יום רביעי כ"ח בתשרי, 18 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

30.000 תיירים ביקרו היום בארץ

מי שמרים את עיניו לשמים בימים האחרונים, בעקר אם הוא גר לאורך בקע הירדן, זוכה לראות מטסים של עופות החוצים את השמים מצפון לדרום, היום למשל, נצפו, לפי דיווחי החדשות כ-30.000 עופות בנדידה, מספר מדהים לכל הדעות והמפתיע הוא, שכולם ממין אחד - עיטי חורף .

לפני שנברר על מה המהומה, ננסה להבין מה בכלל הם עושים כאן?

צפוף בשמים
בתקופה זו של השנה החל מסוף אוגוסט (סוף החופש הגדול) ועד לסוף חודש אוקטובר חולפות בשמי ארצנו למעלה מ500.000.000 מיליון ציפורים (תקראו שוב את המספר) בדרכן מארצות הצפון הקרות (שנעשות קרות באופן בלתי נסבל בחורף) אל האזור המשווני החמים.

פיתרון זול לתקציב החימום
העופות המקננים במרבית השנה באזורים הצפוניים של העולם, מתחילים להיות רעבים עם בוא הסתיו. מזג האוויר ההולך ומתקרר והיום המתקצר הופכים את השגת המזון קשה יותר ויותר. מה עושות הציפורים? פשוט. עוברות דירה. להקות ענק יוצאות לדרך ארוכה של אלפי קילומטרים מהצפון הקר לאפריקה החמה. בתום החורף, לקראת עונת הרבייה, הן עפות בחזרה הביתה.

ומה עם בעיות בטחוניות תשאלו?
באמת, למה בחרו דווקא בישראל כנתיב תעופה?
מיקומה המיוחד של ישראל בצומת שלוש היבשות (אירופה, אסיה ואפריקה) הופך אותה, כנראה,
לנתיב נדודים מועדף על להקות הענק של העופות הנודדים. גיאוגרפיה שמאוגרפיה אבל במה עוזר להם מפגש היבשות?
אז ככה, חלק גדול מהציפורים הנודדות נעזר לתעופה ב
תרמיקות, תרמיקות הן זרמי אוויר חמים הנוצרים מעל פני אזור מצומצם ביבשת. זרמים אלה עולים בתנועה סיבובית כלפי מעלה ונושאים עמם את העופות הדואים ללא איבוד אנרגיה ואז באיטיות מתחילים העופות לאבד גובהה לכיוון הנדידה. בארץ ישראל מסתבר, יש תרמיקות.
בעיית הבטיחות העיקרית שלהן, היא מפגש לא מתוכנן של כלי טיס. מפגש המסתיים בד"כ במות הציפור והתרסקות הכלי.

חלק מהלהקות יורדות למנוחת לילה ולסעודת התאוששות. להקות אחרות פשוט יחלפו מעלינו בדרכן.
אגב בעניין הסעודות, את חקלאי העמקים הן מטרידות מאד. להקת שקנאים לדוגמא, המגיעה "לנפוש" בבריכת דגים עשויה לחולל נזק כלכלי עצום.

בעניין מכשירי הניווט
מסתבר שאת המפות הן השאירו בבית, איך הן יודעות למצוא את דרכן? על כך אין תשובה מלאה. יחד עם זאת ידוע שחוש כיוון טבעי מצוי בכל היצורים החיים ומאפשר להם להגיע ליעדיהם. חלק מהציפורים מנווטות באמצעות גרמי השמים (כוכבים,ירחים..) בציפורים הנודדות בשעות היום אותרו מנגנונים, המרמזים על יכולתן לנווט תוך התייחסות למיקום השמש - ביחס לכיוון מעופן.
חלקן נעזר בשדה המגנטי של כדור הארץ תצחקו תצחקו אבל, יוני דואר שהוצמד להן מגנט לראשן השתבשה יכולתן לנווט, והן שינו את כיווני מעופן. ויש כאלה שלומדות, הן לומדות כנראה לזהות סימני דרך (נהרות, אגמים, הרים, קולות), ומסלולים הנחרטים בזיכרונן מסייעים להן לנווט את דרכן.

אז מי אמר שאין כאן תיירות?????הציפורים הנודדות אינן יודעות גבולות

24.10.2006השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


ז'בוטינסקי, זאב (ולדימיר)

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק