יום רביעי ד בכסלו, 22 בנובמבר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

26.10.1994 חוזה שלום עם ירדן

ביום רביעי כ"א בחשוון תשנ"ה (26 באוקטובר 1994) נחתם הסכם השלום בין מדינת ישראל לממלכת ירדן. הטקס התקיים בערבה בנוכחות חוסיין מלך ירדן, יצחק רבין ראש הממשלה וביל קלינטון נשיא ארצות הברית. בהסכם השלום הדגישו שני הצדדים - מדינת ישראל והממלכה הירדנית - את השאיפה "לשלום צודק, בר קיימא וכולל במזרח התיכון… המבוסס על חירות, שוויון, צדק וכבוד לזכויות אנוש בסיסיות", שלום המבטיח את זכותן וחובתן של שתי המדינות "לחיות בשלום זו עם זו… בתוך גבולות בטוחים ומוכרים", לפתח "יחסים ידידותיים ושיתוף פעולה" ולהבטיח "ביטחון בר קיימא" לשתי המדינות.

חוזה השלום בין ירדן לישראל התאפשר בעקבות הסכמים קודמים עם העולם הערבי -
הסכם השלום עם מצרים (תשל"ט - 1979), ועידת מדריד (תשנ"ב - 1991), הסכם אוסלו (תשנ"ג - 1993) - והמגמה הכללית של רוב מדינות ערב לפתור את הסכסוך הישראלי-ערבי, ובכלל זה את הבעיה הפלסטינית, באמצעות הסכמים מדיניים.

יחסי ישראל ירדן לפני חתימת ההסכם:
ב- 19 ביוני 1967, ימים ספורים לאחר סיום מלחמת ששת הימים קיבלה ממשלת ישראל החלטה, כי נהר הירדן הוא גבול הביטחון של ישראל. במשך השנים 1970-1968 כונתה בקעת הירדן "ארץ המרדפים", כי באזור התנהלו עשרות מרדפים אחרי מחבלים פלשתיניים שניסו לחדור ממזרח לירדן ולבצע פיגועים בישראל. מפקדים בכירים וחיילים רבים נפלו בקרבות עם המחבלים. ביוזמתו של משה דיין במהלך שנות ה- 70 וה- 80 ובמקביל למלחמה בטרור ניהלה ישראל מדיניות של "גשרים פתוחים" עם ממלכת ירדן. מערכת קשרים זו התבססה על הסכמה להעברת תוצרת חקלאית דרך גשר אלנבי וגשר אדם (דמיה) ועל האפשרות של חציית נהר הירדן בעבור האוכלוסייה המקומית של הגדה המערבית. מדיניות זאת הביאה לשורה של מפגשים סודיים עם המלך חוסיין ועם בכירים ירדנים אחרים, ויתר על-כן להסכמים דו-צדדיים בין ישראל לבין ירדן (למשל, בשנים 1972-1971 סייעה ישראל לירדן ביוזמות לפיתוח חקלאי בבקעת הירדן המזרחית).
לאחר חתימת הסכם אוסלו (1993) בין ישראל לאש"ף, החליט המלך חוסיין להפוך את המגעים הסודיים שניהל עם ישראל למגעים גלויים, ואז נפתחה הדרך ל
הסכם השלום בין ישראל לירדן.

פתיחה ל
הסכם השלום:
בחודש יולי 1994 - ביוזמת ביל קלינטון, נשיא ארצות הברית - נפגשו בבית הלבן חוסיין מלך ירדן ויצחק רבין ראש ממשלת ישראל. לאחר שבוע של דיונים הסתיימה הפגישה בחתימה על "הצהרת וושינגטון", שבה הכריזו שני המנהיגים על סיום מצב המלחמה והאיבה בין ישראל לירדן: "לאחר דורות של איבה, דם ודמעות, ובעקבות שנים של כאב ומלחמות, נחושים הוד מעלתו המלך חוסיין וראש הממשלה יצחק רבין לשים קץ לשפיכות הדמים וליגון…". הצהרת וושינגטון שימשה בסיס לניסוח
הסכם השלום, שנחתם ארבעה חודשים אחר כך בערבה. הצהרת וושינגטון זכתה לתמיכה נרחבת בישראל ובכנסת: 105 חברי כנסת תמכו בה, ורק 3 חברי כנסת ממפלגת "מולדת" הצביעו נגד ההצהרה.

הסכם השלום בין מדינת ישראל לממלכת ירדן הקיף נושאים רבים ומגוונים ביחסים שבין שתי המדינות.מידע נוסף

25.10.2008השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


דה-גול, שרל

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק