יום שבת א בחשוון, 21 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

5.6 יום איכות הסביבה העולמי

הנושא שנבחר לשנת 2006 הוא מדבריות ומידבור וסיסמתו היא " אל תנטוש מדבריות" (Don't Desert Drylands).

מדוע דווקא נבחר דווקא נושא המדבר להיות באור הזרקורים. מהו מדבור ואיך זה משפיע עלינו? על כך ועל שאלות נוספות, ננבסה לענות בכתבה.

מהו בעצם מדבר?
מדבר, אזור גיאוגרפי יבש שכמות המים  המתאדים ממנו גבוהה יותר מכמות המשקעים היורדים בו. כיום נהוג להגדיר מדבר כאזור בו כמות המשקעים (גשם, ברד, שלג וטל) אינו עולה על 250 מ"מ בשנה.

בגלל מיעוט המשקעים וההתאדות הרבה הופכים מעט מאוד מים (4% ומטה) למי תהום. עם זאת, במקומות שונים מגיחים מי תהום כמעיינות ויוצרים נווה מדבר (מקומות בהם יש מים וסביבם התפתחה צמחייה ולעיתים אף מקום יישוב).

היכן יש מדבריות בעולם?
כ-10 עד 20 אחוזים משטח היבשות בכדור הארץ הם מדבר. המדבריות מרוכזים בעיקר בחצי הכדור הצפוני כמו מדבר סהרה, מדבריות לוב, מצרים, ערב, סוריה ואירן, מדבר גובי. גם בארה"ב קיימים מדבריות אם כי קטנים יותר כמו מדבר סונורה ומדבר מדבר מוהאווי שבקליפורניה.
בחצי הכדור הדרומי שטח המדבריות קטן יותר; מדבר גדול קיים במרכז אוסטרליה, במערבה של דרום אפריקה ובאמריקה הדרומית.

בשנים האחרונות גוברת ההכרה בחשיבותה של פעילות האדם בהיווצרות מדבריות. הטיית נהרות וסכירתם, בירוא יערות המשנה את האקלים המקומי, שימוש יתר בקרקע ויותר מכל רעיית-יתר בשולי המדבריות, גורמים להתפשטות המדבר. תופעה זו נקראת תהליך המדבור.

מִדבּוּר פירושו הידרדרות של אזורים יבשים, יבשים-למחצה ואף פוריים, והפיכתם למדבר. מדבור אין משמעותו, שהמדבריות מתפשטים בהדרגה או משתלטים על אדמות סמוכות. תאים של אדמה צחיחה עשויים להתפתח מאות קילומטרים מהמדבר הקרוב. בשלב מאוחר יותר, עשויים טלאים אלה להתפשט, להתאחד וליצור תנאים דמויי-מדבר.

מרבית האזורים היבשים שנשקפת להם סכנה להפוך למדבר מלא שוכנים ליד חמשת אזורי המדבר העיקריים אך גם אזורים אחרים מעוררים כיום דאגה. 66 אחוז משטח הקרקע של אפריקה הם צחיחים (יבשים) או צחיחים-למחצה; אזור שהיה בעבר ידוע כ"אסם התבואה" של אימפריה הרומית בצפון אפריקה, אזור שפעם התקיימו בו 600 ערים, הוא כיום מדבר. בצפון אמריקה השיעור הזה עומד על 34 אחוזים; כ-40 אחוזים משטח היבשה של ארצות-הברית נחשבים פגיעים למדבור.

הסכנות הישירות של התהליך הוא צמצום אזורי המחייה של האדם והרחבת אזורי הרעב והעוני בעולם, כמו גם היעלמות מיני בעלי חיים וצמחים וצמצום המגוון הביולוגי.

בשנת 1997 נערכה וועידה למלחמה במדבור ואף תוכננו והוצאו לפועל תוכניות לבלימת התהליך. יחד עם זאת, שבע שנים לאחריה נראה שתהליך המדבור מאיץ את מהלכו, וקצבו הוכפל מאז שנות השבעים.

מה בישראל?
פרופ' פנחס אלפרט, ראש החוג לגאופיזיקה ומדעים פלנטריים באוניברסיטת תל-אביב, חקר את תופעת המדבור והשלכותיה על ישראל. אלפרט טוען, כי החגורה הסובטרופית שבה אנו נמצאים מתאפיינת במגמה של ירידה בכמות הגשמים. התופעה בולטת כמעט בכל מדינות הים התיכון, ובשנים האחרונות היו בָּצורות וגלי חום בדרום איטליה, בדרום ספרד ובפורטוגל. יחד עם מגמת ירידה בכמות והתפזרות ימי הגשם נצפתה גם עליה בטמפרטורות ויותר מכך במספר הימים החמים מאד הבאים בצמידות. אם בעבר היו 3-4 ימי חום קשים ברציפות, כיום אנו עדים ל6-7 ימי חום קיצוני ברציפות ולכך יש השפעה רבה על מידת ההשרדות של מיני צמחים רבים.

שינויים אלה אם ימשיכו או יקצינו ישפיעו בהחלט על שינוי בקו חגורת המדבר בארץ ישראל שעשויה להתקדם צפונה ולשנות את אופי הגידולים החקלאיים שניתן יהיה לגדל באזורים אלה.

האם ניתן לעשות משהו?
ראשית, חשוב להיות ערים לתופעה. שנית, כיום ברור שהמלחמה במדבור מחייבת שיתוף התושבים המקומיים בצורה נרחבת. בהדרכת מדריכים מומחים לומדים התושבים ומיישמים חקלאות בת-קיימא (משמרת סביבה), הכוללת טיפול בבעלי-חיים, אגירת מים בשנים ברוכות גשמים, יישום פתרונות למניעת התאדות מים ושיטות לעצירת הדיונות, כגון נטיעת עצים, הקמת גדרות ומחסומים ועוד. אך ללא ספק שלעצירת תופעת התחממות כדור הארץ תהיה חשיבות מכרעת בעצירת התהליך.

03.06.2006השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


נובל, אלפרד ברנהרד

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק