענו את אמה לעיניה ויוציאוה להורג אבל היא שמרה על סודה. האם והבת הוכנסו לאותו כלא שאליו נשלחו בינתיים גם חלק משותפיה של חנה שנתפסו גם הם. כשתפסו הגרמנים כליל את השלטון בהונגריה שוחררה האם ואילו חנה הועברה לבית-סוהר אחר.

ב- 28.10.1944 החל משפטה שבו הודתה כי באה להציל יהודים והטיחה דברים קשים בשופטים.
בכ"א בחשוון תש"ה (7.11.1944), הועברה לבית-סוהר אחר והוכנסה לשם לתא הנידונים למוות. קצין מבית הסוהר, שנכנס לתאה, הודיע לה כי היא עומדת להיות מוצאת להורג, והציע לה לבקש חנינה, אך היא סירבה ודרשה להגיש ערעור. בקשתה לא כובדה.

בשעה 10 בבוקר הובלה לחצר הכלא, לפינת הכנסייה הקטנה שבחצר. לא נערך לה טקס הכבוד האחרון הניתן למוצאים להורג. בשעה שעמדה מול החיילים היורים סירבה לכסות את עיניה. לאחר מותה, נקברה בבית הקברות היהודי בבודפשט, לא הרחק מקבר אביה. בכ"ז באדר תש"י (16.3.1950), שש שנים לאחר מותה, הובאה למנוחת עולמים בבית הקברות הצבאי שעל הר הרצל בירושלים.
02.11.2008השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


דה-גול, שרל

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק