יום שלישי ג בכסלו, 21 בנובמבר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

יום כדור הארץ

הרעיון לציין את "יום כדור הארץ" כאירוע סביבתי קרה באופן מקרי בארצות הברית בשנות ה-60' המוקדמות של המאה הקודמת בימי ממשלו של הנשיא קנדי. המטרה היתה בעיקר למחות נגד זיהום האוויר. במרס 1970 צויין לראשונה יום כדור הארץ באופן רשמי, בשורה של הפגנות המוניות ואירועים ברחבי ארה"ב. באותה שנה הוקמה בארה"ב "הסוכנות להגנת הסביבה".

למה בכלל צריך את היום הזה?
הגידול המהיר במספר בניי האדם, מעל 6 מיליארד אנשים על פני כדור הארץ ביחד עם התפתחות התעשייה והחיים המודרניים הביאו להשתלטות האדם על הסביבה תוך כדי ניצול יתר של משאבי הסביבה: אדמה ומים. בנוסף לכך חוסר התחשבות בסביבה ותכנון לקוי הביאו לזיהום הסביבה הטבעית –זיהום מים על ידי שפכים ביתיים וגרוע יותר שפכים תעשייתיים ,אוויר מזדהם מכלי רכב ומפעלים ,לכלוך, אשפה ,קרינה ,רעש, כריתת יערות ובעקבות כל אלה, צמצום בתי הגידול הטבעיים והיעלמותם של מינים רבים של צמחים ובעלי חיים. מסיבות אלה ואחרות מציינים בכל שנה ושנה את "יום כדור הארץ" על מנת לקרוא לאזרחי העולם ובעיקר למנהיגי העולם להגברת המודעות לבעיות הסביבתיות המאיימות לחסל את מקורות החיים שלנו ולפעול לשינוי חקיקה והתנהגות בהקשר לסביבה.

בכל שנה נבחר נושא סביבתי אחר, הנושא של שנת 2006 הוא "קמפיין פתרונות לשינויים אקלימיים". כשהרעיון הוא להתחיל מסע חינוכי בן שלוש שנים שינסה למצוא פיתרונות להשלכות השינויים האקלימיים על העולם בו אנו חיים.

המושג "שינויים אקלימיים" מתייחס לשינויים בטמפרטורות, ברוחות, במידת המשקעים - ובראש ובראשונה להתחממות כדור הארץ. ההתחממות הזו, כמו השינויים האקולוגים כולם נחשבים כיום כאיום מהותי על החיים על-פני כדור הארץ, ולכן נבחר הנושא כתחום המוביל במאבק הסביבתי לשנים הקרובות.
 
איך זה קשור אלי?
לא צריך להיות מנהיג מדינה ואפילו לא חבר ב"גוף ירוק" (גופים למען הסביבה) על מנת לסייע. אפשר לגלות אכפתיות לסביבה גם בדברים ה"קטנים" כמו השלכת פסולת לפחי אשפה בלבד, במידה ויש בסביבתכם פחי מיחזור לבקבוקי זכוכית או פלסטיק, פשוט להשתמש בהם. לעשות למשל שימוש חוזר בשקיות הנילון מהסופר, במקום לקחת בכל פעם חדשות וקיימים רעיונות נוספים.

אל תשכחו שכבר יותר מ-30 שנה יש עליה בפעילות למען איכות הסביבה, ועדיין יש פגיעה עצומה בכדור הארץ, יום כדור הארץ נועד להזכיר לאנושות ומסמל את המאמץ של כולנו לשמירה על בריאות, החיים והפלנטה ולמען עתיד מתמשך וטוב יותר, הכדור בידכם.

אתר "סבבה" לאיכות הסביבה

18.04.2007השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


מגריט, רנה

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק