יום רביעי כ"ח בתשרי, 18 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

מרימים את מכסה המנוע

חיפוש מידע באמצעות מנועי חיפוש משול לאיתור מחט בערימת שחת. הכרת יכולות החיפוש המקדמות של המנוע יעזרו לכם להסיר הרבה מאד שחת (תוצאות לא רצויות) ויקרבו אתכם את המחט (המידע שאתם מחפשים. בכתבות הבאות נרים את "מכסי המנוע" של מנועי החיפוש ונכיר את יכולתם.

א-ב של כל מנוע חיפוש אמיתי הן יכולותיו הבוליאניות של המנוע. המושג "בוליאני" שאול מתורת הלוגיקה המתמטית ומיושם בתחום המחשבים.

איך זה עובד?

א. כשאנו מעוניינים למצוא מידע בנושא המכיל ביטוי כמו כוכב נוגה נקפיד להקליד את ביטוי בתוך גרשיים כך: "כוכב נוגה" במקרה זה יביא לנוע מנוע החיפוש רק דפים בהם מופיעות שתי המילים בסמיכות זו לזו.

ב. כשאנו מעוניינים בכל המידע הקיים אודות כוכב נגה הקרוי גם ונוס נשתמש באפשרות הבוליאנית OR שמשמעותה "או". התבוננו במקרה הראשון שבתמונה נניח A מייצג את המילה נגה וB מייצג את המילה ונוס. אם נכתוב במנוע החיפוש נגה או ונוס, נקבל דפים בהם מכיל הטקסט את המילה נגה או ונוס או את שניהם, במנוע חיפוש באנגלית נכתוב OR בין שתי המילים. חיפוש מסוג זה מרחיב מאד את טווח התוצאות המתקבלות.

ג. כשאנו מעוניינים במידע אודות נוגה וגם אודות האטמוספירה שלו אין הכרח ששתי המילים תופענה בצמידות זו לזו אך הן חייבות להופיע באותו דף, נשתמש באפשרות הבוליאנית "וגם" ובאנגלית AND. התבוננו במקרה השני שבתמונה. A תייצג את המילה נוגה ו-B תייצג את המילה אטמוספירה.אם נכתוב במנוע החיפוש נגה וגם אטמוספירה, נקבל דפים בהם מכיל הטקסט כתנאי את המילה נוגה ואת המילה אטמוספירה, חיפוש מסוג זה מצמצם את טווח התוצאות המתקבלות.

ד. כשאנו מעוניינים במידע אודות נוגה אך בשום פנים ואופן לא בהיבט האסטרולוגי שלו נשתמש באפשרות הבוליאנית "ולא" או NOT באנגלית. התבוננו במקרה השלישי שבתמונה. A תייצג את המילה נוגה ו-B תייצג את המילה אסטרולוגיה. אם נכתוב במנוע החיפוש נגה ולא אסטרולוגיה, נקבל דפים הכוללים את המילה נוגה ואינם כוללים את המילה אסטרולוגיה. גם חיפוש מהסוג הזה מצמצם את טווח התוצאות המתקבלות.

אפשר ללכת עם הכלים הבוליאנים לחיפושים מתקדמים עוד יותר כמו: נוגה ולא אסטרולוגיה ולא מזלות , יצמצם עוד יותר את החיפוש.

ניתן ליצור מחרוזות חיפוש המורכבות מיותר מכלי בוליאני אחד כמו: "סדרת החתוליים" ולא נמר .

בכתבות הבאות נסקור נשתמש בחיפוש הבוליאני במנועים השונים.

ועד אז אתם מוזמנים להתנסות בחיפוש בוליאני במנוע 2Find. נסו את כל האפשרויות שסקרנו עם שתי המילים: מחשב נייד .

שימו לב היכן קיבלתם הכי הרבה תוצאות , היכן הכי מעט ואיזה מידע כללו התוצאות?

בהצלחה!!!2Find

05.10.2002השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


ז'בוטינסקי, זאב (ולדימיר)

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק