יום שלישי ג בכסלו, 21 בנובמבר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

ננו-טכנולוגיה

לפני שנספר על תרומתו של לנדמן לתחום הטכנולוגיה, כדאי שנקדים ונסביר מהי בכלל ננו-טכנולוגיה. יתכן שדבריו של דרקסלר ימחישו זאת בצורה הטובה ביותר: "אנו עדיין משתמשים בשיטות פרימיטיביות... הטכנולוגיה המודרנית שלנו עדיין מבוססת על מסורת עתיקה בת 3000 שנים...ייצור שבבי המחשב מבוסס על שיטות דומות של עיבוד שבבי אבן צור לחיצי צייד ושל ציורי מערות. בשני המקרים מדובר על עיבוד של גושים גדולים של אטומים.

עתה נוצרת מול עינינו טכנולוגיה חדשה המבוססת על עיבוד של אטומים בודדים. זוהי הננו-טכנולוגיה". דרקסלר, לקראת העידן הננוטכנולוגי.

כן, כן זה שם המשחק, עיבוד של אטומים בודדים ומכאן גם שמה של טכנולוגיה זו "ננו" מקורה הלשוני "ננוס" ביוונית או "ננס" בעברית (גמד, זעיר). השם קשור גם ליחידת האורך "ננומטר" - מיליונית המילימטר או אלפית המיקרון כגודל מולקולות מסוימות. המעגלים האלקטרוניים הזעירים ביותר, בשבבים שתעשיית המיקרואלקטרוניקה יודעת לבנות היום, גודלם כ-180 ננומטרים - גודל ענק לעומת תחום העיסוק של הננוטכנולוגיה. מדובר על שינוי תפיסה מוחלט: לבנות דברים מאטומים וממולקולות, אבני היסוד של הטבע, כאילו היו קוביות "לגו".

ובמה מתמחה פרופסור לנדמן? בתחום שנקרא ננו-טריבולוגיה , תחום החיכוך בין רכיבים בגודל מילירדית המטר. אם מיצרים ננו-מכונות, יש צורך בחומרי סיכה שימנעו חיכוך בין מיסבים וגלגלים (זעירים כמובן) ובכך עוסק מחקרו.
לכתבה המלאה במעריב מדע

11.10.2002השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


מגריט, רנה

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק